سفیر ایران: بستر خوبی برای توسعه مناسبات تجار ایران و چین گشوده شده است

سفیر ایران: بستر خوبی برای توسعه مناسبات تجار ایران و چین گشوده شده است

پکن – سفیر ایران درچین با اشاره به روابط خوب و رو به گسترش تهران و پکن، شرایط کنونی را برای فعالان اقتصادی، بازرگانان و تجار دو کشور از هر حیث مناسب دانست و از آنان خواست از فرصت مطلوب پیش آمده به بهترین شکل ممکن بهره مند شوند.
[بستر خوبی برای توسعه مناسبات تجار ایران و چین گشوده شده است]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا «علی اصغر خاجی» روز چهارشنبه در نشست سالانه «اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم پکن» که در محل سفارت کشورمان برگزار شد، گفت که شرایط مناسبی در روابط و مناسبات ایران و چین و هچنین بستر خوبی برای بسط، توسعه و تحکیم همکاری های بازرگانان و تجار دو کشور ایجاد شده است.
وی یادآور شد که ایران و چین از سالهای دور با یکدیگر روابط خوب و حسنه ای داشتند اما سفر بهمن ماه سالجاری «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین به تهران، تحولات بسیار گسترده تری را در زمینه های مختلف برای دو طرف فراهم کرد.
سفیر کشورمان در چین اظهار داشت: این سفر از چند جهت قابل توجه و با اهمیت بود. اول اینکه این سفر، نخستین حضور عالیرتبه ترین مقام رسمی یک کشور به تهران پس از لغو تحریم ها علیه ایران و اجرای «برجام» بود و دیگر اینکه در این سفر سند جامع همکاری راهبردی دو کشور امضا شده است.
او تاکید کرد که این سند به لحاظ شکلی، ساختاری و محتوایی جزو بالاترین و با کیفیت ترین سندهایی است که چین تاکنون با کشوری به امضا رسانده و این موضوع نشان دهنده اهمیت بالایی است که دولت پکن به گسترش روابط با ایران قائل است.
وی ادامه داد: به طور حتم سفر آقای «شی» به تهران، دیدار او با مقامات عالیرتبه کشورمان و همچنین امضای 17 سند همکاری را باید تحولی مهم در روابط منطقه ای جمهوری اسلامی ایران با کشور قدرتمندی چون چین دانست.
«خاجی» ادامه داد: ایران و چین همواره روابط خوبی در زمینه های سیاسی و اقتصادی داشته اند و چین بویژه در دوران تحریم جزو حامیان و شرکای وفادار ایران بوده است. همچنین این کشور، یکی از اعضای گروه 1+5 بود و در دوران مذاکرات هسته ای تلاش کرد نقش حمایت کننده ای از ایران داشته باشد.
وی اظهار داشت: اقتصاد چین امروز، یکی از اقتصادهای برتر رقابتی جهان است که در صورت برنامه ریزی و رفتار حساب شده توسط تجار و بازرگانان، آنان می توانند فرصت های بی نظیری را در اختیار خود و کشورشان قرار دهند.
سفیر آکرودیته کشورمان در مغولستان با بیان اینکه حجم تجارت دو کشور طی سالهای گذشته همواره رو به رشد بود، یادآور شد: بازرگانان ایرانی مقیم چین می توانند یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در توسعه صادرات جمهوری اسلامی ایران به این کشور باشند چرا که در آن کشور حضور دارند، به فعالیت های اقتصادی مشغولند و مهمتر از همه اشراف خوبی بر شرایط و قوانین حاکم بر آن دارند.
سفیر ایران در پکن همچنین به این نکته اشاره کرد که دوستان چینی با توجه به شرایط رقابتی پیش آمده برای کشورهای مختلف دنیا جهت حضور در بازار ایران بعد از برجام، باید با تلاش مضاعف خود بتوانند برخی ذهنیت های منفی در خصوص ارسال کالاهای بی کیفیت تولیدی کشورشان به ایران را پاک نمایند.
وی تصریح کرد: اگرچه آنان باید خود را با شرایط جدید تطبیق دهند اما با توجه به مزیت های نسبی که آنان دارند و البته کارنامه مثبت همکاری با ایران، می توانند با سعی و تلاش خود از جایگاه بهتری نسبت به سایر رقبای سرسخت جهت حضور در بازار کشورمان برخوردار شوند.
آگاهی مستمر از تحولات کشور چین، اطلاع از قوانین، مقررات و ظرفیت های موجود وارداتی و صادراتی در بخش های مختلف از مواردی بود که «علی اصغر خاجی» در این نشست توجه بازرگانان کشورمان را به آن جلب کرد.
«حسن توانا» رئیس «اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم پکن» نیز در سخنانی ضمن تشریح فعالیت های یک ساله این تشکل، ویژگی ها و ظرفیت های موجود بازرگانان و بخش های خصوصی فعال در کشور چین را برشمرد.
وی با اشاره به روابط و همکاری خوب دو کشور ایران و چین در سال های اخیر و فراهم شدن بسترهای مناسب تر همکاری با این کشور با توجه سفر «شی جین پینگ» به ایران، از آن به عنوان فرصتی ایده آل جهت گسترش روابط بیشتر میان بخش مختلف دو کشور بویژه بخش خصوصی دو کشور نام برد.
شورای بازرگانان ایرانی مقیم چین 9 سال پیش فعالیت های خود را به طور رسمی در پکن آغاز کرده است.
گفتنی است، به غیر از پکن، بازرگانان کشورمان در شهرهای شانگهای، گوانگجو و ایوو نیز برای خود دارای اتاق بازرگانی هستند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.