مراسم کلنگز زنی پل ریلی آستارا – آستارا برگزار شد

مراسم کلنگز زنی پل ریلی آستارا – آستارا برگزار شد

مراسم کلنگ زنی پل ریلی بر روی رودخانه آستارا واقع در مرز مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در قالب طرح اتصال خطوط ریلی دو کشور و تکمیل دالان حمل و نقل شمال – جنوب عصر چهارشنبه در اراضی شهرستان آستارای جمهوری آذربایجان برگزار شد.
[مراسم کلنگز زنی پل ریلی آستارا – آستارا برگزار شد]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا این مراسم با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات ایران و شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان که ریاست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور را بر عهده دارند و نیز تنی چند از مقامات مربوطه ایران و جمهوری آذربایجان برگزار شد.
محمود واعظی با اشاره به این که سران دو کشور توسعه روابط فیمابین را همواره در کانون توجه قرار داده اند ، برگزاری این مراسم را نشانه اراده سیاسی روسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان و توجه خاص به تعمیق روابط دوجانبه عنوان کرد .
وی افزود : پل ریلی بر روی رودخانه آستارا که جزو دالان حمل و نقل شمال – جنوب است در گسترش بیش از پیش روابط اقتصادی و بازرگانی و تقویت همکاری در حوزه حمل و نقل نقش مهم خواهد داشت .
مصطفی اف نیز در این مراسم با اشاره به توسعه بیش از پیش روابط جمهوری آذربایجان و ایران در همه حوزه ها گفت، مناسبات دو کشور که بر پایه های مستحکمی استوار است به سطح همکاری های راهبردی ارتقا یافته است.
به گفته وی اراده سیاسی سران ایران و جمهوری آذربایجان و نیز سفرهای متقابل و دیدارهای انجام گرفته نقش مهم در توسعه روابط فیمابین داشته است .
مصطفی اف با اشاره به عزم دو کشور برای گسترش همکاری در قالب دالان حمل و نقل شمال – جنوب گفت ، بر اساس پیش بینی های موجود قرار است در مرحله نخست ۵ میلیون تن و در مراحل بعدی ۱۰ میلیون تن محموله از طریق این دالان حمل و نقل شود که از لحاظ تحقق ظرفیت های ترانزیتی ایران و جمهوری آذربایجان و کسب درآمدهای بیشتر و تقویت جایگاه دو کشور در منطقه اهمیت خاص دارد .
به گفته مصطفی اف جمهوری آذربایجان در آینده نیز در چارچوب دالان بین المللی شمال – جنوب همکاری های فعال با جمهوری اسلامی ایران را ادامه خواهد داد و اقدامات لازم در زمینه توسعه در اسرع وقت این دالان حمل و نقل انجام خواهد گرفت .
پل ریلی به طول ۸۲ متر و به عرض ۱۰ متر بر روی رودخانه آستارا برنامه ریزی شده است در اواخر سال جاری میلادی مورد بهره برداری قرار گیرد .
ساخت این سازه حمل و نقل موجب برقراری ارتباط ریلی میان جمهوری آذربایجان و ایران خواهد شد .
همزمان با این ساز ه حمل و نقل خط ریلی ۸٫۳ کیلومتری از ترمینال راه آهن آستارای جمهوری آذربایجان تا مرز ایران احداث می شود .
همچنین در خاک ایران ساخت خط ریلی ۱٫۷ کیلومتری و ترمینال جابجای محموله ها قرار است تا پایان سال جاری به پایان برسد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.