وقتی فولاد مبارکه زیر معامله می‌زند

وقتی فولاد مبارکه زیر معامله می‌زند

در پی جلسه‌ای بین شرکت فولاد مبارکه و سندیکای تولید‌کنندگان لوله و پروفیل فولادی قرار بود تفاهم‌نامه‌ای برای تامین مواد اولیه واحد‌های تولید‌کننده لوله بین دو مجموعه امضاء شود که اعضای سندیکا مدعی شدند که فولاد مبارکه تفاهم‌نامه ابتدایی را امضاء نکرده و به نوعی معامله را برهم زده است.

به گزارش جلفابازار علی‌محمد ابویی – رییس سندیکای تولید‌کنندگان لوله و پرفیل فولادی – صبح امروز در نشستی خبری ضمن انتقاد از این قضیه اظهار کرد: درباره افزایش تعرفه‌های فولاد در سال گذشته اتاق بازرگانی معتقد است که نظر بخش خصوصی و تشکل‌های مربوطه گرفته نشده که این افزایش تعرفه به صنایع پایین‌دستی ضربه زده است.

وی با بیان این‌که گاها در بورس کالا در سال گذشته قیمت‌سازی انجام شده است، ادامه داد: بورس کالا باید شفاف باشد از سوی دیگر تمام کارخانه‌ها استراتژی اولیه‌شان تامین نیاز همجواری است و دلیلی وجود ندارد جنسی که در کشور ۴۰۰ دلار فروخته می‌شود ۲۵۰ دلار صادر کند.

رییس سندیکای تولید‌کنندگان لوله و پرفیل فولادی با بیان این‌که سال گذشته ورق فولادی ۲۵۰ دلار صادر شده و ما به قیمت ۳۲۰ دلار آن را وارد کرده‌ایم، اظهار کرد: این به نفع منافع ملی نیست که با قیمت کم محصول را صادر و با قیمت بالا وارد کنیم.

ابویی افزود: ما حتی اعلام کردیم که حاضریم تا پنج درصد بالاتر از قیمت صادراتی فولاد تولید فولاد مبارکه را بخریم و اولویت ما و نفع کشور نیز در همین است. از سوی دیگر برای واردات و صادرات دو هزینه ترانسپورت پرداخت می‌شود که برای فروش داخل این هزینه‌ها وجود ندارد.

وی با بیان این‌که در سال گذشته در کمتر از یک‌ماه یعنی ۱۵ روز کاری قیمت فولاد ۶۴ درصد افزایش یافته است، گفت: ما آماده همکاری با فولاد مبارکه هستیم، اما زمانی که فولاد مبارکه محصول خود را به عراق با قیمت ۱۰۰ دلار پایین‌تر از داخل صادر می‌کند آیا ارزش افزوده‌ای که ما تولید می‌کنیم توان رقابت با عراق را دارد؟

رییس سندیکای تولید‌کنندگان لوله و پرفیل فولادی تاکید کرد که هر صادراتی خوب نیست و برخی صادرات‌ها وطن‌فروشی است.

ابویی همچنین خواستار بازگشت تعرفه‌های واردات فولاد به حالت اول، تامین نیاز اولیه واحد‌های تولیدی لوله و پروفیل و اختصاص ارز مبادله‌ای به واردات ورق‌های فولادی شد.

به گفته وی، مجموعه این اتفاق‌ها ریشه صنایع پایین‌دستی از جمله خودرو و لوله و پروفیل را از بین برده است.

ابویی با بیان این‌که در سال گذشته محصولات فولاد مبارکه ۲۵۰ دلار صادر شد، اظهار کرد: ما حاضر شدیم ۳۰۰ دلار محصولات را بخریم، اما به ما ندادند از سوی دیگر چه اتفاقی در کشوری که می‌خواهیم جلوی تورم‌اش را بگیریم افتاده که ظرف ۱۵ روز ۶۸ درصد قیمت فولاد آن در داخل افزایش می‌یابد.

در ادامه امیرحسین کاوه – دبیر این سندیکا – ضمن انتقاد از تغییر محتوای تفاهم‌نامه میان فولاد مبارکه و سندیکای تولید‌کنندگان لوله و پروفیل فولادی گفت: تفاهم‌نامه اولیه را همه امضاء کرده‌اند و آقای سبحانی به جای این که این تفاهم‌نامه را امضاء کند تفاهم‌نامه جدیدی را با تغییراتی که برای ما موثر نیست برای امضاء ارسال کرده است.

وی درباره‌ی تغییرات این تفاهم‌نامه اظهار کرد: در بندی از این تفاهم‌نامه واژه تا اطلاع ثانوی آورده شده که به این معنی است که هر زمان بخواهند می‌توانند آن را متوقف کنند.

دبیر این سندیکا افزود: از سوی دیگر نرخ هزینه ۱۲ درصدی برای فروش محصولات به صورت سلف در نظر گرفته شده این در حالی که قیمت محصولات سلفی‌ باید پایین‌تر از قیمت معمول آن باشد.

همچنین در این نشست احمد احمدی – مدیر برنامه‌ریزی و پژوهش شرکت ملی فولاد ایران – با بیان این‌که این یک اختلاف بین بخش خصوصی است و فولاد مبارکه هم از دید ما خصوصی به حساب می‌آید، گفت: اختیار این شرکت با هیات مدیره و مجمع‌اش است و تنها واحد دولتی که در حال حاضر در فولاد وجود دارد، فولاد آذربایجان که یک نورد ۶۰۰ هزار تنی است فعالیت می‌کند.

مدیر برنامه‌ریزی و پژوهش شرکت ملی فولاد ایران با بیان این‌که شرکت ملی فولاد می‌تواند به عنوان حکم بین دو شرکت قضاوت کند، ادامه داد: قیمت‌های جهانی در سال گذشته به شدت پایین آمد و برای مثال فولاد خوزستان که در ابتدای سال گذشته صادرات خود را با ۵۵۰ دلار انجام می‌داد در آخر سال به ۲۲۰ دلار هم رسید.

احمدی افزود: بنابراین باید قیمت متوسط یا نقطه به نقطه را برای فولاد در نظر گرفت و نباید کف قیمت آن را در نظر بگیریم.

وی درباره‌ی افزایش تعرفه‌های واردات فولاد تصریح کرد: در بخش تعرفه‌ها تنها ما تصمیم‌گیرنده نبودیم و همه کشورها حتی آمریکا نیز تعرفه‌های سنگینی برای واردات فولاد به دلیل دامپینگ چین وضع کردند که اگر ببینیم بخش پایین‌دستی در حال لطمه دیدن است عکس این کار هم انجام می‌شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.