پاسخ انجمن صنایع لبنی به اظهارات رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه

پاسخ انجمن صنایع لبنی به اظهارات رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه

انجمن صنایع فرآورده های لبنی ایران در پی اظهارات اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه درباره گران فروشی صنایع لبنی، از وی درخوست کرد به دنبال منشأ گران فروشی با ارائه مدارک و مستندات قانونی باشد.
[پاسخ انجمن صنایع لبنی به اظهارات رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، عسگراولادی هفته پیش اعلام کرده بود «صنایع لبنی، بسیار بیشتر از نرخ‌های بین‌المللی به مردم می‌فروشند. صاحبان این صنایع باید برای صادرات به روسیه دست از گرانفروشی و منفعت‌طلبی بردارند. یکی از دلایلی که محصولات کشاورزی و غذایی مانند لبنیات بسیار گران‌تر از نرخ‌های بین‌المللی است بالا‌بودن نرخ بهره بانکی در کشور و هزینه‌های فرعی است که صاحبان این صنایع برای خود می‌تراشند.»
رضا باکری در نامه ای به عسگر اولادی، نسبت به اینکه وی بدون اطلاع از بهای تمام شده فرآورده های لبنی و دلایل گران تمام شدن این محصولات در کشور نسبت به روسیه، مطالبی را بیان کرده، انتقاد کرد و گفت: بیان این سخنان جای بسی تعجب، تأسف و تأمل دارد که بدون دلیل و مستند و مدرک، صنایع لبنی را به بازی با منافع ملی متهم می کنند.
باکری در این نامه اعلام کرده که بهای تمام شده چند قلم کالای لبنی از جمله شیر پاستوریزه پرچرب، کم چرب، شیر استریل پر چرب و کم چرب و سه قلم ماست پر چرب و کم چرب و همزده را برای عسگراولادی ارسال می کند.
وی از عسگراولادی خواسته است مبانی آنالیز بهای تمام شده محصولات لبنی را که وی نرخ آنها را گران دانسته را با قیمت تمام شده ارسالی از سوی انجم، مقایسه و نتیجه را رسانه ای کند.
باکری همچنین اعلام کرده که دلیل اصلی گران تمام شدن کالاهای لبنی در ایران به تغییرات تورمی غیر متعارف بهای تمام شده اقلام اصلی کالا و خدمات ناشی از تصمیم های کلان اقتصادی دولتمردان پس از اجرای هدفمندی یارانه ها برمی گردد؛ مانند نرخ شیر خام که از چهار هزار و ۵۰۰ ریال به ۱۲ هزار و ۵۰۰ ریال افزایش یافته که به طور تقریبی ۲ برابر قیمت های جهانی است؛ یا افزایش مواد بسته بندی تحت تأثیرافزایش بهای مواد پتروشیمی و تعرفه ها و هزینه های مالی بانکی و غیربانکی، سوخت و انرژی و حمل ونقل و حقوق و دستمزد؛ همچنین سیاست های حمایتی بخش کشاورزی دولت یازدهم و تأمین منابع مالی آن از طریق صنایع تبدیلی است.
به گزارش ایرنا، صنایع لبنی در سال گذشته، در حالی از پذیرش افزایش نرخ خرید شیر خام از دامداران خودداری کرده اند که در دو سال اخیر چند بار اقدام به افزایش قیمت محصولات خود در بازار کرده اند.
طبق مصوبه سال گذشته دولت، صنایع لبنی باید هرکیلوگرم شیر خام را با نرخ ۱۴ هزار و ۴۰۰ ریال از دامداران خریداری می کرده اند اما همچنان با قیمت ۱۱ هزار تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ ریال خریداری می شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.