مصادره ۲ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران در آمریکا

مصادره ۲ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران در آمریکا

دادگاه عالی آمریکا طی حکمی بخشی از دارایی های ایران را در بانک نیویورک به نفع خانواده قربانیان حوادث تروریستی مصادره کرد.

به گزارش جلفابازار به نقل از آسوشیتدپرس، دادگاه عالی آمریکا در حکمی با درخواست ایران برای بازگرداندن بخشی از دارایی های این کشور مخالفت کرد.

این دادگاه در حکمی اعلام کرد ۲میلیارد دلار از دارایی بلوکه شده ایران را به عنوان غرامت برای خانواده های قربانی اقدامات تروریستی ایران اختصاص داد. آمریکا مدعی است ایران در بمب گذاری سال ۱۹۸۳ یک پایگاه نظامیان آمریکایی در شهر بیروت نقش داشته است.

طبق اعلام این بانک در حال حاضر این بخش از دارایی های ایران در بانک سیتیبانک نیویورک نگهداری می شود که قرار است به خانواده قربانیان بخشیده شود. بانک مرکزی ایران در سال ۲۰۱۴ به دادگاهی در نیویورک برای بازگرداندن دارایی های ایران در این بانک شکایت کرده بود.

«تد اولسون» یکی از وکلای خانواده قربانیان از این تصمیم دادگاه عالی آمریکا استقبال کرد و گفت: این دارایی ها باید به خانواده ها منتقل شود. وی ادعا می کند هزار خانواده آمریکایی قربانی اقدامات ایران هستند.

وکلای بانک مرکزی ایران هنوز به این رای دادگاه عالی آمریکا واکنش نشان نداده اند.

پیش از این کنگره آمریکا با تصویب لایحه ای خواستار اقدام قانونی دولت آمریکا برای بلوکه کردن دارایی های ایران به نفع خانواده قربانیان شده بود.

کنگره و دادگاه عالی آمریکا ایران را به حمایت از حزب الله لبنان متهم می کنند. آنها می گویند اقدامات حزب الله علیه اشغال گران صهیونیستی تروریستی محسوب می شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.