امنیت واژه فراموش‌شده درجاده‌های زنجان/بازهم پای بودجه درمیان است

امنیت واژه فراموش‌شده درجاده‌های زنجان/بازهم پای بودجه درمیان است

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرگزاری مهر-گروه استانها-زهرا مقدمی، می‌گویند حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند، خطای انسانی بوده، سرعتش زیاد بوده، خواب‌آلوده بود و هزاران حرف دیگر می‌گویند تا شاید توجیهی بر بی تدبیری برخی مسوولان باشد. ولی سهم جاده در این میان راهی است که به ناکجاآباد منتهی می‌شود.

بی‌شک جاده‌های ایمن تأثیر بسزایی در کاهش تصادفات دارند و در این میان باید مسئولان به ایمن‌سازی نقاط حادثه‌خیز توجه ویژه داشته باشند.

استان زنجان موقعیت مناسبی را به لحاظ جغرافیایی دارد و باید بحث اصلاح و نوسازی جاده‌ها در دستور کار قرار گیرد. توجه و اهمیت دادن به امنیت جاده‌ها، نه تنها سلامتی مردم را تضمین می‌کند، بلکه در توسعه اقتصادی آن منطقه هم مؤثر خواهد بود

گرچه بخش مهمی از سوانح جاده‌ای در استان زنجان را بنا به گفته مسوولان عامل خطای انسانی به خود اختصاص داده و در جای خود تحلیل ها و راهکارهای متعدد برای آن مطرح‌شده است ولی آیا برای حل مشکل جاده‌ها در استان زنجان هم فکر شده و تنها به حرف و طرح‌ روی کاغذ بسنده نشده است.

وقوع چهار فقره تصادف فوتی طی ۳۰ روز در محور زنجان به دندی

محور زنجان-دندی جزو جاده های محجور و پرتردد و در حین حال حادثه‌ساز است که بنا به گفته رئیس پلیس‌راه استان زنجان تنها طی ۳۰ روز گذشته چهار فقره تصادف فوتی در این محور رخ‌داده است، آماری که زنگ خطر را در جاده‌های زنجان به صدا درآورده است.

سرهنگ علی‌اصغر شیرمحمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: طی ۳۰ روز گذشته بیش از ۱۰ فقره تصادف در محور زنجان به دندی رخ‌داده و به علت هم حادثه‌خیز بوده محور تصادفات زیادی در این محور رخ می‌دهد.

محور زنجان-دندی جزو نقاط حادثه‌خیز است و سال جاری ایمن‌سازی این جاده جزو اولویت‌ها خواهد بود
رئیس پلیس‌راه استان زنجان گفت: متأسفانه این محور جزو نقاط حادثه‌خیز است و در سال جاری ایمن‌سازی این جاده جزو اولویت‌ها خواهد بود.

سرهنگ شیرمحمدی با بیان اینکه متاسفانه طی سالجاری تصادفات در جاده‌های استان روند افزایش به خود گرفته است، تصریح کرد: با توجه به گزارش هواشناسی به بارش ها در استان همچنان تداوم دارد، بنابراین رانندگان حتماً با حوصله و سرعت مطمئنه رانندگی کنند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان زنجان نیز با اشاره به حادثه خیز بودن محور زنجان به دندی، افزود: ابتدای محور که از محور زنجان به بیجار جدا می‌شود به طول ۹ کیلومتر و اصلاح هندسی آن به صورت بزرگراه در دستور کار است و قطعه دوم به طول ۱۰ کیلومتر آسفالت ریزی می‌شود که در نیمه اول ۹۵ به بهره برداری خواهد رسید.

کلیم‌الله وثوق تصریح کرد: در این محور گردنه چایرلو وجود دارد که اگر حذف شود بسیاری از مشکلات هم رفع خواهد شد و اولویت اداره کل راه و شهر سازی بر این بود که قطعه و جاده‌ای که شیب زیادی دارد مورد نظر ما باشد.

وی با بیان اینکه اصلاح هندسی محور زنجان به دندی به اعتبار زیادی نیاز دارد و مشکل عمده در اعتبار است یاد آورشد: باید با تخصیص اعتبار به این محور جلوی حوادث ناگوار را گرفت.

محور زنجان به دندی اولویت اول در ایمن‌سازی طی سالجاری است

همچنین مدیر راهداری اداره کل راه و شهر سازی استان زنجان گفت: طی سالجاری ۱۸ نقطه و محور که حادثه خیز هستند ایمن سازی و اصلاح می‌شوند، که نیاز به اعتبار هنگفتی دارد.

جواد یوسفی ابراز کرد: محور زنجان به دندی اولویت اول در ایمن‌سازی طی سالجاری است.

یک شهروند اهل شهر دندی با اشاره به عدم توجه مسوولان به وضعبت نامناسب محور زنجان-دندی افزود: محور زنجان به دندی قدم بیش از ۲۰ ساله دارد، و اصلاح هندسی و ایمن سازی ین جاده پر حادثه از مطالبات مردم می‌باشد.

متاسفانه محور ارتباطی جاده زنجان به دندی به علت پیچ و خم‌های فراوانی که دارد، به عنوان قتلگاه مردم شناخته شده است
حسن رضازاده افزود: متاسفانه محور ارتباطی جاده زنجان به دندی به علت پیچ و خم‌های فراوانی که دارد، به عنوان قتلگاه مردم شناخته شده است و دختران زیادی را بی پدر و مادران زیادی را داغدار می‌کند، باید به این وضعیت و داغ دل مادران و دختران کاری باید کرد.

وی ادامه داد: جاده زنجان به دندی به علت داشتن عرض کم، خود عامل بسیار مهمی در وقوع تصادف است و رفت و آمد روزانه بی نهایت خودرو سبک و سنگین از این محور تردد می‌کند، که ایمن سازی و اصلاح هندسی این محور باید در برنامه مورد تاکید قرار گیرد.

به گفته رضا زاده جا به جایی سنگ آهن توسط کامیون‌های سنگین در یک جاده کم عرض خود تشدید کننده تصادفات است.

بی شک سال‌ها است در زمینه بهبود وضعیت جاده‌های استان بخصوص محور زنجان-دندی وعده‌ داده می شود، وعده‌ای که همواره در غبار بی تدبیری‌ها و مصلحت اندیشی ها رنگ‌باخته و صداقت و کم‌توقعی شهروندان زنجانی جولانگاه فرار از حقیقت برخی باشد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.