ایران و فرانسه در بخش شیلات و پرورش آبزیان سرمایه گذاری مشترک انجام می دهند

ایران و فرانسه در بخش شیلات و پرورش آبزیان سرمایه گذاری مشترک انجام می دهند

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ایران و فرانسه در بخش شیلات و پرورش آبزیان سرمایه گذاری مشترک می کنند، گفت: توسعه مزارع کشت در قفس آبزیان و بازاریابی مشترک برای صادرات محصولات از زمینه های همکاری میان دو کشور است.
[ایران و فرانسه در بخش شیلات و پرورش آبزیان سرمایه گذاری مشترک انجام می دهند]

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمود حجتی عصر دوشنبه در نشست مشترک با «آلن ویدالیس» وزیر حمل ونقل دریا و شیلات فرانسه، افزود: همکاری های خوبی از گذشته بین ایران و فرانسه در بخش شیلات وجود داشته که پس از اجرایی شدن برجام توسعه می یابد.
وی با بیان اینکه بخش خصوصی دو کشور از دو سال پیش همکاری هایی را در بخش شیلات آغاز کرده اند، اضافه کرد: تعدادی از شرکت های فرانسوی با بخش خصوصی و سازمان شیلات ایران مذاکراتی را انجام و همکاری هایی را آغاز کردند.
وی با ابراز امیدواری برای توسعه همکاری و سرمایه گذاری مشترک، ادامه داد: سال گذشته یک مرکز پرورش ماهیان دریایی در جزیره قشم با همکاری شرکت های فرانسوی اجرا شد که تجربه موفقی بود.
وی با بیان اینکه ظرفیت گسترده ای برای توسعه کشت در قفس آبزیان در سواحل جنوبی و شمالی ایران وجود دارد، گفت: براساس برنامه ششم توسعه، ظرفیت کشت ماهیان در قفس به سالانه ۲۰۰ هزار تن افزایش می یابد.
وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: همچنین ظرفیت های خوبی نیز برای توسعه آبزی پروری در مناطق مرکزی کشور وجود دارد که می توان دراین بخش نیز با فرانسوی ها همکاری کرد.
حجتی با بیان اینکه ایران بزرگترین پرورش دهنده ماهی قزل آلای آب های شیرین در جهان است، ادامه داد: از گذشته همکاری های خوبی با شرکت های فرانسوی برای پرورش ماهی های قزل آلا وجود داشته که باید افزایش بیشتری یابد.
وی گفت: امیدواریم که با راه اندازی دفتر همکاری ها در تهران، روابط دو کشور گسترش بیشتری یابد.
وزیر جهادکشاورزی گفت: همکاری ایران و فرانسه در بخش آبزیان در گذشته بیشتر مربوط به فروش تخم ماهی بوده که امروز توسعه یافته و به سرمایه گذاری مشترک رسیده است.
وی از آموزش، تحقیقات، سرمایه گذاری و بازاریابی مشترک به عنوان زمینه های دیگر همکاری میان دو کشور نام برد و از تفاهم برای راه اندازی یک کمیته کاری مشترک در بخش شیلات خبر داد.
وی اضافه کرد: دو کشور نمایندگانی را برای حضور در این کمیته معرفی می کنند که راه اندازی آن روابط دو کشور را بیش از پیش توسعه خواهد داد.
وزیر جهاد کشاورزی در پایان این نشست در جمع خبرنگاران درباره خسارت ۲۰ هزار میلیارد ریالی سیل به بخش کشاورزی، گفت: این ارقام، برآورد اولیه است که باید بررسی بیشتری انجام شود.
وی ادامه داد: بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال از این خسارت مربوط به سرمایه گذاری و خسارت وارد شده به سردرختی هاست.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.