امیر احمدیان: خروج روسیه از سوریه غیر منتظره نبود/تجزیه سوریه ممکن نیست

امیر احمدیان: خروج روسیه از سوریه غیر منتظره نبود/تجزیه سوریه ممکن نیست

تهران- کارشناس مسائل روسیه و قفقاز، ادامه حضور روسیه در سوریه را ممکن ندانست و گفت: خروج روسیه غیر منتظره نبود و مذاکرات اخیر گروه های سوری فرصت خوبی را برای این کار فراهم کرد.

 به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرنگار سیاسی ایرنا، چندی پیش ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دستور کاهش نیروهای نظامی این کشور را در سوریه صادر کرد. این اقدام به اندازه ورود نظامی این کشور به بحران سوریه موجب تحلیل های ناظران مسائل منطقه شد.

چرایی این اقدام روسیه، دستاوردهای چند ماه عملیات نظامی روسیه در سوریه و ارتباط این اقدام با مذاکرات سیاسی برای حل و فصل بحران سوریه در گفت و گو با بهرام امیر احمدیان کارشناس مسائل روسیه و قفقاز به بحث گذاشته شد.

**به نظر شما چرا روسیه نیروهای خود را در سوریه کاهش داد؟ آیا شما انتظار این اقدام از سوی روسیه را داشتید؟
++پیش از این هم گفته می شد که روسیه نمی تواند برای مدت طولانی در سوریه بماند. روسیه در شرایط کنونی از سوی اتحادیه اروپا به خاطر بحران اوکراین و کریمه در تحریم است و از لحاظ گردش مالی و مبادلات ارزی با مشکل مواجه است.
از سوی دیگر قیمت نفت هم کاهش پیدا کرده است و به واسطه تحریمهای اقتصادی اتحادیه اروپا هم ارزش پول ملی این کشور در برابر ارزهای دیگر به یک سوم کاهش پیدا کرده و هم درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت و گاز به خاطر کاهش قیمت نفت به یک سوم کاهش یافته است.
از طرف دیگر شاهد خروج سرمایه های خارجی از روسیه هستیم. علاوه بر این در اثر مشکلاتی که در رابطه این کشور با ترکیه ایجاد شده، نرخ عرضه کالاهای مصرفی به ویژه خوراکی در روسیه کم شده و به گرانی این کالاها منجر شده است.
در این شرایط روسیه نمی توانست به عملیات نظامی خود در سوریه ادامه دهد، چون هر روز میلیون ها دلار باید صرف نگهداری این نیروها شود. مجموع این شرایط روسیه را به این جمع بندی رساند که دیگر لازم نیست برای چیزی که سرانجامی ندارد، بیش از این هزینه کند.
در حال حاضر که مذاکرات سوری ها با نظارت سازمان ملل آغاز می شود، روسیه بهترین موقعیت را پیدا کرد تا خودش را از این هزینه ها دور بدارد.
نکته دیگر این است که غرب، آمریکا و ناتو می خواهند روسیه را به دام مسابقه تسلیحاتی بکشانند. در مسابقه تسلیحاتی، سرمایه گذاری و هزینه های نظامی هیچ ارزش افزوده ای ندارد. تداوم حضور در جنگ سوریه می تواند به اقتصاد این کشور ضربه بزند. گرچه روسیه در این سالها توانست از ذخایر ارزی خودش که800 میلیارد دلار تخمین زده می شود،استفاده کند و تا حدودی هزینه هایش را پوشش دهد اما ادامه این روند بعد از این امکان پذیر نیست.
به همین سبب آقای پوتین دستور داده بخشی از نیروهایش از سوریه خارج شوند. نباید فراموش کرد در سوریه هم روسیه نیروهای زمینی نداشته و بیشتر در عملیات هوایی شرکت می کردند.

**عملیات نظامی روسیه در چند ماه اخیر چه آورده ای برای روسیه به همراه داشته است؟
++روسیه با این عملیات نشان داد که هنوز می تواند در صحنه بین الملل حضور داشته باشد و ایفای نقش کند، نکته دوم موفقیت در این عملیات هست؛نماینده روسیه در اتحادیه اروپا در مصاحبه ای اظهار داشت یکی از اهداف ما این است که نیروهای چچنی و تروریست هایی که مناطق مسلمان نشین روسیه و آسیای مرکزی رفته اند را نابود کنیم.
شاید روسیه در این عملیات توانسته از طریق مبادله اطلاعاتی با بخش های مختف سوریه و دیگران اطلاعاتی از محل استقرار آنها به دست بیاورد و آنها را از بین برده باشد این را نمی دانیم و اطلاعی از آن نداریم ولی یکی از اهداف روسیه همین بوده است.
دیگر اینکه روسیه قصد داشت نشان دهد می خواهد جلوی ترکتازی های آمریکا و ناتو را در منطقه بگیرد و نیرویی هست که می تواند وارد عملیات شود و قدرت و توانمندی های خود را نشان دهد.
نکته دیگر نگرانی از تبعات عملیات نظامی در سوریه است؛گروهی از حقوقدانان در انگلستان به دنبال این هستند که روسیه را به عنوان جنایتکار جنگی برای بمباران مناطق مسکونی وکشته شدن غیرنظامیان محکوم کنند شاید روسیه خواسته از تبعات بین المللی این بحران به نحوی خارج شود.

**رقابت تسلیحاتی یکی ازعوامل سقوط شوروی سابق نام برده می شود چرا روس ها دوباره وارد این رقابت تسلیحاتی با غرب شدند؟
++در کنار عوامل متعددی که می توانست باعث فروپاشی شوروی شود، یکی هم مسابقه تسلیحاتی بود.ما می دانیم در شوروی سابق تولید ناخالص داخلی به اندازه ای نبود که بتواند هزینه های زیادی صرف نیروهای نظامی خود کند. در حال حاضر روسیه هزار و 800 میلیارد دلار تولید ناخالص ملی دارد در حالی که تولید ناخالص داخلی آمریکا 16 هزار میلیارد دلار است.
علاوه بر این آمریکا 650 میلیارد دلار هزینه نظامی دارد ،در حالی که هزینه نظامی روسیه 70 میلیارد دلار است. اگر روسیه فقط با آمریکا در توازن قوا باشد، نیازمند این هست که بودجه نظامی خود را چند برابر کند.
به همین سبب روسیه آگاهانه دارد از سوریه خارج می شود و دیگر جای بحث نیست البته ممکن است این مسئله به مذاق برخی از ناسیونالیست های روس خوش نیاید بالاخره در آخرین نظر سنجی ها 65 درصد سوال شوندگان روس عملیات نظامی روسیه در سوریه را تایید می کردند.

**با این اتفاق چشم انداز تحولات سوریه را چطور می بینید آیا می توان ارتباطی بین این اقدام با گفت وگوهای سوریه برقرار کرد؟
++به هرحال روسیه در محیط بین الملل دارای منافعی است و نمی خواهد این منافع آسیب ببیند.

**تحرکات اخیر و گفت گوهای سیاسی برای حل و فصل بحران سوریه را چطور ارزیابی می کنید؟
++شاهد یک اتفاقات زنجیر وار و یک پازل هستیم. مذاکرات در سوریه، پاریس و تهران همه اینها نشان می دهد که سوریه آبستن یک حادثه از نوع دیگری است که ممکن است به صلح منجر شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.