رأی‌گیری دور دوم انتخابات شهرستان اهر در ۱۰۷ شعبه انجام می شود

رأی‌گیری دور دوم انتخابات شهرستان اهر در ۱۰۷ شعبه انجام می شود

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرگزاری مهر – گروه استان ها: پس از برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در هفتم اسفند سال گذشته، با وجود انتخاب برخی از نمایندگان، تکلیف برخی از حوزه ها به دور دوم کشیده شد و منتخبان این حوزه ها برای تصدی کرسی های بهارستان در انتخابات دهم اردیبهشت ۹۵ مشخص خواهند شد.

شهرستان اهر در آذربایجان شرقی نیز یکی از همین حوزه هاست که منتخب مردم آن برای نشستن بر صندلی سبز بهارستان در دور دوم مشخص می شود و در همین راستا سید محمدعابدی فرماندار اهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر به تشریح روند برگزاری دور دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی پرداخته است.

وی در خصوص دور اول انتخابات دهمین دوره مجلس و نحوه اجرای دور دوم توضیحاتی ارائه داده و گفته است: در مرحله نخست انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۸۵ هزار نفر واجد شرایط رأی در شهرستان اهر داشتیم، باوجود این‌که از دور اول مدت‌زمان زیادی نمی‌گذرد اما شاید به این تعداد از واجدین شرایط بیش از یک‌صد نفر افزوده شود و مقدمات برگزاری دور دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز در شهرستان آماده‌شده است و بر همین اساس هیئت اجرایی، بازرسی و نظارتی انتخابات با هیچ‌گونه تغییری نسبت به برگزاری انتخابات در مرحله دوم آماده‌شده‌اند.

در این میان هر چند یک هزار و ۸۰۰ نفر مسئول برگزاری دور دوم انتخابات در اهر خواهند بود ولی در واقع ۹۰ درصد عوامل اجرایی همین مردم هستند و با عوامل اجرای شعبه‌های اخذ رأی تماس‌هایی حاصل‌شده تا از آمادگی عوامل اجرایی برای دور دوم اطمینان حاصل کنیم و البته برای این کار هیچ اجباری نیست بلکه کاملاً درخواستی بوده که اغلب این درخواست‌ها دوجانبه است.

مردم مجریان اصلی انتخابات هستند که هم برگزار و هم حضور یکپارچه خود را به رخ بدخواهان نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌کشند و مردم شهرستان اهر نیز در مرحله نخست انتخابات مجلس دهم بالای ۶۷ درصد مشارکت داشتند و با آرامش و نشاط در پای صندوق‌های اخذ رأی حضور یافته و شرکت کردند. در دور دوم انتخابات نیز رقابت میان دو تن خواهد بود که امیدواریم مردم همچنان که در دور اول مشارکت کرده و با آرای خود کاندیداهای موردنظر را انتخاب کردند، با حفظ همین مشارکت در انتخابات ۱۰ اردیبهشت‌ماه نیز پای صندوق‌های اخذ رأی حاضر شوند.

*نظارت بر انتخابات اردیبهشت چگونه خواهد بود؟

سیستم‌های جامع انتخابات در دور دوم نتیجه حضور و آرای مردم را شفاف‌تر نشان خواهد داد و کسانی می‌توانند در دور دوم انتخابات حوزه انتخابیه اهر و هریس رأی دهند که در دور اول در این حوزه رأی داده بودند و یا تاکنون مهر شرکت در انتخابات در شناسنامه آن‌ها خورده نشده. افرادی که در دیگر حوزه‌ها مشارکت داشتند نمی‌توانند در این حوزه رأی دهند.

برای شرکت در انتخابات دور دوم مجلس دهم به همراه داشتن کارت ملی و شناسنامه الزامی است و افرادی که پیش‌ از این در انتخابات حوزه‌های دیگر مشارکت داشتند با نرم‌افزار مورد تأیید شورای نگهبان که در اختیار ستاد انتخابات و وزارت کشور قرارگرفته، اگر بخواهند در حوزه اهر و هریس مشارکت کنند این نرم‌افزار درخواست آن‌ها را رد می‌کند درحالی‌که تنها در این حوزه رأی داده باشند.

نرم‌افزار انتخاباتی مرحله دوم به‌مراتب جامع‌تر از سیستم‌های دور اول انتخابات است به‌طوری‌که اگر افرادی بخواهند با شناسنامه و یا کارت ملی افراد فوت‌شده در انتخابات مشارکت کنند از سوی مراجع ذی‌ربط شناسایی‌شده و با آن‌ها برخورد می‌شود،

در شعبه‌های اخذ رأی شهرستان اهر نیز تغییری صورت نگرفته است و همانند دور اول انتخابات مجلس دهم، ۱۰۷ شعبه اخذ رأی در دهم اردیبهشت‌ سال جاری برای جمع‌آوری آرای مردم اهر آماده خواهند بود که اگر فردی از عوامل اجرایی قصد نداشته باشد حضور یابد شاید تغییراتی در بین افراد شعبات اخذ رأی ایجاد شود.

*وضعیت حوزه انتخابیه اهر و هریس در مرحله نخست انتخابات به چه صورت بود؟

تخلفات انتخاباتی در مرحله نخست انتخابات شهرستان‌های اهر و هریس بسیار کم‌تر بوده است و البته به علت وسعت حوزه انتخابیه اهر و هریس این‌طور نیست که بگوییم تخلفی صورت نگرفته و حتی شکایت‌هایی که از طرف کاندیداهای این حوزه انجام شد، عمدتاً در قالب بنر و پوسترهای انتخاباتی بوده و یا ساکنین منازلی بود که نام کاندیداها بر روی دیوار مالکان منازل مسکونی ثبت‌شده بود و همین‌ها نیز در قالب تخلفات به شعبه ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی به مراجع قضایی معرفی‌شده‌اند.

*و توصیه ها برای دور دوم انتخابات مجلس دهم؟

حضور و مشارکت حداکثری مردم شهرستان‌های اهر و هریس در دور دوم انتخابات امری ضروری و تنها خواسته ما از مردم این است که اگر می‌خواهند نماینده‌ای راهی مجلس کنند، با رأی بیشتری باشد تا پشتوانه‌ای بسیار قدرتمند برای نماینده باشد و هر قدری که پشتوانه منتخب مردمی قدرتمند باشد بهتر می‌تواند در پیگیری مطالبات مردم و رفع مشکلات کشور مؤثر واقع شود.

حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رأی‌گیری علاوه بر اینکه در تحکیم پایه‌های نظام جمهوری اسلامی تأثیر دارد بلکه مردم‌سالاری دینی را نیز به منصه ظهور می‌گذارد زیرا انتخابات دور دوم مجلس دهم در ۱۰ اردیبهشت مانند سایر ادوار پیام جهانی را به سایر ممالک می‌رساند و آن ثبات و امنیت در سابه حضور مردم و حمایت از نظام است درحالی‌که کشورهای همسایه ایران اسلامی همچون عراق، ترکیه، سوریه، افغانستان و جنگ قره‌باغ که اخیراً در بین ارمنستان و آذربایجان صورت گرفت با جنگ درگیر هستند و آرامش که لازمه هر کشوری است را ندارند.

بنا به تأکیدات مقام معظم رهبری دشمنان به انتخابات با چشم طمع نگاه می‌کنند و برای اینکه این چشم‌های طمع ورز را از پیش رو برداریم بایستی در حماسه‌ها مردم حضورداشته باشند، مردم اهر و هریس به‌ویژه ارسباران در طول تاریخ حماسه‌ساز بوده‌اند اکنون نیز زمانی دیگری برای خلق حماسه است که با حضور در انتخابات ۱۰ اردیبهشت‌ماه و پای صندوق‌های اخذ رأی مجدداً به ندای رهبر انقلاب لبیک‌ گویند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.