بهره‌مندی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار روستایی از آب شرب بهداشتی تا پایان سال

بهره‌مندی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار روستایی از آب شرب بهداشتی تا پایان سال

وزیر نیرو در نشست تخصصی مدیران عامل شرکت‌های آبفای شهری و روستایی گفت: طرح‌های آب‌رسانی روستایی باید با جدیت پیگیری شود و تا پایان امسال باید ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر جمعیت روستایی از آب شرب بهداشتی بهره‌مند شوند.

به‌ گزارش جلفابازار «حمید چیت چیان» در نشست تخصصی مدیران‌عامل شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی با محور «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» افزود: درسال گذشته از کل اعتبارات بودجه عمومی در بخش عمرانی، موفق به جذب ۳۷ درصد بودجه شدیم و دولت به دلیل ضرورت طرح‌های روستایی به وزارت نیرو اعتماد کرد تا با این اعتبار بتواند ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر جمعیت روستایی را در سطح کشور از نعمت آب لوله کشی سالم و بهداشتی برخوردار کند.

وی ادامه داد: ما باید همه تلاش خود را بکنیم تا در نهایت دقت، این اعتبارات فقط برای مجتمع‌های آبرسانی روستایی هزینه شود.

وزیر نیرو در ادامه با بیان اینکه با توجه به محدودیت منابع مالی دولت، با مجوز رهبر معظم انقلاب ۱۵ هزار میلیارد ریال برای طرح‌های مجتمع‌های آب رسانی روستایی اختصاص یافته است، افزود: اگر تا پایان امسال برنامه قابل قبولی نداشته باشیم و نتوانسته باشیم اهداف خود را اجرایی کنیم، هیچ عذری از ما پذیرفته نخواهد شد.

چیت‌چیان تاکید کرد: مهم‌ترین کار امسال که بر دوش آحاد جامعه و دولت است، اجرایی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای اقدام و اجرا و عملیاتی کردن پروژه‌های نیمه تمام است.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون شرایط سخت اقتصادی در همه منطقه حاکم است و کشورهای مختلف دچار چالش جنگ و رکود شرایط اقتصادی و کاهش درآمد هستند، گفت: باید با دقت به همه جزئیات توجه داشت و با استفاده از فرصت‌های در اختیار، به گونه‌ای اقدام کنیم تا کارنامه روشنی را در راه خدمت به مردم از خود به جای بگذاریم.

وزیر نیرو با بیان اینکه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دقیق و جامع و به‌صورت یک مجموعه منسجم ابلاغ شده و اگر آن را جابجا کنیم نتیجه نخواهد داد، افزود: اگر بخواهیم موفق شویم باید همه موارد را پیگیری کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

وی با بیان اینکه برخی تصور می‌کنند اقتصاد مقاومتی، سیاستی برای ریاضت اقتصادی است، گفت: چنین چیزی واقعیت ندارد و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی متضمن توسعه و رشد کشور است.
چیت چیان ادامه داد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، سیاست ایجاد ارتباط قوی با جهان بوده و موجب کارآیی و بهره‌وری کشور خواهد شد.

وی تصریح کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای کشورهای در حال جنگ نیست، بلکه برای همه اعصار و زمان‌ها و برای همه کشورها، اعم از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه کاربرد دارد.

وزیر نیرو با بیان اینکه برخی بندهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به وزارت نیرو مرتبط است، گفت: افزایش صادرات برق و یا کاهش شدت انرژی که مربوط به انرژی الکتریکی یا سوخت‌های هیدرو کربنی است از آن جمله محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به ۵۲ مورد از موارد تفکیکی سیاست‌های ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی مربوط به وزارت نیرو افزود: اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، وظیفه سنگینی بر دوش وزارت نیرو است و این موضوع یک عزم همگانی را طلب می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه ستاد اقتصاد مقاومتی ۱۲ کار گروه دارد که وزارت نیرو در چهار کارگروه آن عضو است، افزود: پس از تفکیک برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و بررسی آن‌ها، نتیجه حاصله بیش از ۱۰۰ برنامه بود که معاون اول رئیس جمهوری آن را ابلاغ کرد و ۱۷ مورد از این برنامه‌ها که بنا به پیشنهاد وزارت نیرو بوده،‌ این وزارتخانه به عنوان مجری این طرح‌ها انتخاب شده که از این میان چهار مورد مرتبط با شرکت‌های آب و فاضلاب است و قرار شده که برای اجرای هر کدام از این موارد کلان یک مجری انتخاب شود.

وی ادامه داد: مجری این چهار برنامه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور است و قرار شده همه مجریان، برنامه زمان‌بندی این سیاست‌ها را برای سال ۹۵، تبیین کنند و شرکت آبفای کشور نیز موظف است تا پنجم اردیبهشت ماه امسال این برنامه‌ها را به‌صورت کامل و زمان‌بندی شده، مشخص و مراحل مختلف انجام کار را برای معاونت برنامه‌ریزی وزارت نیرو ارسال کند.

چیت‌چیان با بیان اینکه وعده داده‌ایم تا ۲۶ باب تصفیه خانه فاضلاب در سال جاری به بهره‌برداری برسد، افزود: تامین مالی این طرح‌ها به‌صورت BOO و BOT و توسط بخش خصوصی اجرا خواهد شد و عمده منابع مالی را باید از طریق این بخش تأمین کرد.

وی با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش به‌خوبی توانسته با استفاده از جذب افراد خیر، آنان را در ساخت مدارس مشارکت دهد، اظهار داشت: با توجه به قداست آب، ما نیز باید در طرح‌های آبرسانی، از وجود خیران آبرسان بهره‌مند شویم.

وی با بیان اینکه بر اساس اعتقاد عمیق به این مساله که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نجات دهنده کشور است، گفت: اجرای این سیاست‌ها فقط منوط به بالا دست نیست و همه مجموعه باید از سرمایه‌ها از جمله سرمایه فکری خودمان استفاده کنیم و بهترین راهکارها را برای حل معضلات پیش رو ارائه دهیم.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.