روسیه: آزمایش های موشکی ایران نقض تعهدات بین المللی نیست

روسیه: آزمایش های موشکی ایران نقض تعهدات بین المللی نیست

«میخائیل اولیانوف» رئیس اداره امنیت و خلع سلاح وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: ایران با آزمایش های موشکی تعهدات بین المللی خود در عرصه موشکی را نقض نکرده است.
[روسیه: آزمایش های موشکی ایران نقض تعهدات بین المللی نیست]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا، اولیانوف در گفت وگو با خبرگزاری روسیا سگودنیا گفت: بر این باوریم که ایران تعهدات بین المللی خود در زمینه موشک های بالستیکی را نقض نکرده است.
روزنامه روسی کامرسانت چاپ مسکو امروز (چهارشنبه) نوشت: ایران روز سه شنبه یک فروند موشک آزمایش کرد. در گزارش روزنامه روسی به نوع موشک ایرانی اشاره ای نشده است. مراکز هشداردهی موشکی (رادار) مناطق اورسک و آرماویر در جنوب روسیه، پرتاب موشک را تایید کرد.
رئیس اداره امنیت و خلع سلاح وزارت امور خارجه روسیه در ادامه گفت وگو با رسانه روسی، اظهار کرد: در طرح برجام هیچ اشاره ای به موشک نشده و فقط در الحاقیه قطعنامه شورای امنیت این امر یاد شده است.
وی ادامه داد: در این قطعنامه از ایران دعوت شده است که می توان آن را نادیده گرفت.
اولیانوف گفت: اتهام ها علیه ایران قانع کننده نیست زیرا در قطعنامه جدید شورای امنیت تنها به موشک هایی با توان حمل کلاهک هسته ای اشاره شده، اما تاکنون هیچکس نتوانسته است ثابت کند موشک هایی که ایران پرتاب کرده برای حمل کلاهک های هسته ای طراحی شده است.
مقام های روس بارها با تحریم ایران بخاطر آزمایش های موشکی در ماه های اخیر مخالفت کرده و این خواسته را غیرقابل قبول خوانده اند.
«گنادی گاتیلوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که کشورش مخالف تحریم ایران است زیرا با آزمایش موشکی هیچ قطعنامه ای را نقض نکرده است.
«گاتیلوف» به ایتارتاس گفت: تحریم ایران را غیرقابل قبول می دانیم و به هیچ وجه نباید موضوع اعمال تحریم را مطرح کرد.
معاون وزیر امورخارجه روسیه با بیان این که مسکو موضع خود را در مخالفت با تحریم ایران بطور صریح به شورای امنیت اعلام کرده است، اظهار کرد: ایران هیچ یک از قطعنامه های شورای امنیت را نقض نکرده است.
وی ادامه داد: هیچ گونه ممنوعیتی در مورد آزمایش موشک هایی که ایران انجام داده وجود ندارد و این موضوع در قطعنامه های شورای امنیت و سایر تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل نیست.
ویتالی چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل نیز ۲۴ اسفند ماه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: روسیه مخالف تحریم های تازه ایران برسر آزمایش های موشکی است.
نماینده روسیه در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت برای بررسی آزمایش های موشکی اخیر ایران تصریح کرد که از دیدگاه روسیه، آزمایش های موشکی ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نیست.
این جلسه با ناکامی واشنگتن که برای جلب حمایت اعضای شورای امنیت به منظور تحریم ایران تلاش می کرد، پایان یافت و «سامانتا پاور» نماینده آمریکا در سازمان ملل پس از پایان جلسه شورای امنیت وعده داد که این کشور به تلاش خود برای اقدام شورای امنیت در پاسخ به آزمایش های موشکی ایران ادامه خواهد داد و همچنین روسیه را متهم کرد برای پاسخ ندادن به «نقض قطعنامه سازمان ملل توسط ایران» دنبال دلیل می گردد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.