وزیر نیرو: ۱۴ سد امسال در کشور به بهره برداری می رسد

وزیر نیرو: ۱۴ سد امسال در کشور به بهره برداری می رسد

وزیر نیرو گفت: ۱۴ سد امسال در کشور به بهره داری می رسد که از این تعداد ۱۰ سد در مناطق مرزی کشور قرار دارد.
[وزیر نیرو: ۱۴ سد امسال در کشور به بهره برداری می رسد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، حمید چیت چیان روز دوشنبه در آیین افتتاح سد تنگ حمام قصرشیرین افزود: این سدها پس از بهره برداری ۵۵ هزار هکتار از زمین های کشاورزی را آبیاری می کنند.
وی ادامه داد: در سالی که از سوی رهبری به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام گرفته است، امیدواریم همکاران ما در حوزه آب و برق منشاء خدمات بزرگی باشند.
وزیر نیرو با تشکر از تلاشگران حوزه سد سازی اظهارکرد: وجب به وجب این منطقه مرزی به خون شهدایی که مردانه ایستاده اند و از ایران اسلامی دفاع کردند گلگون شده است و امروز نیز فرزندان این شهدا و یادگاران هشت سال دفاع مقدس نیز در حوزه سد سازی افتخارآفرینی می کنند.
چیت چیان با بیان اینکه این پروژه در این منطقه منجر به رونق اشتغال و تولید و توسعه، آرامش و امنیت می شود، گفت: امروز با حضور معاون اول رئیس جمهوری شاهد افتتاح پروژه مهم سد دایک و تنگ حمام در منطقه هستیم که طرح اول با تنظیم ۳۴ میلیون متر مکعب آب در سال، سه هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی را آبیاری می کند و سد تنگه حمام نیز با ظرفیت تنظیم ۶۷ میلیون متر مکعب در سال، یک هزار و ۲۰۰ هکتار از زمین های مرغوب منطقه را تحت پوشش قرار می دهد.
به گفته وی اکنون عملیات اجرایی شبکه های آبیاری این پروژه ها ۷۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وزیر نیرو درباره اعتبارات سفر رهبری به کرمانشاه نیز گفت: حدود ۱۷ هزار میلیارد ریال از اعتباراتی که با مجوز رهبری از صندوق توسعه ملی اختصاص یافته برای استان کرمانشاه هزینه شده است.
چیت چیان افزود: از این میزان سه هزار میلیارد ریال برای طرح های عمرانی استان، چهار هزار میلیارد ریال برای ساخت تونل نوسود و یک هزار میلیارد دیگر برای طرح عظیم گرمسیری هزینه شده که با اتمام آن شاهد تحول عمیقی در اقتصاد منطقه خواهیم بود.
وی عنوان کرد: افتتاح این طرح فقط مربوط به حوزه آب نیست بلکه اشتغال، تولید، کشاورزی و صنایع تکمیلی نیز با اجرای آن رونق پیدا می کنند و منجر به گسترش شبکه راه ها نیز می شود.
وزیر نیرو طرح سامانه گرمسیری را نقطه اول کریستال توسعه خطاب کرد و گفت: توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شروع شکل گیری تحول بزرگتری در منطقه خواهد بود.
وزیر نیرو و معاون اول رئیس جمهوری صبح امروز از طریق فرودگاه بین المللی شهید اشرفی اصفهانی وارد کرمانشاه شدند.
افتتاح ۲ سد مخزنی تنگ حمام (شهدای گمنام) در قصرشیرین و دایک در گیلانغرب از مهمترین برنامه های کاری سفر یک روزه معاون اول رئیس جمهور به استان کرمانشاه است.
جهانگیری همچنین قرار است با حضور در پاوه از سد داریان این شهرستان بازدید کرده و در جریان آخرین روند اجرایی آن قرار گیرد.
وی سپس نسبت به افتتاح یک طرح تولیدی نان صنعتی در کرمانشاه اقدام می کند.
بازدید از راه آهن غرب مسیر ملایر به کرمانشاه و کرمانشاه به قصرشیرین از دیگر برنامه های جهانگیری در استان کرمانشاه است.
معاون اول رئیس جمهوری همچنین نشست با مدیران و فعالان اقتصادی استان و سپس نشست خبری با خبرنگاران کرمانشاه را در برنامه کاری خود دارد.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت و ۲۴ هزار و ۶۴۰ کیلومتر مربع مساحت، دارای ۱۴ شهرستان، ۳۱ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۷۹۳ روستای دارای سکنه، در غرب کشور واقع شده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.