مصرف ۸۸ درصد ذخایر تجدیدپذیر آب

مصرف ۸۸ درصد ذخایر تجدیدپذیر آب

معاون وزیر نیرو با اعلام اینکه ۶۳ درصد از آب شرب کشور از طریق منابع زیرزمینی تامین می‌شود، گفت: ۱۸ حوضه آبریز به عنوان بخش‌های پُرچالش آبی کشور شناسایی شد.
به گزارش جلفابازار ، رحیم میدانی با بیان اینکه اکنون ۵۴ درصد از آب شرب کشور در شهرها و ۸۰ درصد از آب روستاها از آبهای زیرزمینی تامین می شود، گفت: به طور میانگین ۶۳ درصد از آب شرب کشور از آبهای زیرزمینی تامین می شود.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو اظهارداشت: بی توجهی به صیانت از آبهای زیر زمینی ظلم بزرگی در حق آیندگان این کشور است و باید برنامه ریزی های لازم در این راستا انجام شود. وی گفت: کارهای بزرگی در زمینه آب قبل و بعد از انقلاب در سطح کشور انجام شده به خصوص در قبل از انقلاب حرکت سریعتر شد و امروز بالای ۹۹ درصد جمعیت شهری کشور از آب شرب بهره مند هستند.

وی با بیان اینکه در سالیان گذشته تجربه ما در زمینه مطالعه و اجرای طرح های آبی اندک بود، گفت: امروز حتی صدور خدمات به خارج از کشور را نیز داریم و از نظر صاحبنظران و دلسوزان آب کشور باید برای آینده های دور، تحولات گسترده ای را در نگاهمان در مدیریت منابع آب کشور داشته باشیم.

میدانی تاکید کرد: ما به لحاظ بنیه های علمی در کشور ظرفیت بالایی داریم اما به دلایل مختلف نتوانسته ایم به همه اندوخته های علمی خود و توصیه دلسوزان آب کشور عمل کنیم و پیوند ضعیفی بین دیدگاه های علمی و عملی وجود دارد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با بیان اینکه یکی از برنامه های ما در این راستا ارتباط گسترده با دانشگاه ها است، گفت: بر این اساس هر شرکت استانی ما در زمینه، آب، برق، و آب و فاضلاب باید یک دانشگاه معین در قالب یک قرارداد، شرح وظایف و شرح خدمات داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه همچنین برای حوضه های آبریز کشور نیز قرار است هر حوضه آبریز کشور با یک دانشگاه در ارتباط باشد، ادامه داد: برای هر کدام از دشت‌های کشور نیز در قالب پروژه احیا قراردادی با رئیس دانشگاه داشته باشد و این پیوندها نباید جنبه مهندسی پیدا کند.

معاون آب و آبفای وزارت نیرو اظهارداشت: یکی از آموزه های ما در گذشته کم توجهی به مسائل فرهنگی و اجتماعی و نداشتن پیوست فرهنگی و اجتماعی بوده و این نقیصه ها باید رفع شود تا بتوانیم برنامه های های خود را بهتر اجرا کنیم.

وی با تاکید بر مستقر کردن مدیریت بهم پیوسته منابع آب در کشور افزود: در این راستا باید به مسائلی همچون سیستم های طبیعی و سازه های انسانی، مدیریت آب و خاک، سازه ای و غیرسازه ای، کمیت و کیفیت، مدیریت توامان عرضه و تقاضای آب و مدیریت آب و فاضلاب توجه کنیم.

میدانی با بیان اینکه با تغییر در دولت ها باید آینده را بهتر از گذشته بکنیم گفت: ما در دولت جدید یک فضای جدید به نفع توجه به اقدامات غیرسازه ای در کشور ایجاد کردیم و این کار با فعال کردن شورای عالی آب شروع شد.

وی افزود: شورای عالی آب به عنوان نهاد ملی سیاستگذاری در بخش های مختلف منابع آب فعال شده و این امکان فراهم است که اصول و الزامات را از مجرای این شورا پیش ببریم. ۱۸ حوضه آبریز به عنوان حوضه های پُرچالش در کشور انتخاب شده و مسائل مربوط به این آبریزها در شورای عالی آب بررسی می شود.

معاون وزیر نیرو اظهارداشت: هم اکنون ۸۸ درصد از منابع آب تجدیدپذیر در کشور مصرف می شود و تلاش می کنیم که این میزان را به ۶۹ درصد برسانیم و امید داریم با همت آیندگان این رقم به ۶۰ درصد برسد که قطعا به صلاح کشور است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.