کاهش واردات کدام کالاها تراز تجاری ایران را مثبت کرد

کاهش واردات کدام کالاها تراز تجاری ایران را مثبت کرد

برخی تحلیلگران معتقدند که تراز تجاری مثبت صرفا به خاطر کاهش واردات ایجاد شده است و به همین دلیل چندان حائز اهمیت نیست، در این بین کاهش واردات شش گروه کالایی از قبیل غلات، برنج، کنجاله و … باعث تاثیر بسزایی در مثبت کردن تراز تجاری کشور داشته‌اند.

به گزارش جلفابازار  مثبت شدن تراز تجارت خارجی ایران در سال گذشته با اینکه برای اولین بار طی بیش از سه دهه اتفاق افتاد، برخی تحلیل ها آن را به عنوان یک عامل مثبت ارزیابی نمی‌کنند، چنانکه حتی بعضا به عنوان نشانه رکود در تولید هم از آن نام برده می‌شود.

در همین خصوص در این گزارش به بررسی آماری و مقایسه ای واردات کالا در دو سال گذشته پرداخته شده است که نشان می‌دهد واردات در سال گذشته با این که به اندازه بیش از ۱۰۰ قلم کالا تنوع بیشتری نسبت به سال قبل خود داشته است، نزدیک به ۱۲ میلیارد و ۸۰ میلیون دلار کاهش را نسبت به سال ۱۳۹۳ تجربه کرده است.

در این میان شش گروه کالایی کاهش واردات داشته‌اند که غلات به صورت دانه به جز گندم با ۱٫۵۶ میلیارد دلار کاهش واردات یکی از این محصولات بوده است.

همچنین واردات وسایل نقلیه موتوری با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ سی سی نیز با ۱٫۵ میلیارد دلار کاهش یافته است.

ذرت دامی نیز با ۴۰۰ میلیون دلار کاهش واردات همراه بوده و برنج ۷۵۱ میلیون دلار وارداتش کم شده است.

کنجاله و سایر آخالک‌های جامد ۵۹۰ میلیون دلار کاهش واردات داشته است. نمایشگرهای LED یا LCD هم با کاهش ۲۳۱ میلیون دلاری واردات مواجه بوده‌اند.

کاهش واردات این کالاها در مجموع پنج میلیارد و ۳۲ میلیون دلار کاهش واردات در سال ۱۳۹۴ را نسبت به سال قبلش رقم زد.

به گفته معاون سازمان توسعه تجارت حدود سه میلیارد دیگر از واردات سال گذشته همانند ۵٫۰۳۲ میلیارد دلار مربوط به کالاهای بالا مجموعا عامل حدود ۷۰ درصد افت واردات در گذشته بودند که همگی کالاهای مصرفی و غیر مواد اولیه بودند؛ این موضوع به معنی آن است که حداقل ۷۰ درصد کاهش واردات نمی تواند ارتباطی به وضعیت تولید داخل داشته باشد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.