فولکس واگن به مشتریان آمریکایی‌اش ۵ هزار دلار غرامت می‌دهد

فولکس واگن به مشتریان آمریکایی‌اش ۵ هزار دلار غرامت می‌دهد

شرکت خودروسازی فولکس واگن آلمان موافقت کرد به دلیل تقلب در تست میزان آلایندگی خودروهای دیزلی خود به هر خریدار خودروهای خود در آمریکا ۵ هزار دلار جریمه پرداخت کند.

به گزارش جلفابازار روزنامه آلمانی دی ولت گزارش داد، شرکت خودروسازی فولکس واگن درباره مختومه شدن پرونده تقلب در تست های میزان آلایندگی خودروهای دیزلی خود با مقامات آمریکایی به مصالحه ای دست یافته که بر اساس آن فولکس واگن به هر مشتری متاثر از این تقلب ۵ هزار دلار جریمه خواهد پرداخت.

این روزنامه به نقل از منابعی که نامشان افشا نشده نوشت، مصالحه مذکور روز پنجشنبه به قاضی چارلز بایر در سان فرانسیسکو ارائه و تسلیم خواهد شد تا جلوی پیگیری روند قضایی پرونده گرفته شود.

فولکس واگن از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده است.

قوت گرفتن احتمال این مصالحه موجب شد که ارزش سهام شرکت فولکس واگن ۶٫۶ درصد رشد کند که بیشترین رشد یک روزه شاخص سهام دکس در بورس آلمان بوده است.

ماه گذشته یک قاضی فدرال آمریکایی تا روز پنجشنبه به شرکت فولکس واگن و رگولاتورهای آمریکایی وقت داده بود که درباره تقلب صورت گرفته در تست آلایندگی نزدیک به ۶۰۰ هزار خودرویی که در جاده های آمریکا در حال تردد هستند، به مصالحه دست پیدا کنند.

خواهان های این پرونده کمیته ای به نمایندگی از هزاران مصرف کننده ای هستند که می گویند فریب خورده و خودروهایی با آلایندگی بالا خریداری کرده اند هستند.

روزنامه دی ولت نوشت، این مصالحه شامل طرحی مفصل برای رفع عیب خودروهایی که در آنها نرم افزار متقلبانه به کار رفته نمی شود و جزئیات مربوط به جریمه ها یا سایر اقدامات مربوط به جبران خسارت نیز در ان نیامده است. یک منبع اگاه گفته، این توافق در طی ماه های آینده تکمیل خواهد شد.

اما بر اساس سند افشا شده، در هر صورت مالکان هر کدام از خودروهای معیوب باید ۵۰۰۰ هزار دلار غرامت دریافت کنند و فولکس واگن باید هزینه رفع عیب آنها را پرداخت نماید.

یک وکیل آلمانی گفت، شاکیان در اروپا تلاش خواهند کرد، الگوی این مصالحه درباره مشتریان فولکس واگن در بازار اروپا نیز اجرا شود.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.