۷میلیون جوان بیکار داریم

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از حذف ۳ دهک پردرآمد جامعه از یارانه‌بگیران به‌عنوان یکی از اقدامات مثبت مجلس در راستای اقتصاد مقاومتی یاد کرد و گفت: متأسفانه دولت مقاومت می‌کند و این گام مجلس را ناعادلانه می‌داند.

به‌گزارش جلفابازار  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم شامگاه شنبه در یادواره شهدای مدافعان حرم اصفهان در گلستان شهدای این شهر، با توجه به اینکه سال ۹۵ از سوی رهبر معظم انقلاب سال “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” نام‌گذاری شده است، اظهار داشت: در ۲۹ بهمن سال ۹۲ ایشان سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند و نجات کشور را در سایه اقتصاد مقاومتی دانستند.

وی افزود: نجات یعنی نجات از وابستگی به بیگانگان و نفت و نجات از رکود اقتصادی که اکنون کشورمان در ابعاد اقتصادی به‌شدت از آن رنج می‌برد، مقام معظم رهبری تأکید داشتند که اقتصاد مقاومتی تنها مربوط به دوران فشار تحریم‌ها نیست، چه تحریم باشد و چه نباشد کشور نیاز به اقتصاد مقاومتی دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان “اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه کشورمان ضربه‌ناپذیر، درون‌گرا، درون‌زا و برون‌گرا باشد”، تصریح کرد: باید ظرفیت‌های درونی کشورمان را از بالقوه به بالفعل تبدیل کنیم.

وی با اشاره به اقدامات مجلس پیرامون اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: مجلس در این راستا و در بودجه ۹۵ گام‌های مؤثری برداشته و کاهش وابستگی به درآمد نفت یکی از این موارد است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از حذف ۳ دهک پردرآمد جامعه از یارانه‌بگیران به‌عنوان یکی دیگر از اقدامات مجلس یاد و تصریح کرد: در همین راستا باید خانواده‌های کم‌درآمد یارانه بگیرند و یا حتی یارانه‌ آنها افزایش پیدا کند ولی پردرآمدها که زیر خط فقر نیستند.

‌مصباحی‌مقدم خاطرنشان کرد: مجلس این تکلیف را بر دوش دولت گذاشته مبنی بر اینکه خانواده‌های ثروتمند همانند پزشکان، قضات، تجار و همه کسانی که درآمدشان کفاف هزینه زندگی‌شان را می‌دهد، از یارانه‌بگیران حذف شوند.

سهم ۳۵درصدی “اشتغال” از حذف یارانه پردرآمد‌ها

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بیان کرد: در همین راستا مقرر شده که، ۳۵ درصد از پول حذف این تعداد یارانه‌بگیر صرف کمک به اشتغال جوانان بیکار، ۳۰ درصد کمک به یارانه حمل و نقل عمومی و ۳۵ درصد آن نیز صرف کمک به یارانه سود تسهیلات بانکی برای بنگاه‌های متوسط و کوچک شود.

وی با بیان اینکه اگر به این بنگاه‌های متوسط و کوچک تسهیلات داده شود اشتغال جوانان فراهم می‌شود، گفت: این موضوع نیز یکی از گام‌های مجلس در راستای اقتصاد مقاومتی است، در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد صنعت کشورمان را همین بنگاه‌های متوسط و کوچک تشکیل می‌دهند.

دولت حذف ۳ دهک پردرآمد از یارانه‌بگیران را ناعادلانه می‌داند

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه تمام این موارد گام‌های بزرگی در راستای اقتصاد مقاومتی است، افزود: متأسفانه دولت مقاومت می‌کند و این گام مجلس را ناعادلانه می‌داند، باید از دولت پرسید؛ آیا ثروتمندان نیاز به یارانه دارند؟

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر برنامه ششم توسعه در دستور کار مجلس قرار دارد، تصریح کرد: در نظر داریم این برنامه را در این دوره تصویب کنیم و شاخصه‌های مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی را مدنظر قرار دهیم تا در ۵ سال آینده گام‌های مهمی برداشته شود.

۷ میلیون جوان بیکار در کشور داریم

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه وظیفه مجلس قانون‌گذاری و وظیفه دولت اجرا است، خاطرنشان کرد: فرهنگ‌سازی نیز در این میان مهم بوده و وظیفه مردم نیز استقبال و همراهی برای پیاده کردن اقتصاد مقاومتی است.

وی با اعلام “در حال حاضر بالغ بر ۷ میلیون جوان بیکار در کشور داریم” اضافه کرد: باید جوانان جویای کار آموزش کارآفرینی ببینند تا خودشان شغل ایجاد کرده و دست نیاز به‌سوی دولت دراز نکنند.

دولت و ملت از قاچاق کالا رنج می‌برد

این نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه دولت و ملت از قاچاق کالا رنج می‌برد، گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی استفاده از ظرفیت درونی و آموزش کارآفرینی یکی از بندهای اقتصاد مقاومتی است.

مصباحی‌مقدم با ابراز اینکه کار جمعی و مشترک یکی دیگر از بندهای اقتصاد مقاومتی است، افزود: در حال حاضر روستاها به‌دلیل نبودن شغل، آب وغیره خالی از سکنه شده‌اند و اگر ساکنان آن مورد حمایت و آموزش قرار گیرند و یک کار جمعی و مشترک انجام دهند، نیاز خود و مردم را برطرف می‌کنند.

وی با بیان اینکه شهدائی که اکنون در دل خاک آرمیده‌اند در زمان جنگ ابتکارات زیادی از خودشان نشان دادند، تصریح کرد: این خلاقیت‌ها و تراوشات ذهنی را باید میدان داد و کشف کرد و اگر آنها را کشف کردیم در عرصه اقتصادی همانند عرصه نظامی بی‌نیاز می‌شویم.

چشم‌دوختن به کمک بیگانگان اقتصاد مقاومتی نیست

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه چشم دوختن به کمک بیگانگان، اقتصاد مقاومتی نیست، خاطرنشان کرد: البته باید میدان را برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی تا حدی که به اقتصاد کشورمان ضرر نزند باز کنیم ولی نباید چشم‌انتظار آنها باشیم.

وی با یادآوری صرفه‌جویی در مصرف انرژی به‌‌عنوان یکی دیگر از بندهای اقتصاد مقاومتی متذکر شد: میزان مصرف فرآورد‌ه‌های سوختی کشور بسیار بد است به‌طوری که با ۷۸ میلیون نفر جمعیت‌ به‌اندازه جمعیت یک میلیاردی چین و به‌اندازه جمعیت ۴۰۰ میلیون نفری اروپا گاز مصرف می‌کنیم، این مصرف وحشتناک است.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه کاهش مصرف انرژی براساس مصوبه ۵ سال گذشته مجلس هم شامل خانوارها و هم شامل بخش تولید صنعتی می‌شود، گفت: در بخش تولید صنعتی متأسفانه از کارخانجاتی استفاده می‌کنیم که فرسوده هستند و مصرف بسیار بالایی دارند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با ابراز “فرهنگ لازم برای اقتصاد مقاومتی یک امر عمومی است و باید برای خانواده‌ها و فرزندان‌مان به‌درستی تبیین شود”، تصریح کرد: باید کاری کنیم که از بیگانگان بی‌نیاز شویم، در همین راستا باید کالای داخلی را به خارجی ترجیح دهیم و فرهنگ نادرست ترجیح کالای خارجی به ایرانی را اصلاح کنیم.

وی با اعلام “کشورمان فاقد فرهنگ کار است” خاطرنشان کرد: نباید فکر کنیم کار تنها پشت میز نشینی است، فرهنگ سرمایه‌گذاری نیز باید نهادینه شود تا هر درآمدی که کسب می‌کنیم یک مقداری از آن را سرمایه‌گذاری کنیم.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی هم به دولت و هم به ملت مربوط می‌شود، اضافه کرد: اخیراً دولت ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تشکیل داده که امیدوار هستیم خروجی این ستاد تا پایان امسال قابل مشاهده باشد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.