تمجید جهانگیری از تدبیر مهندسان ایرانی در حفظ چشمه بل

تمجید جهانگیری از تدبیر مهندسان ایرانی در حفظ چشمه بل

معاون اول رئیس جمهوری از تدبیر مهندسان ایرانی در ساخت سد داریان و حفظ چشمه بل در اورامانات تمجید کرد.
[تمجید جهانگیری از تدبیر مهندسان ایرانی در حفظ چشمه بل]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، اسحاق جهانگیری که در هفته جاری با حضور در استان کرمانشاه از سد داریان بازدید کرده بود امروز-سه شنبه- در صفحه اینستاگرام خود درباره طبیعت و چشمه بل واقع در منطقه اورامانات استان کرمانشاه نوشت:
«بدون تردید یکی از جلوه های ناب طبیعت، چشمه زیبای’بل’ واقع در منطقه اورامانات شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است. دیروز وقتی برای بازدید از سد داریان رفتم از این چشمه که آب خروجی آن حدود ۶ متر مکعب بر ثانیه بود، دیدن کردم.
در زمان شروع به ساخت سد داریان، وزارت نیرو با تصمیم دشوار’یا ساخت سد یا حفظ چشمه’روبرو بود چرا که این چشمه بدلیل واقع شدن در کف دریاچه سد به زیر آب می رفت و محو می شد، از دیگر سو ساخت سد نیز به دلیل نیاز منطقه اجتناب ناپذیر بود.
خوشبختانه با تدبیری هنرمندانه و ماهرانه، وزارت نیرو با محاسبات دقیق مهندسی، ضمن انتقال مظهر چشمه تا ارتفاع ١٢٠ متری از محل پیشین آن یعنی ١٠ متر بالاتر از سطح حداکثری آب سد، نه تنها توانست از محو شدن این اثر زیبا و شگفت انگیز طبیعی که در سال های طولانی مورد استفاده و البته علاقه مردم منطقه بوده است، جلوگیری کند بلکه موفق شد با افزودن بر زیبایی های بصری آن علاوه بر حفظ امکان استفاده از آب چشمه برای شرب مردم روستاهایی که قبل از احداث سد از آن استفاده می کردند، ظرفیت و جاذبه گردشگری جدیدی نیز در منطقه خلق نماید».
به گزارش ایرنا روز دوشنبه ۳۰ فروردین ماه سالجاری اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به همراه حمید چیت چیان وزیر نیرو و سیدمحمدرضا رضازاده مدیرعامل شرکت آب و نیرو از سد داریان، ساختمان نیروگاه، سرریز، مخزن، دریاچه سد، تجهیزات ابزار دقیق سد داریان و چشمه بل بازدید کرد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.