مرکز آمار: نرخ تورم شهری در فروردین ماه به ۱۰٫۸ درصد کاهش یافت

مرکز آمار: نرخ تورم شهری در فروردین ماه به ۱۰٫۸ درصد کاهش یافت

مرکز آمار ایران، نرخ تورم شهری در ۱۲ ماهه منتهی به فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل را ۱۰٫۸ درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه را ۷٫۷ درصد اعلام کرد.
[مرکز آمار: نرخ تورم شهری در فروردین ماه به ۱۰٫۸ درصد کاهش یافت]

به گزارش جلفا بازار به نقل از روز چهارشنبه ایرنا، مرکز آمار ایران گزارش شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور در فروردین ماه امسال را منتشر کرد.
براساس اطلاعات منتشر شده، شاخص کل قیمت کالا و خدمات مصرفی (بر مبنای ۱۰۰=۱۳۹۰) در فروردین ماه امسال عدد ۲۲۳٫۸ را نشان می دهد که نسبت به ماه گذشته چهار دهم درصد افزایش داشته است.
افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال گذشته (تورم نقطه به نقطه) ۷٫۷ درصد بوده که نسبت به ماه قبل (۸٫۵درصد) کاهش نشان می دهد.
همچنین درصد تغییرات این شاخص (نرخ تورم شهری) در ۱۲ ماه منتهی به فروردین ماه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۰٫۸ درصد بوده که نسبت به اسفندماه پارسال (۱۱٫۳ درصد) کاهش یافته است.
همچنین شاخص گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نیز در این ماه به رقم ۲۶۱ رسید که نسبت به ماه قبل هشت دهم درصد افزایش داشته است. شاخص گروه اصلی «خوراکی‌ها» در ماه مورد بررسی نیز به عدد ۲۵۹ رسید که نسبت به ماه قبل ۹ دهم درصد افزایش داشته است.
بر اساس این گزارش، شاخص گروه اصلی «خوراکی ها» نیز نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵٫۲ درصد افزایش نشان می‌دهد و نرخ تورم ۱۲ ماهه این گروه ۹٫۵ درصد است.
شاخص گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نیز نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵٫۳ درصد افزایش نشان می دهد و درصد تغییرات این گروه در ۱۲ ماه منتهی به فروردین ماه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل ۹٫۳ درصد است که نسبت به تورم ۱۲ ماهه منتهی به اسفندماه پارسال (۹٫۷) افزایش یافته است.
شاخص گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» در فروردین‌ماه امسال به رقم ۲۱۱ رسید که سه دهم درصد نسبت به ماه قبل افزایش نشان می دهد؛ میزان افزایش شاخص گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸٫۷ درصد بوده و نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به فروردین ماه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ۱۱٫۴ درصد است که نسبت به تورم ۱۲ ماهه منتهی به اسفندماه پارسال(۱۲ درصد) کاهش یافته است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.