کمیسیون امنیت گزارش وزارت خارجه را در چارچوب شروط رهبری بررسی کند

کمیسیون امنیت گزارش وزارت خارجه را در چارچوب شروط رهبری بررسی کند

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرگزاری مهر، حمید رسایی نماینده تهران در تذکری خطاب به ابوترابی‌فرد نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت، گفت: طبق قانونی که مجلس شورای اسلامی به تصویب رسانده باید شش‌ماه پس از اجرای برجام گزارش وزارت خارجه در صحن علنی قرائت شود، وزارت خارجه دیروز گزارش خود از اجرای برجام را به کمیسیون ارائه داد که طبق قانون باید سه ماه یک بار این کار را انجام می‌داد.

وی با تاکید بر اینکه مشروعیت اجرای برجام به امضای مقام معظم رهبری است، گفت: در امضای مقام معظم رهبری مواردی تذکر داده شد که باید به این نکات توجه شود. ایشان صراحتا فرمودند محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است، دچار نقاط ابهام و ضعف‌های ساختاری و موارد متعددی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه به لحظه می‌تواند به خسارت‌های مهمی برای حال و آینده کشور منتهی شود.

رسایی با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری گفت: ایشان اخیرا فرمودند که شیوه فعلی اجرای برجام، خسارت محض است، گزارش وزارت خارجه باید متناسب با تذکرات مقام معظم رهبری و مصوبه مجلس ارائه شود.

وی ادامه داد: وزارت خارجه متن برجام راکپی کرده و به عنوان گزارش به مجلس ارائه کرده است که ما فلان کارها را انجام داده‌ایم و طرف خارجی نیز فلان کارها را انجام داده است. طرف خارجی را تبرئه و طرف داخلی را محکوم کرده‌اند.

نماینده مردم تهران با تاکید بر اینکه گزارش وزارت خارجه که به مجلس ارائه شده متناسب با نامه رهبری نیست، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در ادامه آن نامه فرمودند موارد ابهام سند برجام با تفسیر طرف مقابل قابل قبول نیست و مرجع، متن مذاکرات است.

وی تصریح کرد: ایشان تاکید کردند وجود پیچیدگی‌ها و ابهامات در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلفات و فریبکاری در طرف مقابل به ویژه آمریکا ایجاب می‌کند یک هیات قوی، آگاه و هوشمند برای رصد پیشرفت کارها و انجام تعهدات طرف مقابل تشکیل شود.

رسایی اظهار داشت: این گزارش ارائه شده هیچ چیزی ندارد. باید این گزارش برگردانده شود و وزارت خارجه متناظر و متناسب با نامه رهبری که مشروعیت اجرای برجام به آن امضا بوده است، به ما گزارش دهد.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود گفت: همه حرف‌هایی که آقای زنگنه و سیف زدند پیش از این پیش‌بینی شده بود. کسانی که دلسوزانه خونِ دل خوردند و هم نامه رهبری این موضوعات را پیش‌بینی کرده بودند.

رسایی از کمیسیون امنیت ملی خواست گزارش وزارت خارجه را به این وزارتخانه بازگشت دهد و خواستار ارائه گزارشی متناسب با ۹ بند فرمایشات رهبری شوند.

در ادامه محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت، گفت: من لازم می‌دانم که از کمیسیون امنیت ملی بخواهم همان‌طور که آقای رسایی اشاره داشتند با توجه به مفاد متنی که مقام معظم رهبری برای اجرای برجام تبیین فرمودند و در چارچوبی اجرای برجام را تایید کردند، در این چارچوب گزارش وزارت خارجه را بررسی کرده و نظر خود را به مجلس و وزارت خارجه اعلام کنند.

ابوترابی‌فرد اظهار داشت: هیاتی هم که از شورای عالی امنیت ملی برای رصد اجرای برجام انتخاب شده است، باید به وظایف خود دقیقا در چارچوب تعریف شده از سوی مقام معظم رهبری عمل کنند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.