بخش‌های متوقف شده کارخانه منیزیم فعال می‌شود

بخش‌های متوقف شده کارخانه منیزیم فعال می‌شود

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد نسوز گفت: از تابستان به تدریج بخش‌های متوقف شده این کارخانه منیزیوم شروع به تولید می‌کند.

به گزارش جلفابازار به نقل از علیرضا باقری مواد اولیه کارخانه، منیزیت معدنی استخراجی از معادن خراسان‌جنوبی و شمال سیستان بلوچستان تهیه می‌شود که محصولات این کارخانه در داخل کشور و عمدتا در تولید فولاد و فلزات غیر آهنی کاربرد دارد.

وی با اشاره به سال تاسیس کارخانه، ادامه داد: واحد سینترینگ این کارخانه با ظرفیت سالانه ۳۰ هزار تن در سال ۱۳۶۷جواز تاسیس گرفته که در سال ۱۳۷۳به بهره‌برداری رسیده است.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد نسوز با بیان اینکه واحد دو کارخانه با ظرفیت ۵۰۰۰ تن در سال جواز تاسیس گرفته که در سال گذشته به بهره‌برداری رسیده است، افزود: واحد گندله با ظرفیت ۱۰ هزارتن، در سال ۱۳۸۱جواز تاسیس دریافت و در سال ۱۳۸۳به بهره برداری رسیده که با توجه به انجام طرح‌های افزایش ظرفیت پیاده شده، جمع محصولات قابل تولید در دو واحد فوق به ۴۷ هزار و ۵۰۰ تن در طول سال می‌رسد.

باقری با اشاره به وضعیت کنونی کارخانه بیان کرد: با توجه به رکود حاکم بر فضای اقتصاد کشور خصوصا بخش‌های عمرانی و صنعت ساختمان در شرایط آرمانی قرار ندارد ولی با تدابیری که در مدیریت منابع به کار بسته‌ایم با شرایط بحرانی نیز فاصله زیادی داریم.

وی تصریح کرد: تعداد کارکنان شاغل در معادن، کارخانه و دفاتر سازمانی در شرایط معمول حدود ۳۷۰ نفر بوده که در سال جاری با توجه به کاهش ظرفیت تعدادی از کارگاه‌های تولیدی به ۳۱۰ نفر رسیده است.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد نسوز با بیان اینکه در سال گذشته نزدیک به ۳۷ هزار تن تولید داشته‌ایم، عنوان کرد: از این تعداد حدود ۳۶ هزار تن آن به فروش رسیده در حالی که در سه سال قبل فروش سالانه به طور متوسط ۴۶ هزار تن در سال بوده در حالی که حدود ۱۷هزار تن کالای تولید شده فروش نرفته در انبارهای موجود است.

باقری با اشاره به دلایل تعطیلی بخش‌هایی از کارخانه منیزیم اکسید سربیشه بیان کرد: کاهش تقاضا برای محصولات در بازار و افزایش مطالبات از مشتریان به تدریج منابع این شرکت را برای تولید در حداکثر ظرفیت کاهش داد.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد نسوز ادامه داد: ناچار شدیم برای ایجاد تعادل میان منابع و مصارف خود پاره‌ای از تولیدات را که با عدم تقاضای بیشتری در بازار مواجه بوده، به صورت موقت متوقف کنیم.

باقری در خصوص مشکلات پیش روی کارخانه، یادآورشد: کاهش تقاضا و کمبود نقدینگی به علت عدم امکان ایفای تعهدات توسط مشتریان بلافصل که علت آن نیز وضعیت نامناسب کسب کار تولید کنندگان فولاد در کشور است.

وی با بیان اینکه مسئولان استان در حد توان و امکانات خویش از هیچ کمک و حمایتی از این شرکت دریغ نکرده‌اند، خاطر نشان کرد: مشکلات این بنگاه ریشه در مسایل کلان اقتصادی کشور داشته که امیدواریم با تسریع و استمرار اجرای سیاست‌های خروج از رکود توسط دولت برطرف شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.