واکنش ها به مصوبه مجلس؛ میزان واردات قانونی سیگار به کمترین سطح در ۱۴سال گذشته می رسد

واکنش ها به مصوبه مجلس؛ میزان واردات قانونی سیگار به کمترین سطح در ۱۴سال گذشته می رسد

رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان کالای دخانی در یادداشتی ادعا کرد: در صورت نهایی و اجرایی شدن مصوبه مجلس در لایحه بودجه ۹۵ مبنی بر افزایش قیمت سیگار، میزان واردات قانونی به کشور به کمترین سطح در ۱۴سال گذشته خواهد رسید و به همان نسبت بر میزان واردات سیگارهای جعلی و قاچاق افزوده خواهد شد.
[واکنش ها به مصوبه مجلس؛ میزان واردات قانونی سیگار به کمترین سطح در ۱۴سال گذشته می رسد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی روز گذشته (سه‌شنبه) در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۵ با بند الحاقی تبصره ۷ لایحه بودجه سال ۹۵ با ۱۱۲ رأی موافق، ۳۲ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر موافقت کردند.
در بند الحاقی تبصره هفت لایحه بودجه سال ۹۵ آمده است: «از ابتدای سال ۱۳۹۵ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار وارداتی مبلغ ۵۰۰ ریال و تولید مشترک ۳۵۰ ریال و تولید داخلی ۱۰۰ ریال به عنوان عوارض اضافه می شود. وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است مبالغ یاشده را از واردکنندگان و تولیدکنندگان حسب مورد اخذ و به حساب درآمد عمومی موضوع ردیف ۱۶۰۱۵۵ جدول شماره ۵ این قانون واریز کند».
محمدرضا تاجدار رئیس انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان کالاهای دخانی در یادداشتی هشدار داد: با اجرای این بند، درآمدهای دولت از این محل به شدت کاهش یافته و به دلیل امکانپذیر نبودن نظارت بر کالای دخانی قاچاق و جعلی، سلامت مصرف کنندگان با مخاطراتی جدی مواجه خواهد شد.
وی اضافه کرد: باوجود آنجا که پیش از تصویب این قانون و در مراجعه های متعدد به طراحان این پیشنهاد، خطرات تصویب آن گوشزد شد اما بدون توجه به واقعیت های کشور از همه امکانات و رویه های قانونی و غیرقانونی برای تصویب این پیشنهاد استفاده شد؛ بنابراین از مقامات اطلاعاتی، امنیتی و قضایی کشور درخواست می شود ضمن رصد دقیق این موضوع و در صورت تحقق پیش بینی افزایش قاچاق، با افرادی که با ارائه آمار و ارقام نادرست موجبات تحریف واقعیت و بروز خسارت سنگین به کشور در حوزه اشتغال، سلامت و کاهش درآمدهای دولت و صنعت شده اند، به طریق مقتضی برخورد شود.
به گزارش ایرنا، در سال گذشته ۶۵ میلیارد نخ در کشور مصرف شد که از این مجموع، بیش از ۲۹ میلیارد نخ در داخل کشور تولید و ۱۶ میلیارد نخ از راه های قانونی وارد شده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.