کاهش ۱٫۵ دلاری سبد نفتی اوپک پس از شکست نشست فریز نفتی

کاهش ۱٫۵ دلاری سبد نفتی اوپک پس از شکست نشست فریز نفتی

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پس از شکست نشست دوحه برای تثبیت تولید نفت (طرح فریز نفتی) حدود یک و نیم دلار کاهش یافت.
[کاهش ۱٫۵ دلاری سبد نفتی اوپک پس از شکست نشست فریز نفتی]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، پس از کارشکنی عربستان در نشست دوحه که به شکست این نشست انجامید، بازار جهانی نفت که با عرضه نفت مازاد روبروست، روند نزولی یافت.
وزیران کشورهای عضو و غیرعضو اوپک نتوانستند بر سر طرح فریز نفتی (تثبیت تولید نفت خام در سطح ماه ژانویه) به توافق برسند.
۱۸ کشور تولیدکننده نفت از جمله روسیه یکشنبه در شهر دوحه پایتخت قطر گردهم آمده بودند تا تولید نفت را تا اکتبر ۲۰۱۶ (مهر-آبان ۹۵) در سطح تولید ماه ژانویه (دی-بهمن ۱۳۹۴) گذشته تثبیت کنند.
پایگاه اینترنتی دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گزارش داد قیمت سبد نفتی این سازمان یک روز پس از نشست ناموفق دوحه (دوشنبه) با حدود یک و نیم دلار کاهش به ٣۶ دلار و ۵٨ سنت برای هر بشکه رسید.
این درحالی است که قیمت سبد نفتی اوپک در روز جمعه (٢٧ فروردین ماه) ٣٨ دلار و پنج سنت برای هر بشکه بود.
سبد نفت خام اوپک شامل ١٣ نوع نفت خام اعضای این سازمان از جمله مخلوط الجزایر، گریسول آنگولا، اورینته اکوادور، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، اس سیدر لیبی، سبک بونی نیجریه، مارین قطر، سبک عربی عربستان، موربان امارات و مری ونزوئلاست.
قرار بود در نشست دوحه که سه ماه پس از توافق اولیه بهمن ماه گذشته اعضای اوپک و غیر اوپک با شرکت روسیه، عربستان سعودی، ونزوئلا و قطر در همین شهر برگزار شد، میزان تولید نفت جهان در سطح ماه ژانویه (دی- بهمن) تثبیت کند.
برخی کارشناسان علت اصلی شکست نشست دوحه را کارشکنی عربستان و متحدانش و اصرار آنها بر حضور ایران در طرح فریز نفتی اعلام کرده اند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.