تعامل سازنده و مثبت دولت و مجلس در تصویب بودجه سال ۹۵ کل کشور

تعامل سازنده و مثبت دولت و مجلس در تصویب بودجه سال ۹۵ کل کشور

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی روز گذشته – سه شنبه – رسیدگی به لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور را به اتمام رساندند که از منظر دست اندرکاران دو قوه مجریه و مقننه ، تعامل مجلس و دولت در بررسی این لایحه در ۱۱ جلسه و هشت روز بسیار سازنده و مثبت بود.
[تعامل سازنده و مثبت دولت و مجلس در تصویب بودجه سال ۹۵ کل کشور]

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرنگار پارلمانی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری لوایح بودجه سال ۱۳۹۵کل کشور و برنامه ششم توسعه را ۲۷ دی ماه تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی اسفندماه پیشنهادهای خود را درمورد این لایحه به کمیسیون های تخصصی مجلس ارائه کردند و سپس بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور در کمیسیون های تخصصی مجلس و کمیسیون تلفیق آغاز شد.
رسیدگی به لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ در روزهای پایانی اسفند در کمیسیون تلفیق پایان یافت و پس از پایان بررسی در این کمیسیون ، لایحه بودجه سال جاری به جلسه علنی مجلس ارجاع شد.
نمایندگان در جلسه علنی یکشنبه – ۲۲ فروردین – مجلس شورای اسلامی رسیدگی به کلیات لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور را آغاز کردند و آن را با ۱۳۵ رای موافق، ۳۷ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در جلسه تصویب کردند، در این جلسه ۱۰ نماینده به عنوان مخالف و ۱۰ نماینده به عنوان موافق کلیات لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور سخنرانی کردند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی جزییات لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور را از عصر یکشنبه ۲۲ فروردین ماه آغاز کردند و بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور در دو نوبت صبح و عصر در مجلس ادامه یافت.
بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور هشت روز و ۱۱ جلسه به طول انجامید و در طول این مدت اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نیز جلسات خود را برای بررسی موارد ارجاع شده برگزار می کردند.
حقوقدانان شورای نگهبان در این ۱۱ جلسه در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند و مصوبات نمایندگان را مورد رسیدگی قرار می دادند.
محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزیران اقتصادی در هنگام بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور به عنوان نماینده دولت در مجلس حضور می یافت و به دفاع از موارد می پرداخت.
نمایندگان روز گذشته با ۱۵۲ رای موافق، ۲۴ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور را به تصویب رساندند.
بودجه سال جاری از حیث منابع بالغ بر ۹ میلیون و ۷۸۵ هزار و ۵۲۹ میلیارد و ۹۷۴ میلیون ریال و از حیث مصارف بالغ بر ۹ میلیون و ۷۸۵ هزار و ۵۲۹ میلیارد و ۹۷۴ میلیون ریال است.
با تصویب نمایندگان مجلس، بودجه سال ۹۵ کل کشور از حیث منابع بالغ بر ۹ میلیون و ۷۸۵ هزار و ۵۲۹ میلیارد و ۹۷۴ میلیون ریال و از حیث مصارف بالغ بر ۹ میلیون و ۷۸۵ هزار و ۵۲۹ میلیارد و ۹۷۴ میلیون ریال به شرح زیر است:
الف- منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی های سرمایه ای و مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه ها و تملک دارایی های سرمایه ای و مالی بالغ بر سه میلیون و ۳۵۴ هزار و ۸۹۵ میلیارد و ۱۴۵ میلیون ریال شامل:
۱- منابع عمومی بالغ بر دو میلیون و ۹۴۳هزار و ۹۳۷ میلیارد و ۱۹۹ میلیون ریال
۲ – درآمدهای اختصاصی وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی بالغ بر ۴۱۰ هزار و ۹۵۷ میلیارد و ۹۴۶ میلیون ریال
ب- بودجه شرکت های دولتی، بانک ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت از لحاظ درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بالغ بر ۶ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۱۷۱ میلیارد و ۸۶۳میلیون ریال و از حیث هزینه ها و سایر پرداخت ها بالغ بر ۶ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۱۷۱میلیارد و ۸۶۳ میلیون ریال است.
تعامل مجلس شورای اسلامی و دولت در بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور را می توان به نسبت تصویب لوایح بودجه سال های قبلی مثبت تر ارزیابی کرد زیرا نمایندگان توانستند در مدت زمان کمتری و با تعامل بیشتری با دولت بودجه را به سرانجام برسانند، هر چند در برخی از موارد اختلاف نظرهایی بین مجلس و دولت وجود داشت و طرفین به خوبی توانستند در این موضوعات به راه حل مناسب دست یابند و بودجه را تصویب کنند.
جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت همکاری دولت و مجلس در بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور را مثبت و سازنده ارزیابی و تاکید کردند که مجلس در کنار دولت توانست در زمانی کمی لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور را تصویب کند.
گفت وگوی این نمایندگان مجلس و دولت با خبرنگار پارلمانی ایرنا را در ادامه می خوانید:

**مجلس همکاری خوبی را با دولت در بررسی بودجه ۹۵ داشته است
علیرضا صالح معاون امور مجلس، استان ها و پشتیبانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: مجلس همکاری خوبی را با دولت در بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور داشت.
وی افزود: آیین نامه جدید مجلس کمک زیادی برای پیشبرد کار می کند و باعث بررسی بهتر بودجه سال ۹۵ کل کشور شد.
وی همچنین درمورد بررسی لایحه برنامه ششم توسعه در مجلس اظهار امیدواری کرد روند بررسی این لایحه نیز به خوبی جلو رود.

**هماهنگی دولت و مجلس در تصویب بودجه مناسب بود
موید حسینی صدر نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر این که دولت و مجلس تعامل خوبی در بررسی بودجه سال ۹۵ کل کشور داشتند گفت: البته در دو موضوع یارانه و قیمت بنزین اختلاف نظرهایی وجود داشت ولی در کل رویکرد مجلس را در تعامل با دولت مثبت ارزیابی می کنم.
وی تاکید کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با فراغت فکر تصمیم گرفتند و بودجه را به تصویب رساندند، شاید در بررسی این لایحه نمایندگان، برخی ملاحظات را کنار گذاشتند و با استقلال رای بیشتری تصمیم گرفتند.
نماینده مردم خوی در مجلس همچنین در ارزیابی خود از لایحه بودجه گفت: در کل لایحه خوبی از سوی دولت آمده بود، نمایندگان هم پیشنهادهای خوبی داشتند و با هماهنگی که با نمایندگان دولت در کمیسیون های های تخصصی و تلفیق داشتند بودجه خوبی تصویب شد.

**لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور حاصل تعاملات دولت و مجلس بود
همچنین علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر این که بودجه به جهت این که سقف جابه جایی زیادی ندارد و تا ۹۵ درصد به صورت اتوماتیک تعامل با دولت ها وجود دارد، اظهارداشت: البته در این لایحه، تعداد کمی از پیشنهادهای نمایندگان تصویب شد.
وی تاکید کرد: لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور، تعاملات کمتر مورد تعارض واقع شد و در نهایت این بودجه حاصل تعاملات دولت و مجلس بود، البته اختلافاتی در موضوع هدفمندی یارانه ها وجود داشت.

**تعامل مجلس و دولت باعث شد بودجه در زمان کمتری تصویب شود
محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان در مجلس با تاکید بر این که تعامل مجلس و دولت در لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور مثبت بود، گفت: در بررسی لایحه بودجه و لایحه برنامه دولت و مجلس تعامل خوبی داشتند.
وی افزود: البته شرایط کشور شرایطی نیست که بتوانیم خیلی تحولات اساسی در بودجه و برنامه ایجاد کنیم، شرایط خاص کشور و محدودیت اقتصادی باعث شده نتوانیم مانور زیادی داشته باشیم.
نماینده مردم اردکان در مجلس خاطرنشان کرد: از سوی دیگر در سال آخر مجلس قرار داریم و دیگر مانند سال اول نیست که نمایندگان با سیل تقاضاهای مردم مواجه باشند، از سوی دیگر دو سوم نمایندگان برای مجلس بعد رای نیاورده اند از این رو زیاد به دنبال رتق و فتق حوزه انتخابیه نیستند از این رو به بودجه کلان تر و ملی تر نگاه شد.
تابش تاکید کرد: تعامل مجلس و دولت باعث شد بودجه در زمان کمتری تصویب شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.