مرگ سالانه ۶۰۰ نفر بر اثر دیابت در آذربایجان شرقی بنابراین سونامی دیابت در راه است

مرگ سالانه ۶۰۰ نفر بر اثر دیابت در آذربایجان شرقی بنابراین سونامی دیابت در راه است

به گزارش جلفابازار به نقل از جعفر صادق تبریزی روز چهارشنبه سالانه ۶۰۰ نفر به دلیل دیابت جان خود را از دست می دهند که این رقم سه درصد مرگ و میرهای استان است.
وی با بیان اینکه بیماری دیابت به دنبال چاقی، اضافه وزن و کم تحرکی به وجود می آید، اضافه کرد: بیش از ۹۰ درصد دیابت ها از نوع دو است و بطور معمول افراد بالای ۴۰ سال به این بیماری مبتلا می شوند.
تبریزی گفت: متاسفانه در سال های اخیر به دلیل کم تحرکی و چاقی سن ابتلا به این بیماری کاهش یافته است.
وی اظهار کرد: سالانه ۱٫۵ میلیون نفر در جهان به علت بیماری دیابت جان خود را از دست می دهند که عمده این مرگ و میرها در کشورهای در حال توسعه است.
معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه در حدود پنج میلون بیمار مبتلا به دیابت در کشور شناسایی شده ، گفت: طی سال های ۸۴ تا ۹۰ شیوع دیابت در کشور ۳۵ درصد افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه پیش بینی می شود در حدود ۲۵۰ هزار نفر در آذربایجان شرقی مبتلا به بیماری دیابت باشند افزود: تا پایان خرداد ماه سال جاری شبکه جامع و منسجم در استان جهت کنترل بیماری های غیرواگیر ایجاد می شود.
تبریزی اضافه کرد: با ایجاد این شبکه طی دو سال آینده برای تمامی مردم استان پرونده الکترونیکی سلامت تشکیل می شود که امیدواریم تا پایان سال جاری ۵۰ درصد مردم استان تحت پوشش این شبکه قرار گیرند.
وی اظهار کرد: متاسفانه مردم ایران چهار برابر استاندارد جهانی شکر و قند، سه برابر استاندارد جهانی نمک و ۳٫۵ برابر استاندارد جهانی روغن مصرف می کنند.
معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اینکه شعار امسال بهداشت جهانی غلبه بر دیابت است خاطرنشان کرد: این امر به شرط تغذیه سالم، افزایش فعالیت بدنی، کنترل مستمر قند خون و با عمل به توصیه های پزشکی محقق می شود.
وی با بیان اینکه برای توقف افزایش شیوع دیابت و چاقی در استان تلاش می کنیم گفت: دلیل اصلی بیماری ها مصرف دخانیات، فعالیت فیزیکی ناکافی، مصرف قند و شکر و روغن ها است.
تبریزی ادامه داد: کاهش ۱۰ درصد وزن بدن و انجام روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی سریع تا ۱۱ سال بروز دیابت را به تاخیر انداخته و ۲۰ درصد از ابتلا به دیابت پیشگیری می کند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.