برای نخستین بار در کشور؛ اجرای پیچیده ترین عملیات مهار چاههای دریایی در فاز ١٣ پارس جنوبی

برای نخستین بار در کشور؛ اجرای پیچیده ترین عملیات مهار چاههای دریایی در فاز ١٣ پارس جنوبی

بوشهر- مجری طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی گفت: چاه شماره پنج سکوی A فاز ١٣ پارس جنوبی که براثر برخورد شناور ٥٠ هزار تنی سنگاپوری دچار خسارتهای شدید شده بود در عملیاتی بسیار پیچیده و منحصر به فرد مهار شد.
[اجرای پیچیده ترین عملیات مهار چاههای دریایی در فاز ١٣ پارس جنوبی]

به گزارش جلفا بازار به نقل از روز چهارشنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، پیام معتمد یادآور شد: سکوی ١٣A دوم فروردین سال ١٣٩٤ بر اثر برخورد یک شناور دچار آسیب دیدگی جدی شده بود.
وی با اشاره به تشکیل کمیته بحران درهمان ساعت های اولیه حادثه افزود: در ابتدا به دلیل وجود یک چاه فعال در مجموع چاههای حفاری شده این موقعیت لازم بود ضمن اطلاع از وضع نشتی احتمالی آن، چاه یاد شده مهار شود که با تایید نبود نشتی و خطرهای احتمالی ناشی از آن بواسطه وجود گاز ترش، با انجام غواصی های ابتدایی، میزان خسارتها تخمین و از وضع سازه و چاههای آن در زیر آب اطلاعات اولیه کسب شد.
معتمد ادامه داد: به سبب وجود جنبه های مختلف ایمنی، فنی و عملیاتی، حقوقی و نیز بیمه ای موضوع از طریق طرح و کنسرسیوم پیمانکاران با تشکیل کمیته های مختلف به صورت جداگانه پیگیری و به دلیل اولویت ایمنی نسبت به دیگر موارد، با محوریت آن اجرا شد.
مجری طرح توسعه فاز ١٣، پایش اولیه منطقه آسیب دیده در روز پس از حادثه و حصول اطمینان از عدم نشت گاز و میعانات در دریا، انجام فعالیتهای متعدد غواصی و مشاهده ای و تصویربرداری از محل حادثه و انجام دو مرحله اسکن سه بعدی با استفاده از آخرین فناوریهای روز دنیا در شرایط تحریم به منظور شناخت جامع عارضه و ثبت مختصات سازه تخریب شده را از جمله اقدامات پایه ای برای مدیریت و ساماندهی منطقه حادثه دیده عنوان کرد.
معتمد بیان کرد: در این ارتباط با انجام فراخوان و برگزاری جلسات متعدد فنی و اخذ دیدگاه های صاحبنظران در مورد نحوه ایمن سازی تنها چاه زنده این موقعیت اقدام شد.
وی گفت: تدوین و نهایی سازی دستورالعمل ایمن سازی چاه و اخذ تایید از مجاری ذیربط و شرکت ارائه دهنده خدمات بیمه شناور، انجام مطالعه جامع ارزیابی و مدیریت ریسک عملیات بازیابی چاه، انجام مانورهای متعدد به منظور شبیه سازی فرایندهای واقعی در دریا و تأمین منابع مالی مورد نیاز به صورت علی الحساب برای شروع عملیات مهار و بازسازی از سوی شرکت ملی نفت ایران نیز پیرامون مدیریت این بخش صورت گرفت.
مجری طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی یادآروشد: براین اساس شرکت پتروپایدار ایرانیان به عنوان مدیریت کنسرسیوم فاز ١٣، با حمایت کامل و واگذاری کار به پیمانکار حفاری طرح ‘شرکت پتروگوهر فراساحل کیش’ مسئولیت برنامه ریزی، هماهنگی با سرویسهای حفاری، اجاره شناورهای لازم و تأمین متریال مورد نیاز کار را به این پیمانکار ایرانی سپرد.
وی گفت: پیمانکار حفاری طرح فاز ١٣ نیز در اجرای این عملیات سخت و پیچیده افزون بر بکارگیری توان دیگر شرکتهای داخلی نسبت به تأمین و تجهیز خود و سایر پیمانکاران حاضر در عملیات مطابق با یک برنامه ریزی دقیق اقدام کرد.
معتمد با بیان این که همه این فعالیتها با هدایت و رهبری مدیریت فاز ١٣، مدیریت مهندسی نفت و گاز و مدیریت HSE صورت پذیرفت، افزود: این عملیات دردو بازه زمانی یک هفته ای با وجود شرایط بسیار بد جوی اسفندماه سال جرای در خلیج فارس، سرانجام به مهار موفقیت آمیز چاه شماره پنج منجر شد.
معتمد با اشاره به این که این عملیات برای نخستین بار در ایران و خاورمیانه صورت گرفته و از معدود عملیاتهای مشابه انجام شده در سطح جهان است، اظهارکرد: خاص بودن این عملیات بدلیل برقراری اتصالات پر فشار سطحی و زیرسطحی، تست کامل تجهیزات سرچاهی، بازیابی شیر ایمنی با ابزار هیدرولیک فشار بالا، تزریق گل حفاری و سیمان در عمق بیش از چهل متری زیر آب از طریق کریسمس تری و انجام کار در شرایط بسیار نامساعد جوی است.
مجری طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی با اشاره به پیگیری ویژه طرح و کنسرسیوم در فعال سازی مجدد این موقعیت اعلام کرد: تا حداکثر یکماه دیگر عملیات آوار برداری پایه سکوی ١٣A در دریا آغاز و تا قبل از شروع زمستان ١٣٩٥ پایه سکوی جدید که هم اکنون در بوشهر مقدمات ساخت آن فراهم شده در محل نصب خواهد شد.
هدف از طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی تولید روزانه ٥٠میلیون مترمکعب گاز طبیعی شیرین شده، ٧٥ هزار بشکه میعانات گازی، ٤٠٠ تن گوگرد و سالانه ١,١میلیون تن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان به منظور تامین خوراک صنایع پتروشیمی است.
این پروژه ملی با همکاری کنسرسیومی از شرکتهای پترو پایدار ایرانیان، مپنا و صدرا به صورت EPC در دست احداث است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.