پنج سکوی پارس جنوبی تا پایان امسال به بهره برداری می رسد

پنج سکوی پارس جنوبی تا پایان امسال به بهره برداری می رسد

مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران اعلام کرد تا پایان امسال پنج سکوی میدان گازی پارس جنوبی به طور کامل به بهره برداری می رسد.
[پنج سکوی پارس جنوبی تا پایان امسال به بهره برداری می رسد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا «غلامرضا منوچهری» گفت: با بهره برداری از این سکوها تولید گاز کشور حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌یابد و ۱۶۰ هزار بشکه میعانات گازی به تولید کشور افزوده می‌شود.
وی با بیان اینکه سکوهای فازهای ۲۰ و ۲۱ و دو سکوی ۱۹A و ۱۹B امسال راه‌اندازی می‌شود، تصریح کرد: سکوی ۱۹C نیز به طور کامل به بهره‌برداری می رسد و ظرفیت تولید آن از ۵۰۰ میلیون مترمکعب به یک میلیارد مترمکعب در روز افزایش می یابد.
منوچهری تاکید کرد: توسعه ندادن میدان‌های مشترک به منافع ملی کشور بزرگ‌ترین لطمه را می زند.
وی در خصوص مزیت‌های بهره‌برداری از فازهای جنوبی افزود: با بهره‌برداری از هر فاز پارس جنوبی روزانه ۲۵ میلیون مترمکعب گاز و ۴۰ هزار بشکه میعانات گازی تولید می شود.
به گفته وی، برآورد می‌شود بهره‌برداری از این طرح‌ها روزانه از پنج میلیارد تا ۶ میلیارد دلار برای کشور درآمدزایی داشته باشد و با افزایش تولید گاز پارس جنوبی در سال‌های آینده امکان ایجاد یک تمدن جدید در حاشیه خلیج‌فارس فراهم شود.
** ساخت سکوی میدان فروزان در داخل کشور
مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی درباره ساخت سکوی میدان گازی فروزان گفت: این سکوی هفت هزار تنی از کشور کره جنوبی به داخل کشور منتقل شد و ساخت آن به دست شرکت‌های ایرانی ادامه می‌یابد.
منوچهری با بیان اینکه ایده ساخت سکوی فروزان در کره از آغاز اشتباه بود، افزود: شرکت کره‌ای تمایل داشت ساخت سکو را انجام دهد اما توانستیم زمینه انتقال این سکو به ایران را فراهم کنیم.
وی اضافه کرد: پس از اینکه شرکت کره‌ای دچار مشکل شد و اتهام هایی در آن کشور به این شرکت وارد شد، از فرصت استفاده کرده و پس از مذاکره و طرح شکایت توانستیم طرف کره‌ای را برای انتقال این سکو به ایران قانع کنیم.
به گفته وی، بخش اصلی این سکو به ایران حمل شده است و بخش دیگری از تجهیزات این سکو هفته آینده به ایران وارد می‌شود.
مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ادامه داد: شرکت کره‌ای حدود ۲ سال در ساخت و تکمیل این سکو تاخیر داشت و امیدواریم بتوانیم این تاخیر را در داخل کشور جبران کنیم.
وی اعلام کرد، این سکو در صورت تامین منابع مالی تا نیمه دوم سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
به گزارش ایرنا، مجری طرح توسعه میدان فروزان اول آذرماه ۱۳۹۳ گفت: با دو برابر شدن تولید میدان نفتی فروزان تا سال ۱۳۹۵، فاصله ایران از عربستان در این میدان مشترک نفتی کاهش می یابد.
میدان نفتی فروزان که در ١٠٠ کیلومتری جنوب غربی جزیره خارک واقع شده، با میدان مرجان عربستان سعودی سعودی مشترک است.
این میدان در سال ۱۳۴۵ با ذخیره نفت درجای به میزان دو میلیارد و ۳۰۹ میلیون بشکه کشف شده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.