۲۰ رقم بذر جدید اصلاح شده زراعی و باغی رونمایی می شود

۲۰ رقم بذر جدید اصلاح شده زراعی و باغی رونمایی می شود

رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش وزارت جهاد کشاورزی از رونمایی از ۲۰ رقم بذر جدید اصلاح شده زراعی و باغی در سال جاری خبر داد.
[۲۰ رقم بذر جدید اصلاح شده زراعی و باغی رونمایی می شود]

به گزارش جلفا بازار به نقل از اسکندر زند روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از مزارع نمونه گندم و کلزای ورامین به عنوان هسته اصلی تولید بذر مورد نیاز کشور در جمع خبرنگاران گفت: وزارت جهاد کشاورزی با تلاش و همت محققان موفق به تولید ۲۰ رقم بذر اصلاح شده زراعی و باغی اقدام کرده که این ارقام همزمان با دومین جشنواره ارقام جدید زراعی و باغی معرفی و رونمایی می شود.
وی گفت: این ارقام شامل گندم، جو، چغندر، پنبه و برخی از محصولات باغی است که تولید آن در سال گذشته نهایی شد.
زند تصریح کرد: خوشبختانه ایران اسلامی در زمینه تأمین و تولید بذور محصولات استراتژیک نظیر ذرت ، گندم ، پنبه و برنج به خودکفایی رسیده و نیازی به واردات آن ها ندارد ولی در برخی از ایام و به منظور ایجاد تنوع و افزایش کیفیت محصولات، مقدار محدودی از این بذور از سایر کشورها وارد می شود.
زند همچنین از واگذاری امتیاز تولید بذور دانه های روغنی از جمله کلزا به بخش خصوصی خبر داد.
وی گفت: وزارت کشاورزی در راستای خصوصی سازی، امتیاز تولید بذر دانه های روغنی را که پیش از این در مالکیت موسسه تحقیقات و اصلاح نهال و بذر بوده را به بخش غیر دولتی واگذار می کند.
رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش وزارت جهاد کشاورزی افزود: پیش از این، امتیاز تولید بذور پنبه و ذرت به بخش خصوصی واگذار شده بود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.