مبارزه عملی با زمین خواری و تصرف اراضی لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی

مبارزه عملی با زمین خواری و تصرف اراضی لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: لازمه تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی مبارزه جدی و عملی با زمین خواری، تصرفات و تخلفات حوزه اراضی کشور است.
[مبارزه عملی با زمین خواری و تصرف اراضی لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی]

به گزارش جلفا بازار به نقل از سازمان امور اراضی کشور، قباد افشار در پنجمین جلسه کمیته تخصصی کارگروه فرا قوه ای مبارزه با زمین خواری و نخستین جلسه این کمیته در سال ۹۵ اظهارداشت: وظیفه دستگاههای مرتبط در امور زمین از سوی این کارگروه و کمیته های مربوطه تعیین شده و برای انجام اقدامات عملی به منظور پیشگیری و برخورد با تخلفات و سوءاستفاده ها در این حوزه در دستور کار قرار دارد.
وی گفت: کارگروه مزبور در بهار سال ۱۳۹۴، بدنبال مصوبه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی تشکیل و آغاز به کار کرد و در سال گذشته هیات ویژه تعیین شده از سوی کارگروه به ریاست مشاور معاون اول رئیس جمهوری و دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی از مناطق در معرض تهدید استانهایی که در حوزه تصرفات و تخلفات حوزه زمین دچار چالش و بحران هستند، بازدید، و پرونده های مهم این مناطق نیز در دستور کار جلسات کمیته تخصصی و نیز پیگیری های دبیرخانه قرار گرفت .
افشار یادآورشد: پرونده های مهم تصرفات در جریان این سفرها از نظر تخلفات و زمین خواری ها مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات مهمی در این زمینه اتخاذ شد.
به گفته وی، بازدید از اراضی منطقه حیران در غرب گیلان، روستای زیارت در استان گلستان، باغ شهرهای فارس، شمال و شرق تهران، اراضی مناطق مختلف استان البرز و مازندران از جمله این برنامه ها بود که حاصل آن هماهنگی تمامی دستگاههای مربوطه برای شناسایی و برخورد با متخلفان و توقف بسیاری از ساختمان سازی ها و معرفی پرونده تصرف ها و تخلف های صورت گرفته به مراجع قضایی بود.

**تصویب کلیات ایجاد سامانه پنجره واحد خدمات امور زمین

برپایه این گزارش، نخستین جلسه کمیته تخصصی کارگروه فرا قوه ای مبارزه با زمین خواری که با حضور نمایندگان تمامی دستگاههای اجرایی، نظارتی و قضایی ذی نقش در حوزه مدیریت زمین و با دستور کار بررسی طرح پیشنهادی برای ایجاد سامانه پنجره واحد و یکپارچه بررسی و صدور استعلام ها، مجوزها و موافقت اصولی های حوزه زمین بررسی شد.
همچنین اعضا، ضمن موافقت با کلیات ایجاد سامانه پنجره واحد مقرر کردند که با توجه به اهمیت موضوع با تشکیل کارگروهی متشکل از نمایندگان دستگاههای ارائه کننده خدمات حوزه زمین و دستگاههای نظارتی و وزارت ارتباطات به عنوان تامین کننده زیرساخت لازم در مدت یک ماه آینده نسبت به بررسی جزئیات سامانه پیشنهادی و فرایند عمل آن و ارائه شیوه نامه ایی برای اجرایی فعالیت این سامانه به کمیته تخصصی و کارگروه اقدام کنند.
به گزارش ایرنا، براساس آخرین آمار سازمان امور اراضی کشور، تاکنون ۲۵ واحد غیرمجاز در گردنه حیران تخریب و مابقی دردست رسیدگی است و همچنین بیش از یکهزار و ۵۰۰ پرونده ساختمان سازی غیرمجاز در روستای زیارت استان گلستان در حال تعیین تکلیف تخلفات است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.