جنتی: برجام سبب بهبود روابط بین ایران با کشورهای اروپایی شده است/توجه به تنوع فرهنگ در جهان

جنتی: برجام سبب بهبود روابط بین ایران با کشورهای اروپایی شده است/توجه به تنوع فرهنگ در جهان

«علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برجام باعث شده تا روابط بین ایران با کشورهای اروپایی بهتر از گذشته شود و امیدوارم با فضای جدید ایجاد شده، به برقراری و گسترش روابط با این کشورها برسیم.
[جنتی: برجام سبب بهبود روابط بین ایران با کشورهای اروپایی شده است/توجه به تنوع فرهنگ در جهان]

به گزارش جلفا بازار به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جنتی عصر روز شنبه در دیدار با کمسیونر آموزش، فرهنگ، جوانان و ورزش اتحادیه اروپا با تاکید بر نقش به سزای این اتحادیه در نزدیکی و پیوند فرهنگ ملت ها با یکدیگر اظهارداشت: باید به تنوع فرهنگ در جهان بیشتر توجه کنیم تا یکنواخت بودن آن، زیرا از طریق این تنوع می توان فرهنگ ها را بیشتر شناخت و ملت ها و دولت ها تعامل بیشتری با یکدیگر داشته باشند.
وی با تاکید بر این مطلب افزود: ایران کشوری با سابقه فرهنگی و تمدنی دیرینه است و در گذشته هم رابطه و همکاری های خوبی بین ایران و اتحادیه اروپا وجود داشته است.
او ادامه داد: برجام باعث شده تا روابط بین ایران با کشورهای اروپایی بهتر از گذشته شود و امیدواریم با فضای جدید ایجاد شده، به برقراری و گسترش روابط با این کشورها برسیم.
جنتی با اشاره به مجموعه فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ارتقای سطح فرهنگی جامعه ایرانی از طریق ابزارهای موجود در این وزارتخانه مانند فیلم، کتاب، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی، موسیقی و … از رسالت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می شود.
وی افزود: تعامل و همکاری سازنده با سایر دولت ها و ملت ها در زمینه فرهنگ و هنر و استفاده از تجربیات آنها و همچنین انتقال فرهنگ و تمدن ایرانی به سایر کشورها از دیگر رسالت ها و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه ایران در زمینه تولید فیلم سینمایی از جمله کشورهای برجسته منطقه محسوب می شود، ادامه داد: بسیاری از فیلم های ایرانی در بسیاری از جشنواره های بین المللی از جمله اسکار و کن و سایر جشنواره های بین المللی جوایزی دریافت کرده است.
وی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی به عنوان یکی ازنهادهای حاکمیتی در حوزه فرهنگ و هنر کشور تلاش می کند به نویسندگان و نخبگان کمک کند تا بتوانند دانش خود را از طریق تالیف و نوشتن کتاب ها به دیگران منتقل کنند.
جنتی با اشاره به اینکه در سال گذشته ٨۴ هزار عنوان کتاب در ایران چاپ شده است، افزود: در حوزه هنرهای نمایشی و تجسمی نیز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش شده تا شرایطی برای هنرمندان فراهم شود تا به عرضه آثار خود در داخل و خارج از کشور بپردازند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در فضای جدید ایجاد شده بین ایران و اتحادیه اروپا می توان در زمینه های برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های فرهنگی و هنری در ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز همکاری های دوجانبه داشت.
جنتی اظهارداشت: کشورهای عضو اتحادیه اروپا تجربیات خوبی در زمینه بازسازی میراث فرهنگی دارند و در این حوزه هم می توان همکاری های لازم را با یکدیگر داشت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بر تبادل هنرمندان، همکاری بین اهل فن و کارشناسان حوزه فرهنگ و هنر و تبادل تجربیات آنها با یکدیگر نیز تاکید کرد.
جنتی در ادامه با تاکید بر ضرورت عزم جهانی برای مقابله با افراطی گری، گفت: مقابله با افراطی گری و تروریست ها به عزم جهانی نیاز دارد و در این زمینه باید به شناخت ریشه های افکار تند و افراطی گری پرداخته شود.
وی افزود: یکی از زمینه های خوب برای همکاری با اتحادیه اروپا مبارزه با افراطی گری است که نیاز به عزم جهانی هم دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تخریب بسیاری از آثار و میراث تاریخی در کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان، سوریه و … از سوی گروهک های افراط گرا، ادامه داد: این آثار متعلق به همه جهان است و از تخریب آنها باید جلوگیری شود. افراطی گری و خشونت خطری است که کل جهان را تهدید می کند.
وی در ادامه با اشاره به ارتباط ایران با بسیاری از کلیساها و سایر ادیان افزود: گفت وگوی ادیان و تعامل با کلیساها و … در نزدیکی و شناخت فرهنگ و تمدن بین کشورها نقش به سزایی می تواند ایفا کند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان بر همکاری های موزه ای، دانشگاهی، موسیقی و … ایران با کشورهای عضو اتحادیه اروپا تاکید کرد.
همچنین در این دیدار «تیبرو ناوراکسیسکس» کمسیونر آموزش، فرهنگ، جوانان و ورزش اتحادیه اروپا گفت: در قالب احیای دوباره گفتمان و تقریب مذاهب می توان گفت وگوی بین ادیان را توسعه داد.
وی با اشاره به اینکه اولین بار است که به ایران سفر کرده ادامه داد: همکاری های گسترده ای می توان بین ایران و اتحادیه اروپا در زمینه های آموزش عالی داشت.
کمسیونر آموزش، فرهنگ، جوانان و ورزش اتحادیه اروپا گفت: توسعه همکاری های فرهنگی و هنری از جمله ضروریات است زیرا فرهنگ بهترین وسیله برای گسترش مناسبات بین ملت هاست.
وی افزود: ایران در زمینه فرهنگ دارای دانش و تجربیات خوبی است و در حوزه حفظ میراث فرهنگی و اسناد می تواند با اتحادیه اروپا همکاری های خوبی داشته باشد.
تیبرو ناوراکسیسکس با اشاره به اقدامات افراطی گرایان در کشورهای اروپایی ادامه داد: اگر دانش آموزان بیشتر با مذاهب و فرهنگ و نمادهای اعتقادی دیگران آشنایی یابند احتمال بروز درگیری کمتر می شود و در این میان نقش فرهنگی بسیار تاثیرگذار است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.