رویای خانه دار شدن در سایه بی مهری ها

رویای خانه دار شدن در سایه بی مهری ها

رویای خانه دار شدن مردم که با به زمین خوردن کلنگ پروژه های مسکن مهر در استان گیلان شکل گرفت، این روزها با سپری شدن سال ها از آن زمان، همچنان با مشکلاتی مواجه است.
[رویای خانه دار شدن در سایه بی مهری ها]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا جهش های ناگهانی و بی ثبات بودن قیمت مسکن از یک سو و ارزان تمام شدن هر واحد مسکن مهر ( بنا به قیمت اعلام شده) رویای خانه دار شدن بسیاری را به واقعیت نزدیک و آن ها را به ثبت نام در این پروژه ها ترغیب کرد.
مهمترین هدف اجرای این طرح، خانه دار شدن همه اقشار جامعه عنوان شده بود اما چند سال پس از ساخت و سازها و تحویل تعدادی از واحدها، مشکلات هرچه بیشتر عیان شد.
اکنون با گذشت چندین سال از واگذاری تعدادی از واحدها و عدم تحویل برخی واحدهای دیگر، به نظر می رسد مسکن مهر نیز از تبعیض روزگار در امان نمانده و بلوک هایی که نمایانگر قشر ضعیف تر جامعه هستند، در این مکان هم با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم می کنند.
مسکن مهر رشت بزرگترین مسکن مهر گیلان با ظرفیت اسکان حدود ۱۶ هزار خانوار، تا چند سال قبل بسیاری از امکانات را نداشت، ولی اهتمام دولت یازدهم به تعهداتی که مربوط به دولت گذشته است، موجب شد بسیاری از خدمات به ساکنان ارائه شود و تعداد قابل توجهی از واحدهای مسکونی در این زمان به بهره برداری برسد.
در کنار افرادی که از انتخاب خود برای خرید مسکن مهر رشت احساس رضایت دارند، افرادی هم هستند که با مشکلاتی روبرو بوده و با عدم اجرای تعهدات پیمانکاران، اتحادیه یا تعاونی ثبت نام کننده مواجه هستند.
شماری از ساکنان مسکن مهر رشت به خبرنگار ایرنا گفتند: ثبت نام در مسکن مهر برای ارزان تر بودن و شرایط سهل و اقساط آن بوده، اما متاسفانه علاوه بر زمان بردن چندین سال برای تحویل خانه، قیمت تمام شده هر واحد مشخص نیست و با وجود پرداخت مبلغی که به عنوان آورده تعیین شده، همچنان از ما پول طلب می شود.
آنان افزودند: علاوه بر این پرداخت ها ، خودمان در زمان تحویل ، چندین میلیون تومان باید هزینه تکمیل واحدها کنیم که با این حساب، قیمت تمام شده این واحدها گران تر از آنچه ابتدا اعلام شد، می شود.
همچنین نبود آسفالت محوطه بیرونی بلوک ها ، رطوبت و نم زدگی فضای داخلی برخی از قسمت های این واحدها، نداشتن آسانسور در بعضی از واحدهای چهار طبقه از دیگر مشکلاتی است که ساکنان این شهرک عنوان می کنند.
یکی از ساکنان مسکن مهر رشت گفت: با وجود داشتن شیشه های دوجداره ساختمان، در زمان بارندگی آب به داخل برخی نقاط ساختمان نفوذ می کند که موجب رطوبت و حتی قارچی شدن قسمت های داخلی ساختمان می شود و تنفس در چنین فضایی، برای انسان به ویژه کودکان بسیار مضر است.
نرگس رضایی افزود: چندی قبل به همین دلیل، تنفس کودکم در این فضا دچار مشکل شده بود که علاوه بر تحمیل هزینه های اضافی، فرزندم نیز مدتی بیمار بود.
انتظار می رود آسانسور به عنوان یکی از ضرورت های ساختمان های چهار طبقه در نظر گرفته شود اما متاسفانه آسانسور در برخی از بلوک ها با وجود پیش بینی، هنوز راه اندازی نشده است.
در همین ارتباط یکی از ساکنان مسکن مهر رشت با اشاره به مشکل جسمی خود گفت: عدم راه اندازی آسانسور و اجبار به بالا و پایین رفتن از پله ها تا طبقه چهارم، دشواری هایی را تحمیل کرده است.
هادی سمیعی افزود: در کنار این مشکل، آیفون نیز وصل نشده از این رو، هر زمانی که میزبان میهمانی هستیم، مجبور به پیمودن تعداد بالایی از پله ها هستیم.
وی اظهار کرد: با وجود پرداخت تمام وجه درخواست شده توسط ساکنان برای راه اندازی آسانسور، پیمانکار از انجام تعهداتش سر باز می زند.
وی یکی دیگر از مشکلات مسکن مهر را نبود متولی مشخص می داند و می گوید: ما هنوز نمی دانیم مرجع رسیدگی کننده به مشکلات مان در مسکن مهر کیست، همه به نوعی از خود سلب مسئولیت می کنند.
سارا محمدنژاد یکی دیگر از ساکنان مسکن مهر رشت، می گوید: رها شدن محوطه بیرونی ساختمان هم یکی از معضلات است.
وی همچنین به عدم آسفالت کامل این محوطه و مشکلات بوجود آمده پس از بارش باران بویژه برای تردد با خودرو اشاره کرد.
رضا صابری از دیگر ساکنان مسکن مهر رشت نیز می گوید: قرار بود همه متقاضیان با پرداخت بهای کم، صاحبخانه شوند اما ۱۰ سال قبل برای مسکن مهر، هشت میلیون تومان پرداخت کردم و تا امروز این پرداختی ها به ۳۵ میلیون تومان رسیده است.
وی افزود: درست است که بخشی از پرداخت وجه این واحد به صورت بازپرداخت تسهیلات بانکی دراز مدت است اما با هزینه هایی که برای تکمیل آن انجام داده ایم، قیمت خرید این واحد ۱۲۰ میلیون تومان تمام شده که شاید واحدی با این قیمت در داخل شهر هم پیدا شود.
استان گیلان دارای ۵۲ هزار و ۳۳۰ واحد مسکن مهر قرارداد منعقد شده که تاکنون نزدیک به ۴۰ هزار و ۵۰۰ واحد آن واگذار شده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.