چهار میلیون فقره بازرسی از صنوف کشور در سال ۹۴ انجام شد

چهار میلیون فقره بازرسی از صنوف کشور در سال ۹۴ انجام شد

معاونت بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران اعلام کرد: دوازده ماهه سال ۹۴، بیش از چهار میلیون فقره بازرسی از واحدهای صنفی کشور انجام شد.
[چهار میلیون فقره بازرسی از صنوف کشور در سال ۹۴ انجام شد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از اتاق اصناف ایران، براساس اعلام معاونت بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران تعداد کل بازرسی ها از صنوف خرده فروشی در سراسر کشور درسال۹۴ بیش از چهار میلیون و ۲۰۳ هزار و ۶۸۳ فقره بود که از این تعداد ۴۲۸ هزار و ۱۳ فقره پرونده به ارزش پیشنهادی بیش از ۴۷۸ میلیارد ریال تشکیل و همه آنها به تعزیرات حکومتی ارجاع شد.
واحد های بازرس اصناف در مجموع سال گذشته ۱۴۹ هزار و ۴۷۰ فقره شکایت دریافت کردند که ۶۱ درصد در بخش کالا و ۳۹ درصد در بخش خدمات است، ضمن آنکه شکایات دریافتی ۲۱ درصد به صورت حضوری، ۶۰ درصد تلفنی و ۱۹ درصد بصورت کتبی دریافت و مورد رسیدگی واقع خواهد شد.
همچنین پس از بررسی ها و ارزیابی کارشناسان، تعداد ۱۴۳ هزار و ۵۵۸ فقره شکایت قابل پیگیری تشخیص داده شد که با هدف رسیدگی و برخورد قانونی به اداره ها و مراجع ذیربط ارسال شد است که بر همین اساس از کل شکایت های قابل پیگیری ۱۷ درصد منجر به رضایت شاکی، ۳۱ درصد متخلف، ۳۸ درصد غیر متخلف، ۱۴ درصد نیز در دست بررسی است.
همچنین گزارشهای رسیده در مورد برخی اقلام از سراسر کشور حاکی است که در سال ۹۴ میوه و مرکبات، نان، حبوبات، ماکارونی، لبنیات، گوشت مرغ ، قندوشکر، سیمان خاکستری با افزایش چنددرصدی قیمت ها روبرو شدند و بیشترین تخلف ها در مورد کالاها، مربوط به اقلام نان، میوه و مرکبات ،صیفی جات، تخم مرغ ، گوشت مرغ ، گوشت قرمز ، قند و شکر، بود.
بیشترین عناوین تخلف مربوط به عدم درج قیمت، گرانفروشی و عدم صدور صورتحساب بود.
به گزارش ایرنا، شهریور ماه پارسال دبیرخانه مشترک اتاق های بازرگانی، اصناف و تعاون برای نخستین بار در کشور تشکیل شده که به گفته رئیس اتاق بازرگانی این دبیرخانه به دنبال توسعه اقتصاد غیردولتی است.
اتاق های بازرگانی، اصناف و تعاون در قالب اقتصاد مردمی تشکلی را ایجاد کرده اند که با حفظ استقلال اتاق ها، به دنبال توسعه فعالیت اقتصاد مردمی هستند. طی ۱۰ سال گذشته سقف سهم بخش غیردولتی از اقتصاد کشور ۲۵ درصد و کف آن ۱۷ درصد بود .
اتاق های مزبور یک شبکه به هم پیوسته از بنگاه های کوچک و متوسط هستند و حدود ۶۰۰ هزار واحد در بخش اصناف حضور دارند، ضمن آنکه از مجموع ۱۹۰ هزار تعاونی اکنون ۱۰۰ هزار واحد آن فعالیت دارند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.