امیدواری ناظران به کسب توافق در قطر

امیدواری ناظران به کسب توافق در قطر

شبکه خبری سی.ان.بی.سی آمریکا روز یکشنبه در گزارشی به قلم « برایان سالیوان » و « جاستین سلیمان » به نقل از ایران اعلام کرد: جمهوری اسلامی نماینده ای به نشست دوحه پایتخت قطر نمی فرستد، با این همه ناظران به کسب توافق در این نشست امیدوارند.
[امیدواری ناظران به کسب توافق در قطر]

به گزارش جلفا بازار به نقل از گروه اقتصادی ایرنا، شبکه خبری یاد شده اعلام کرد: نشست مزبور امروز (یکشنبه) در دوحه با حضور شماری از وزیران نفت کشورهای شرکت کننده و اصحاب رسانه برگزار می شود.
اطراف ساختمان هتل محل برگزاری اجلاس ، پوشش امنیتی بیشتری نسبت به روزهای عادی به اجرا درآمده است.
سالن محل برگزاری نشست وزیران با چیدمان پرچم کشورهای حاضر تفاوت یافته و قرار است « علی النعیمی » وزیر نفت عربستان سعودی، در بین « الکساندر نواک » وزیر انرژی روسیه و نماینده کشور ترینیداد واقع در آمریکای جنوبی جای گیرد.
** ارزیابی تحلیلگران از نشست دوحه
تحلیلگران به دقت مسائل مرتبط با نشست دوحه را برای به دست آوردن پاسخ این سوال که « آیا اوپک و غیراوپک با طرح فریز تولید نفت موافقت خواهند کرد؟ » رصد می کنند.
عربستان سعودی تاکید کرده است که هر توافقی باید شامل همه کشورهای عضو باشد.
ایران که به دلیل تحریم ها، تولید نفتش از ۲٫۵ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۲ به حدود ۱٫۱ میلیون بشکه کاهش یافت، قصد دارد پس از لغو تحریم ها در ژانویه (دی) گذشته، تولید نفت خود را به سطح پیش از تحریم ها برساند.
به گزارش ایرنا، « بیژن زنگنه » وزیر نفت کشورمان، طرح فریز نفتی برای ایران را خنده دار دانسته و گفت: برخی همسایگان تولید خود را به ۱۰ میلیون بشکه در روز رسانده اند و اکنون گفته اند باید همه با هم تولید خود را در سطح ماه ژانویه ثابت نگه داریم؛ در حالی که آنها می خواهند تولید خود را در سطح ۱۰ میلیون بشکه در روز حفظ کنند، ما باید آن را در سطح یک میلیون بشکه در روز ثابت کنیم.
عربستان سعودی در آستانه لغو تحریم های ایران، با تخفیف های بی سابقه موجب کاهش بیشتر قیمت های نفت شد، تا بازگشت ایران به بازارهای جهانی را بی فایده سازد.
بنا بر گزارش سی.ان.بی.سی، کشورهایی که در نشست دوحه شرکت می کنند، حدود نصف تولید نفت جهان را در اختیار دارند و به میزان قابل توجهی می توانند در نگهداشت (فریز) یا کاهش سطح تولید موثر باشند.
قرار است به جز ایران و لیبی، بقیه کشورهای عضو سازمان کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) در نشست دوحه شرکت کنند.
نگهداشت تولید نفت نزدیک سطح فعلی، دستکم این اطمینان را می دهد که کشورهای تولید کننده به غیر از ایران، نفت بیشتری وارد بازارها نخواهند کرد.
کشورهای صادرکننده نفت می دانند که تولید روزانه نفت آمریکا، چند صد هزار بشکه ای کاهش خواهد یافت و این کشور اینک کمتر از ۹ میلیون بشکه در روز نفت تولید می کند.
کاهش تولید نفت در آمریکا به قویتر شدن گروه کشورهای شرکت کننده در نشست دوحه کمک می کند.
علاوه بر آن، درک اعضای اوپک، روسیه و نروژ در این زمینه که باید کاری برای افزایش قیمت های نفت انجام داد، اهمیت دارد.
تولید نفت برای اغلب تولیدکنندگان اوپک همچنان در قیمت های کمتر از ۵۰ دلار در هر بشکه سودآور است، هر چند در این سطوح قیمتی، تولید نفت تنها به لحاظ هزینه های خالص تولید سودآور است، اما پاسخگوی نیازهای مالی شدید این کشورها برای تامین رفاه اجتماعی نیست.
عربستان سعودی و روسیه از فوریه (بهمن- اسفند) گذشته، موضوع توافق احتمالی در زمینه فریز سطح تولید را یادآور شده اند، اما برخی معتقدند که نشست دوحه هدف دیگری را دنبال می کند و آن، جلب حمایت گسترده تر از طرح فریز نفتی است.
منابع دوحه بر این عقیده اند که چنانچه توافق دستکم در مورد محورهای های اصلی طرح فریز نفتی امکان پذیر نبود، چنین نشستی برگزار نمی شد.
تحلیگران براین باورند که نتیجه نهایی نشست دوحه دستکم یکی از این موارد است:
۱- حصول توافقی که ایران از آن مستثنی است، اما امکان دارد در کوتاه مدت قیمت های نفت را بالا ببرد.
۲- توافقی حاصل نمی شود، اما پلی خواهد بود برای کسب توافق در نشست ماه ژوئن (خرداد-تیر) اوپک و این نتیجه ممکن است منجر به کاهش قیمت نفت شود، اما می تواند با توجه به امید بازرگانان به نتیجه نشست بعدی اوپک، به محدود شدن کاهش قیمت کمک کند.
۳- همه تولید کنندگان در نشست با کاهش تولید موافقت دارند، احتمال این نتیجه کم است، اما می تواند باعث افزایش قابل ملاحظه قیمت نفت شود.
۴- نشست دوحه بی نتیجه است و این پیامد سبب سقوط دوباره قیمت های نفت در شامگاه روز یکشنبه خواهد شد.
به گزارش ایرنا، طرح فریز نفتی که در ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) توسط عربستان سعودی، روسیه، قطر و ونزوئلا مورد موافقت قرار گرفت و قرار است در نشست امروز دوحه نیز در مورد آن تصمیم گیری شود، مبتنی بر حفظ تولید نفت در سطح تولید رکوردگونه ژانویه ۲۰۱۶ (دی ۹۴) است.
نشست دوحه، نخستین همکاری مشترک تولیدکنندگان اوپک (به جز ایران و لیبی) و غیراوپک در ۱۵ سال گذشته است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.