Zarif, Amerikan'ın siyasetleri karşısında bankaların tedirginliklerinin giderilmesi temennisinde bulundu

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, ABD Dışişleri bakanı John Kerry’in açıklamalarının, Amerikanın izlediği siyasetler karşısında bankaların tedirginliğini gidermesine yardımcı olması temennisinde bulundu.

İRİB Haber ajansının bildirdiğine göre dün New York’Da ABD dışişleri bakanı John Kerry ile bir araya gelen Muhammed cevad Zarif, tüm tarafların KOEP anlaşmasının normal bir anlaşma olmadığını ve İran’ın bu anlaşmayla ilgili kendi tüm sorumluluklarını yerine getirdiğini bilmeleri gerektiğini söyledi.

İranlı bankaların yabancı bankalar ile ilişkisi konusunda Kerry’in açıklamalarına değinen İran dışişleri bakanı Zarif, İran ve 5+1 grubunun görüşmeler yoluyla önemli bir sorunu gidermek istediklerini ve KOEP’le ilgili oluşan değişimin tüm İranlılar tarafından hissedilmesine çalıştığını söyledi.

Uluslararası sorunların tek çözüm yolunun baskılar değil de görüşmeler olduğunun tüm dünya tarafından bilinmesi gerektiğini belirten Zarif, Amerika’dan kendi sorumluluklarını yerine getirmesini istedi.

ABD dışişleri bakanı John Kerry ise dün, Amerika’nın yabancı bankaların İran ile 5+1 grubu arasında varılan nükleer anlaşma çerçevesinde İran bankaları ile ilişki kurmalarına karşı olmadığını söylemişti.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.