هشدار نسبت به پیامدهای نداشتن الحاقیه بیمه شخص ثالث

هشدار نسبت به پیامدهای نداشتن الحاقیه بیمه شخص ثالث

تهران-  مدیرعامل صندوق تامین خسارت بدنی با بیان اینکه در اواخر فروردین ماه سال آینده، ماه رجب به عنوان یکی از ماه های حرام را در پیش داریم، بر پیامدهای نخریدن الحاقیه بیمه نامه شخص ثالث هشدار داد.

 به گزارش  جلفا بازار به نقل از روز چهارشنبه ایرنا، علی جباری با اشاره به ابلاغ نرخ دیه در سال 95 و نرخ نامه جدید حق بیمه شخص ثالث، افزود: با پیگیری و تلاش های وزیران امور اقتصادی و دادگستری نرخ دیه سال آینده زودتر اعلام شد و این فرصتی به صنعت بیمه داد تا بسترهای لازم، برای صدور الحاقیه را پیش بینی و آماده کند.

بیمه مرکزی در هفته جاری با توجه به افزایش 15 درصدی دیه برای سال آینده، اقدام به افزایش 15 درصدی در مبلغ حق بیمه شخص ثالث کرد.
مدیرعامل صندوق تامین خسارت بدنی با تاکید بر پیامدهای عدم خرید الحاقیه، افزود: متاسفانه چنانچه پوشش مناسب در زمان وقوع حادثه نداشته باشیم، مشکلات فراوانی از جمله پرداخت مابه التفاوت دیه توسط مقصر که هزینه های سنگینی را تحمیل می کند، پیش خواهد آمد.
جباری، از بیمه گذاران بیمه شخص ثالث دعوت کرد با اخذ پوشش کافی از، ایجاد مشکلات احتمالی پیشگیری کنند و با توجه به اینکه در اواخر فروردین ماه سال 95 ماه رجب به عنوان یکی از ماه های حرام در پیش است، لزوم این امر بیش از پیش احساس می شود.
براساس ماده 555 قانون مجازات اسلامی، هرگاه حادثه رانندگی منجر به فوت در یکی از ماه های حرام «محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه» رخ دهد؛ علاوه بر دیه نفس، یک سوم دیه نیز به آن افزوده می شود.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین بیمه گذاران باید توجه داشته باشند از آنجایی که بیمه شخص ثالث و خرید پوشش های آن اجباری است، داشتن بیمه نامه فاقد الحاقیه که تا سقف حداقل دیه مرد مسلمان در ماه های حرام باشد؛ رافع مسئولیت مقصر در سوانح رانندگی منجر به فوت در ماه حرام نخواهد بود. به عبارت دیگر در صورت عدم تهیه الحاقیه افزایش تعهدات بیمه نامه شخص ثالث، شرکت های بیمه، خسارت زیان دیدگان را حداکثر تا میزان سقف تعهدات مندرج در بیمه نامه پرداخت می کنند که این مساله پیامد فراوانی از قبیل زندانی شدن مقصر تا زمان پرداخت مابه التفاوت و بحرانی شدن خانواده های درگیر در حادثه را در پی خواهد داشت.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.