رئیس انجمن قطعه سازان: ۵۰ درصد قطعات خودرو در کشور قابل تولید است

رئیس انجمن قطعه سازان: ۵۰ درصد قطعات خودرو در کشور قابل تولید است

رئیس انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو گفت: حداقل ۵۰ درصد از قطعات مورد نیاز خودرو قابلیت تولید در کشور با استانداردهای اروپایی را دارد.
[رئیس انجمن قطعه سازان: ۵۰ درصد قطعات خودرو در کشور قابل تولید است]

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدباقر رجال» امروز سه شنبه در نشستی خبری اضافه کرد: در ۲۰ سال گذشته صنعت جدیدی بنام «قطعه سازی» در کشور شکل گرفت و اکنون ۸۵۰ قطعه ساز اصلی و ۴۰۰ قطعه ساز خرد در کشور فعالیت می کنند.
وی ادامه داد: با اینکه ظرفیت قابل توجهی در قطعه سازی کشور وجود دارد، شاهد ورود قطعه های چینی به کشور هستیم که برخی از این کالاهای بی کیفیت، صنعت قطعه سازی کشور را نیز زیرسوال برده است.
رئیس انجمن قطعه سازان با تاکید بر اینکه استاندارد قطعات عرضه شده به خودروسازان توسط شرکت هایی همچون ساپکو (شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو) و سازه گستر (تامین کننده قطعات گروه خودروسازی سایپا) باید مورد تائید قرار گیرد، گفت: در شرایطی که هیچگاه خودروسازان به قطعات ما ایراد نگرفته اند و مورد تائید شرکت های تامین کننده آنها نیز قرار گرفته است، نمی دانیم چرا وقتی از قطعات تولیدی در خودرو استفاده می شود، در نهایت یک خودروی معیوب به مردم تحویل می دهند.
وی یکی از مشکلات قطعه سازان را تاخیر در پرداخت وجوه شان توسط خودروسازان ذکر کرد و گفت: تولیدکنندگان داخلی قطعه را تولید و تحویل خودروساز می دهند اما قطعه ساز وجه قطعه را چهار تا پنج ماه بعد پرداخت می کند؛ ما حتی قطعه سازی داریم که ۳۷۰ روز وجه قطعه اش را دریافت نکرده است.

** تولیدکنندگان زیرپله ای، قطعه های معیوب را به بازار عرضه می کنند
رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران نیز در این نشست خبری گفت: ۲ هزار و ۶۵۰ تعمیرکار در تهران از اتحادیه پروانه فعالیت دریافت کرده اند و ۷۴۰ پرونده نیز در حال بررسی داریم.
علیرضا نیک آیین ادامه داد: در حال حاضر ۴۰۰ پرونده تخلف تعمیرکاران در اداره اماکن عمومی وجود دارد که بیشتر آنها مربوط به فعالیت های بدون پروانه کسب است.
وی، سه معضلی که تعمیرکاران خودرو با آن روبرو هستند را قطعات بی کیفیت داخلی و خارجی، متصل نبودن زنجیره فعالیت های مرتبط با خودرو در خصوص گارانتی و همچنین بازسازی و عرضه قطعه های معیوب ذکر کرد و گفت: یک سری تولیدکنندگان به اصطلاح زیرپله ای در کشور وجود دارد که قطعه های معیوب را بازسازی و دوباره به زنجیره عرضه لوازم یدکی وارد می کنند.

** برگزاری چهارمین نمایشگاه قطعات خودرو
به گزارش ایرنا، چهارمین نمایشگاه تخصصی قطعات و خدمات خودرو، ماشین آلات راهسازی، معدنی، کشاورزی و موتورهای زمینی تهران، چهارم تا هفتم خردادماه امسال توسط اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات تهران در ضلع جنوبی مصلی امام خمینی (ره) برگزار می شود.
در این نمایشگاه، بازرگانان، توزیع کنندگان قطعات خودرو، لوازم جانبی، تجهیزات، تیونینگ، روانکارها و قطعات مصرفی انواع خودروهای سبک و سنگین، ماشین آلات، تولیدکنندگان قطعات خودرو و لوازم جانبی و ایمنی و همچنین ارائه دهندگان خدمات فنی، تعمیرگاهی و مهندسی مشارکت خواهند داشت.
شرکت های خودروسازی ایران، انواع خودرو در زمینه های چهار چرخ محرک، ون، کامیون ، اتوبوس ، مینی بوس و وانت تولید می کنند. در حال حاضر ۱۶ تا ۱۷میلیون خودروی پلاک شده تولید داخل در کشور آمد و شد می کنند و سالیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو توسط تولیدکنندگان داخلی به بازار تحویل داده می شود.
بر اساس برنامه ریزی های انجام شده و با توجه به سیاست های وزارت صنعت، معدن و تجارت، تولید خودرو کشور در سال ۱۴۰۴ باید به سه میلیون دستگاه در سال افزایش پیدا کند و یک سوم از آنها به دیگر کشورها صادر شود.
این در حالی است که در سال ۹۴ تعداد ۹۷۶ هزار و ۸۳۶ دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شده که از این میان بیش از ۸۹۲ هزار و ۶۰۰ دستگاه، از نوع سواری بوده است.
همچنین در سال گذشته تعداد ۹ هزار و ۸۴۲ دستگاه کامیون، ۷۳ هزار و ۱۸۷ دستگاه وانت، ۵۱۱ دستگاه مینی بوس و ۶۹۶ دستگاه اتوبوس توسط خودروسازی های کشور تولید شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.