تبعات بسیار جدی شکست ایده فریز بر نفت شیل آمریکا

ناکامی در دستیابی به توافقی در باره فریز تولید فشار بیشتری بر قیمت جهانی نفت وارد خواهد کرد و تاثیری «بسیار جدی» بر صنعت نفت آمریکا خواهد داشت.

به گزارش جلفابازار اختلافات بین ایران و عربستان تلاش های ۲۳ کشور عرضه کننده نفت برای فریز تولید در نشست دوحه را به شکست کشاند.

تحلیلگران گفتند، در بازار مواجه با مازاد عرضه، اختلافات میان تولید کنندگان موجب شده تا احتمال دستیابی به توافقی بر سر فریز نفتی در سال ۲۰۱۶ «بسیار پایین» باشد و این می تواند موجب کاهش بیشتر قیمت نفت و وارد آمدن فشار بیشتر بر صنعت نفت آمریکا شود.

چارلز ابینگر، تحلیلگر انرژی در موسسه بروکینگز در این باره گفت: «من انتظار نداشتم (نشست دوحه) به دستاوردی منتهی شود، زیرا اختلافات بین ایران و عربستان بسیار جدی است.»

وی افزود، عربستان میخواهد همه عرضه کنندگان نفت تولید خود را در سطح ماه ژانویه فریز کنند، اما ایران نمی تواند این را بپذیرد زیرا این کشور می خواهد به سطح تولیدی که قبل از تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا داشت برگردد.

ابینگر که فاصله ۳۰ سال کار کردن در صنعت نفت و گاز را دارد گفت: «من فکر نمی کنم آنها در ژوئن امسال هم به توافقی درباره فریز نفتی برسند.»

علاوه بر اختلافات در بین عرضه کنندگان عمده، مازاد عرضه فعلی نیز موجب شده تا کشورها تمایلی به توافقی درباره فریز نفتی نداشته باشند، زیرا کاهش تولید هر یک از تولید کنندگان به معنای کاهش سهم از بازار و درآمد کمتر خواهد بود.

دبورا گوردون، تحلیلگر موقوفه کارنگی برای صلح بین المللی نیز گفت: «اکنون کشورهای عرضه کننده نفت از جلمه آمریکا همگی می خواهند خودشان تولید کنند و دیگران تولیدشان را فریز نمایند.»

ناکامی در دستیابی به توافقی در باره فریز تولید فشار بیشتری بر قیمت جهانی نفت وارد خواهد کرد و تاثیری «بسیار جدی» بر صنعت نفت آمریکا خواهد داشت. از زمان آغاز افت قیمت نفت در اواسط سال ۲۰۱۴، صنعت نفت شیل آمریکا در موقعیت مالی بدی قرار گرفته است.

ابینگر افزود: «من فکر می کنم در سال ۲۰۱۶ احتمالا شاهد کاهش روزانه ۸۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت شیل آمریکا خواهیم بود.»

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.