تعداد ۱۲۰ هزار راس دام در لیقوان واکسینه می شوند

تعداد ۱۲۰ هزار راس دام در لیقوان واکسینه می شوند

به گزارش جلفا بازار به نقل از خبرگزاری مهر، این طرح بدلیل حساسیت بیماری تب مالت و نیز سهولت انتقال آن به انسان زودتر از موعد همه ساله آغاز شده است. تعداد بالای دام های روستای لیقوان و نیز جایگاه ویژه این روستا در تولید لبنیات، آن را به اولین ایستگاه واکسیناسیون در شهرستان تبریز بدل کرده است.

رییس اداره دامپزشکی شهرستان تبریز بعداز ظهر امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با تاکید بر مبارزه مستمر با بیماری تب مالت گفت: بعلت کمبود مرتع در روستای لیقوان دامداران این روستا دام های خود را برای چرا به سایر نقاط استان منتقل میکنند و در نتیجه عملا از دسترس دامپزشکان خارج می شوند.

منصور محمدی افزود: بمنظور واکسیانسیون تمامی دامهای این روستا و با هماهنگی قبلی انجام شده با دامداران، اداره دامپزشکی شهرستان تبریز با بهره گیری از تکنسین های اداره دامپزشکی و نیز بخش خصوصی اقدام به واکسیناسیون این دامها کرده است.

محمدی در خصوص جزییات این طرح گفت: روال معمول واکسناسیون دامها به واکسیناسیون تمامی دام ها با دوز های مختلف بود اما بنابر دستورالعمل جدید سازمان دامپزشکی کشور امسال تمامی بره و بزغاله های ۳ ماهه با دریافت دوز کامل از واکسن بیماری تب مالت واکسینه می شوند.

وی خاطر نشان کرد طبق برنامه زمانی تدوین شده سایر دام های شهرستان تبریز نیز بر علیه این بیماری واکسینه می شوند.

بیماری تب مالت از جمله بیماری های مشترک بین انسان و دام می باشد که علت اصلی آن یک عفونت باکتریایی از خانواده برسلا می باشد.

این بیماری در اثر تماس نزدیک با حیوانات آلوده به این باکتری وهمچنین مصرف شیر و فراورده های لبنی خام آلوده به انسان منتقل می شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.