بزرگترین سیلاب یکصد سال اخیر در حوضه رود دز رخ داد

بزرگترین سیلاب یکصد سال اخیر در حوضه رود دز رخ داد

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: دبی ۱۰ هزار و ۴۰۰ مترمکعب بر ثانیه رود دز حاکی از حادث شدن سیلابی بی نظیر در منطقه در یکصد سال اخیر است.
[بزرگترین سیلاب یکصد سال اخیر در حوضه رود دز رخ داد]

سد دز در ۲۳ کیلومتری شمال شرقی شهرستان اندیمشک در شمال خوزستان واقع است.
به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا رحیم میدانی روز یکشنبه ضمن اشاره به وقوع سیلاب های اخیر در سطح کشور بویژه استان خوزستان اظهار داشت: بارندگی های چند روز اخیر کمک شایان توجهی به ذخیره آب پشت سدها کرد و امروز در حوضه سدهای دز، کارون، کرخه و مارون نزدیک به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب به ذخیره سدها اضافه شد.
به گفته این مقام مسئول، سیلاب حادث شده در حوضه آبریز سد دز، سیلابی بود که از روز نخست آبگیری آن در سال ۱۳۴۲ تاکنون تجربه نشده بود.
وی افزود: هر چند در سال ۱۳۷۶ دبی سیلاب ورودی به این سد نزدیک به ۶ هزار و ۷۰۰ مترمکعب بر ثانیه به ثبت رسید، اما گزارش ها حاکیست در ساعت پنج صبح روز پنجشنبه گذشته (۲۶ فروردین ماه) دبی پیک لحظه ای در ایستگاه «تله زنگ» (از توابع اندیمشک) به ۱۰ هزار و ۴۰۰ مترمکعب بر ثانیه و دبی ساعتی آن به هشت هزار مترمکعب بر ثانیه رسیده بود.
میدانی خاطرنشان کرد: مقایسه سابقه حداکثر میانگین دبی روزانه سد دز در گذشته که مربوط به سال ۱۳۸۲ و به میزان سه هزار و ۱۷۲ مترمکعب بر ثانیه بود، با میانگین دبی روزانه در سیلاب گذشته که چهار هزار و ۴۳۷ مترمکعب بر ثانیه به ثبت رسید، حاکی از وقوع سیلابی استثنایی در این منطقه بود.
وی با بیان اینکه وجود سد دز کمک شایان توجهی به مهار سیلاب کرد، ادامه داد: همواره قسمتی از سد به منظور نگهداری بخشی از سیلاب های احتمالی خالی نگه داشته می شود تا هدایت آن به پایین دست مدیریت شده و با کمترین آسیب همراه باشد و پیش از وقوع سیلاب نزدیک به ۴۳۸ میلیون مترمکعب از مخزن سد خالی نگه داشته شده بود.
معاون وزیر نیرو با اشاره به موقعیت جغرافیایی سدهای دز و سدهای زنجیره ای شاخه اصلی کارون اضافه کرد: فقط ۴۲۴ میلیون مترمکعب سیلاب در سدهای گتوند، مسجد سلیمان، کارون ۳ و ۴ تله اندازی شد و اگر این سدها نبودند، به طور قطع در تنظیم سیلاب مشکلاتی رخ می داد و مردم شهرهایی نظیر اهواز با معضلات جدی مواجه می شدند.
وی همچنین با تقدیر از عملکرد سازمان هواشناسی در ارائه به موقع هشدارهای وقوع سیلاب، یادآور شد: همکاران وزارت نیرو در شرکت مدیریت منابع آب و آب منطقه ای ها بر پایه اطلاعات موجود از گذشته تاکنون، استفاده از یک سری شاخص ها و مدل های پیش بینی، سیلاب به وقوع پیوسته را به خوبی مدیریت کردند.
میدانی خاطرنشان کرد: حجم آب ذخیره شده در سد دز تا پیش از وقوع سیلاب دو هزار و ۴۱۲ میلیون مترمکعب بود که تا ساعت ۱۴ روز گذشته (شنبه) با افزایش ۲۶۰ میلیون مترمکعبی به حدود دو هزار و ۶۷۰ میلیون مترمکعب رسیده است.
به گفته این مقام مسئول، ذخایر این سد باید حداقل تا پانزدهم اردیبهشت ماه برای مصارف کشاورزی و تامین انرژی پر نگه داشته شود تا حداکثر ذخیره آبی را با حداقل ریسک در منطقه داشته باشیم.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو تصریح کرد: بررسی ها نشان می دهد سیلاب اخیر در رود دز با دبی ۱۰ هزار و ۴۰۰ مترمکعب بر ثانیه، از سیلاب میانگین ۱۰۰ ساله این رودخانه با دبی هشت هزار و ۲۵۰ مترمکعب بیشتر بوده و به نوعی بی نظیر بود.
به گفته میدانی، بررسی سیلاب هزار ساله این حوضه آبریز رقم ۱۳ هزار و ۴۰۰ مترمکعب بر ثانیه را نشان می دهد که سیلاب اخیر با آن عدد اختلاف فاحشی دارد.
دبی رودخانه دز که در شرایط عادی ۳۰۰ متر مکعب برثانیه است، پنجشنبه گذشته به چهار هزار و ۵۴۰ مترمکعب بر ثانیه رسید.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.