بعد از عربستان، روسیه نیز تهدید به افزایش تولید نفت کرد

بعد از عربستان، روسیه نیز تهدید به افزایش تولید نفت کرد

چند روز پس از شکست نشست فریز نفتی روسیه اعلام کرد که آماده افزایش تولید خود به ارقامی بی سابقه است.

به گزارش جلفابازار تنها چند روز پس از آنکه نشست دوحه درباره فریز نفتی شکست خورد و عربستان تهدید کرد که نفت بیشتری روانه بازار می کند، روسیه اعلام کرد که آماده افزایش تولید خود به ارقامی بی سابقه است.

در حالی که بار دیگر شبح مازاد عرضه بالای سر بازار نفت ظاهر شده، ونزوئلا پیش بینی کرده که اگر تولید کنندگان نتوانند گفت وگو درباره محدود کردن تولید را از سر بگیرند قیمت ها در طی چند هفته آینده ممکن است سقوط کند. ونزوئلا از کشورهای غیر عضو اوپک خواسته تا در نشست ماه ژوئن اوپک به عنوان ناظر شرکت کنند.

ونزوئلا، یکی از اعضای اوپک و روسیه تولید کننده غیر عضو اوپک از حامیان اصلی ایده فریز نفتی بودند که در ماه فوریه اولین بار مطرح شد اما روز یکشنبه به دلیل اصرار ریاض بر مشارکت ایران در این توافق به شکست انجامید.

این توافق قرار بود با کاستن از مازاد عرضه به برقراری توازن مجدد در بازار کمک کند.

اما عربستان گفته ممکن است در مقابل تولید خود را به میزان ۲ میلیون بشکه در روز افزایش دهد و با رسیدن به تولید بالای ۱۲ میلیون بشکه جای روسیه را به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت جهان بگیرد.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در حاشیه یک کنفرانس بین المللی انرژی در مسکو به خبرنگاران گفت: «آنها (سعودی ها) توانایی افزایش قابل توجه تولید را دارند. اما ما هم این توانایی را داریم.»

وی افزود، روسیه «از نظر تئوریک» قادر به افزایش تولید خود از حدود ۱۱ میلیون بشکه فعلی به ۱۲ یا حتی ۱۳ میلیون بشکه در روز است.

تولید نفت روسیه در طی یک دهه گذشته بارها به نحوی غیرمنتظره افزایش یافته و از ۶ میلیون بشکه به حدود ۱۱ میلیون بشکه در روز رسیده است. کارشناسان نفتی بارها پیش بینی کرده اند که تولید نفت این کشور کاهش خواهد یافت، اما هنوز این پیش بینی محقق نشده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.