هیات اقتصادی جمهوری چک از معدن زغالسنگ طبس بازدید کرد

هیات اقتصادی جمهوری چک از معدن زغالسنگ طبس بازدید کرد

یک هیات اقتصادی متشکل از تعدادی از فعالان بخش معدن جمهوری چک عصر سه شنبه از معدن زغالسنگ پروده طبس و نیز باغ گلشن این شهر بازدید کرد.
[هیات اقتصادی جمهوری چک از معدن زغالسنگ طبس بازدید کرد]

این هیات روز سه شنبه وارد طبس شد و در نشستی در معدن زغالسنگ پروده با ظرفیت های معدنی منطقه آشنا شدند.
به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا عضو اتاق بازرگانی جمهوری چک در حاشیه این بازدید گفت: این هیات متشکل از یک گروه ۲۰ نفری هستند که بیشتر فعالیت آنها در زمینه معدنی است.
خانم « لنکا تی کووا» ( Lenka Tyciva) ادامه داد: اعضای این هیات در بازدید از معدن پروده طبس راضی هستند و ارزیابی آنها نیز از این بازدید مثبت است.
وی در پاسخ به سئوالی آیا می توان در آینده شاهد تفاهم و همکاری هایی بین ایران و جمهوری چک در شهرستان طبس در بخش معدن زغالسنگ باشیم، ابراز امیدواری کرد که این طور بشود و ما اول راه هستیم ولی امیدواریم که این همکاری ها شکل بگیرد.
هیات اقتصادی جمهوری چک شامل نمایندگان ۲۵ شرکت و بنگاه اقتصادی از این کشور است که بیشتر آنها در حوزه صنایع معدنی فعالند.
هیات مذکور فردا (چهارشنبه) در نشستی با ظرفیت های اقتصادی شهرستان طبس بیشتر آشنا خواهند شد، این شهرستان با ۵۷ هزار کیلومتر مربع مساحت و ۷۵ هزار نفر جمعیت مرکز آن در ۲۶۰کیلومتری غرب بیرجند قرار دارد.
طبس ۲۸معدن زغالسنگ دارد که ذخیره این ماده معدنی در خراسان جنوبی ۷۵۰ هزار تن برآورد شده است. ذخیره انواع مواد معدنی استان ۲٫۵میلیارد تن است.
هیات یاد شده دیروز(دوشنبه) به سرپرستی مارتین تلاپا معاون وزیر امور خارجه جمهوری چک وارد بیرجند شد و در نشتسی جداگانه با فعالان اقتصادی و معدنکاران خراسان دیدار و گفت و گو کردند.
دیدار با وجه الله خدمنگزار استاندار خراسان جنوبی و نیز شهردار بیرجند، بازدید از باغ جهانی اکبریه و قلعه تاریخی بیرجند از دیگر برنامه های این هیات است.
هیات یاد شده فردا از طریق فرودگاه یزد رهسپار تهران خواهد شد.
هیات جمهوری چک روز یکشنبه نیز با مسئولان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران دیدار کرد و اعلام شد که ایران و چک ۵۰ میلیون یورو برای ساخت نیروگاه ۵۰ مگاواتی سرمایه گذاری می کنند و ساخت نیروگاه، توربین و انتقال فناوری از این کشور در دستور کار است.
به گفته تلاپا در سال ۲۰۱۵ میلادی حجم مبادلات تجاری دو طرف رقمی حدود ۵۲ میلیون دلار بود.
جمهوری چک با ۱۰٫۵ میلیون نفر جمعیت و ۷۸ هزار کیلومتر مربع مساحت در قلب اروپا قرار دارد، در سال ۱۹۹۳ با تقسیم کشور چکسلواکی سابق به دو قسمت جمهوری چک و اسلواکی تقسیم شد و پایتخت جمهوری چک، پراگ است. این کشور هم اکنون عضو اتحادیه اروپا و ناتوست.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.