کمیته راهبردی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه تبریز تشکیل شد

کمیته راهبردی اقتصاد مقاومتی در دانشگاه تبریز تشکیل شد

به گزارش جلفا بازار به نقل از روابط عمومی دانشگاه تبریز، محمدرضا پورمحمدی سه شنبه با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی و مسایل روان شناختی و جامعه شناختی برای تحقق هر موضوعی، از جمله تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: جهت دست یابی به هدف اصلی در این زمینه، بایدگفتمان اقتصاد مقاومتی به گفتمان غالب جامعه، بنگاه ها و دستگاه های اقتصادی کشور تبدیل شود و نقش دانشگاه در این میان بسیار مهم و تاثیرگزار است.

وی با اشاره به وظایف دیگر دانشگاه ها در اقتصاد مقاومتی گفت: مقاوم سازی اقتصاد حوزه آموزش عالی، همچنین مشارکت در مقاوم سازی اقتصاد ملی از رهگذر فعال سازی سامانه های خلاقیت و نوآوری و تکیه بر محصولات دانش بنیان از کارکردهای مهم دانشگاه ها در اقتصاد مقاومتی است.

پورمحمدی خاطر نشان کرد: در همین راستا و با توجه به نام گذاری سال ۹۵ از سوی مقام معظم رهبری به سال ” اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” و دغدغه های ایشان، کمیته راهبردی اقتصاد مقاومتی با کارگروه های تخصصی در دانشگاه تبریز تشکیل شده تا با ارایه راهکارهای اجرایی و عملیاتی، اقتصاد مقاومتی را ارائه و برای ایفای نقش در این زمینه فعالیت نماید.

رییس دانشگاه تبریز ضمن تبیین راهکارهای اجرایی و عملیاتی اقتصاد مقاومتی گفت: توسعه مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان با محوریت اقتصاد دانش بنیان، بهره گیری از ظرفیت های جوان نیروی انسانی، راه اندازی دفاتر ارتباط با دانشگاه در مراکز صنعتی و اقتصادی استان و فعال نمودن مرکز آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه با محوریت کارآفرینی و مدیریت کسب و کار از جمله دیگر راهکارهای اجرایی و عملیاتی اقتصاد مقاومتی دانشگاه تبریز در سال ۹۵ است.

پورمحمدی ضرورت درآمدزایی دانشکده ها و واحدهای زیر مجموعه و کاهش وابستگی بودجه ای دانشکده ها به دانشگاه و مهندسی فرایندها و استقرار سیستم های مکانیزه در کلیه بخش ها را از دیگر راهکارهای اجرایی و عملیاتی ” اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” برشمرد.

وی همچنین متذکر شد: مدیریت هزینه ها و کاهش بهای تمام شده به ازای تحصیل هر دانشجو، انجام مهندسی معکوس در کاهش وابستگی دانشگاه به بودجه دولتی، ایجاد رشته های جدید بر اساس آمایش سرزمینی و متناسب با نیازهای منطقه ای و بومی، تغییر سمت و سوی دانشگاه از عرضه محوری به تقاضا محوری و تشکیل کنسرسیوم با همکاری دانشگاه های بزرگ کشور در جهت انجام پروژه های کلان و ملی از جمله راهکارهایی است که سعی خواهد شد تا در سال ۱۳۹۵ در دانشگاه تبریز اجرایی و عملیاتی شود.

رییس دانشگاه تبریز در بخش پایانی سخنان خود عنوان کرد: تبیین راهکارهای عملیاتی اقتصاد مقاومتی، توسط مقام معظم رهبری برای مقابله با تحریم های دنیای استکبار مطرح شده است و اقدامات دانشگاه‌ها در این زمینه می تواند بسیار راهگشا باشد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.