رئیس جبهه اصلاح طلبان : ایران در دیپلماسی بین الملل به خوبی عمل کرده است

رئیس جبهه اصلاح طلبان : ایران در دیپلماسی بین الملل به خوبی عمل کرده است

رئیس جبهه اصلاح طلبان گفت: آنچه که سعودیها خشمگینانه به زبان می آورند و افراد نابخرد و خرده پای سیاسی آن ها میدان داری می کنند نشانگر این است که ایران در دیپلماسی و روابط بین الملل به خوبی عمل کرده و موفق بوده است.
[رئیس جبهه اصلاح طلبان : ایران در دیپلماسی بین الملل به خوبی عمل کرده است]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا مجید محتشمی روز چهارشنبه اظهار داشت: امیدواریم دریچه های موفقیت در عرصه بین المللی به روی ایران باز شود و دیگر روندها و سیاست های دولت های نهم و دهم در عرصه بین المللی تکرار نشود.
وی افزود: دولت یازدهم به خوبی وارد مذاکرات و تعاملات بین المللی شد و در عرصه بین المللی گروه ۱+۵ را به چالش کشید به گونه ای که گفته می شود جان کری بیش از ۲۰ مرتبه از آن سوی اقیانوس آرام به این سو سفر کرد تا مذاکره کنندگان بتوانند در پرونده هسته ای ایران به یک تفاهم و تعامل دست یابند.
وی افزود: این می تواند نشان از هژمونی و چیرگی دولت روحانی در منطقه تلقی شود و دقیقا از زمانی که این پیوستگی در روابط بین المللی ایران صورت گرفت عربستان سعودی به دنبال تنگ کردن مجدد حلقه محاصره اقتصادی و سیاسی ایران و شاید به تبع آن یک تمرین نظامی و میلیتاریستی علیه ایران برآمد.
وی همچنین در خصوص تاثیر مذاکرات عربستان و مصر با محوریت موضوع های منطقه ای و بحث جزایر تیران و صنافیر گفت: عربستان سعودی از انقلاب بهاری مصر سوء استفاده کرد، هر چند بهانه هایی که اخوان المسلمین در اختیار عربستان گذاشت نشان داد که نوعی کودتای نرم در مصر به نفع جریان السیسی که دنباله رو عربستان و ترکیه است اتفاق افتاده است.
محتشمی ادامه داد: این نشان می دهد که سه پایه اقتدار منطقه ای شامل عربستان و مصر از پایگاه عربی، و ترکیه از پایگاه ترکیه ای عملا به دنبال محدود کردن تلاش های دیپلماتیک ایران هستند چرا که اروپا دقیقا متوجه شده که به نوعی التهاب های منطقه با همکاری، تعامل و تفاهم با ایران قابل رفع است.
وی اظهار داشت: هر چند در دیدگاه کلان و دورنمای اروپایی ها تنش و تنازع در روابط بین کشورهای منطقه خاورمیانه می تواند کمک به ابقای آمریکا در منطقه باشد؛ همگی متوجه شدند که ایران همواره در منطقه نقشی سازنده دارد و امید است این نقش استمرار داشته باشد.
محتشمی افزود: تمام تلاش ها بر این است که محور عربی – ترکی در منطقه ایجاد شود که این محور علیه منافع ایران و کشورهای اسلامی خواهد بود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.