کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی تعداد تعاونی های فعال استان را بیش از چهار هزار تعاونی اعلام کرد

به گزارش جلفابازار میر احد حسینی روز چهارشنبه در نشست خبری تعداد تعاونی های استان را پنج هزار واحد برشمرد و افزود: در سال گذشته نیز ۱۵۹ تعاونی جدید ایجاد شد که زمینه اشتغال چهار هزار و ۵۲۹ نفر را فراهم کرد.
وی شناسایی و رسیدگی به واحدهای تعاونی مشکل دار را جزو اهداف سازمان اعلام کرد و گفت: سال گذشته ۲۸ جلسه کارشناسی با حضور مسئولان ارشد استان برای رسیدگی به مشکلات ۷۰۳ واحد تعاونی برگزار و با مساعدت کارفرمایان و هیئت های حل اختلاف برخی مشکلات رفع شد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تعداد موسسه های کاریابی مجاز استان را ۵۴ موسسه اعلام و اظهار کرد: سال گذشته ۳۳ هزار متقاضی کار در کاریابی ها ثبت نام کرده بودند که این موسسات ۱۸ هزار فرصت شغلی را از واحدهای تولیدی دریافت و در نهایت هشت هزار و ۵۰۰ نفر مشغول به کار شدند.
حسینی با بیان اینکه کمترین نرخ بیکاری کشور مربوط به آذربایجان شرقی است، خاطر نشان کرد: متوسط بیکاری کشور ۱۱ درصد هست که در استان ۷٫۳ درصد می باشد.
وی جمعیت فعال استان را یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر ذکر کرد و گفت: از این تعداد یک میلیون و ۲۲۰ هزار نفر شاغل هستند که ۲۰٫۵ درصد در بخش کشاورزی، ۳۸٫۷ درصد خدمات ، ۴۰ درصد صنعت مشغول می باشند.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه در سال گذشته بیش از سه هزار نفر تقاضای بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور کرده که از این تعداد دو هزار و ۲۵۵ مورد تائید شد، افزود: ۱۱ هزار نفر در سال گذشته بیمه بیکاری دریافت می کردند که امسال به ۱۲ هزار و ۲۳۲ نفر افزایش یافته است.
دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز نیز خواستار رسیدگی مسئولان به مشکلات کارگری شد و گفت: ۳۲ واحد تولیدی استان به علت بدهی به سازمان دارایی و امور مالیاتی، حقوق معوقه و عدم فروش در وضعیت بحرانی قرار دارند.
کریم صادق زاده تعداد بیمه شدگان در استان را ۶۵۳ هزار نفر اعلام کرد و افزود: از این میزان ۳۵۳ هزار نفر بیمه اجباری، ۷۸ هزار نفر بافندگان، ۶۵ هزار نفر رانندگان، ۶۵ هزار نفر بیمه اختیاری و ۵۲ هزار نفر بیمه حرف می باشند.
صادق زاده پایین بودن حقوق و سطح معیشتی کارگران را نگرانی و دغدغه جدی دانست و خواستار تحقق خواسته کارگران مبنی بر افزایش حقوق و دستمزد شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.