حجتی: وزارت جهاد کشاورزی مسئول گران فروشی برنج نیست

حجتی: وزارت جهاد کشاورزی مسئول گران فروشی برنج نیست

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد که مسئولیت این وزارتخانه تنظیم تراز تولید، واردات و تقاضاست و مسئولیتی در قبال گرانفروشی برنج در سطح بازار ندارد.
[حجتی: وزارت جهاد کشاورزی مسئول گران فروشی برنج نیست]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، محمود حجتی امروز (یکشنبه) در حاشیه نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در جمع خبرنگاران درباره گرانفروشی برنج افزود: تقاضای برنج در بازار اخل حدود سه میلیون تن است که حدود دو میلیون تن آن در داخل تولید و حدود ۸۰۰ هزار تن نیز واردات می شود.
وی گفت: با توجه به اینکه درخصوص واردات برنج به شدت تحت فشاریم اما با مدیریت انجام شده، امروز برنجکار مازندرانی دیگر نگران عرضه محصول خود نیست.
وی اظهارداشت: فقط برای ذخائر استراتژیک، شرکت بازرگانی دولتی مقداری برنج وارد می کند؛ همچنین حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن نیز مجوز واردات برنج داده شده است.
حجتی افزود: براساس سیاست وزارت جهاد کشاورزی، کشت برنج و تولید آن در دو استان مازندران و گیلان خواهد بود و کنترل کشت برنج را در استان‌های دیگر خواهیم داشت.
وی اضافه کرد: فراموش نکنیم که سال های متمادی همین برنج ایرانی روی دست کشاورزان می ماند.
وزیر جهاد کشاورزی درباره بارش و سیل اخیر در برخی استان‌ها و تاثیر آن بر بخش کشاورزی نیز گفت: بارش ها سبب می شود دامدارها امیدوار شوند و مراتع سرسبزتر شود. اگر بازار با نارسایی هایی مواجه شود با توجه به ذخایر موجود در سردخانه ها در زمان لازم، عرضه کافی صورت می‌گیرد و تعادل بازار حفظ می شود.
حجتی افزود: بارش ها ممکن است خسارت هایی ایجاد کرده باشد که در ستاد حوادث استان ها میزان آن برآورد و گزارش آن در مرکز حوادث کشور به ریاست وزیر کشور اعلام می شود؛ در صورت تصویب، پرداخت خسارت روال خود را طی خواهد کرد.

** نتایج سفر به ترکیه
وزیر جهاد کشاورزی همچنین درباره نتایج سفر اخیر خود به ترکیه گفت: در ترکیه تفاهم نامه ای در ارتباط با مسائل مربوط به قرنطینه گیاهی امضا کردیم. همچنین کمیته راهبردی با این کشور داشتیم که با مشکلاتی مواجه بود؛ با مذاکرات انجام شده قرار است از تیرماه این کمیته برای همکاری های دوجانبه فعال شود.

** با صادرات سیب زمینی خام موافق نیستیم
وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم همچنین درباره وضعیت صادرات سیب زمینی نیز گفت: مصلحت نمی‌بینیم که سیب‌زمینی خام تولید و همان سیب‌زمینی صادر شود بلکه باید سیب‌زمینی تولیدی ابتدا فرآوری و سپس صادر شود؛ زیرا با این روش، ارزش افزوده بیشتری یافته و می‌تواند صادرات آن توجیه پذیر باشد.

** ثبات قیمت نهاده ها از سیاست های دولت یازدهم
وی درباره قیمت نهاده های دامی نیز گفت: در دو سال گذشته سیاست‌های دولت به گونه‌ای بود که کمترین نوسان را در قیمت‌ها داشته‌ایم به طوری که زمانی که دولت تدبیروامید شروع به کار کرد قیمت ذرت در بازار ۱۲ هزار و ۵۰۰ ریال بود و این در حالی بود که ۱۰‌ها کشتی حاوی ذرت در آب‌ها روان بودند، اما امروز ذرت در بازار کمتر از هشت هزار ریال به فروش می رسد.
وی ادامه داد: بخشی از این کاهش قیمت به افت قیمت‌های جهانی مربوط می‌شد اما بخش مهمی از آن نتایج تسهیل‌گری دولت بود.
به گفته وی، در حال حاضر در مجموع در بخش خصوصی و دولتی دو میلیون تن ذخیره ذرت وجود دارد و این رقم برای گندم به ۶ میلیون تن رسیده است که همین امر موجب ایجاد تعادل در بازار شده و از نوسان قیمت‌ها جلوگیری کرده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.