کاهش ۳۹ درصدی صادرات کالاهای ایرانی به روسیه

کاهش ۳۹ درصدی صادرات کالاهای ایرانی به روسیه

آمارهای تجاری سال گذشته از کاهش ۲۶ درصدی صادرات به کشورهای حوزه CIS خبر می‌دهد و در این بین نکته قابل تامل، کاهش ۳۹ درصدی صادرات به روسیه است.

به گزارشجلفابازار  آنچه ارقام تجاری ثبت شده تا پایان سال ۱۳۹۴ به ما نشان می‌دهد، صادرات محصولات ایرانی به هشت کشور از کشورهای مشترک المنافع شمال آسیا (CIS) که با ایران تبادلات تجاری دارند، ۳۷۰ میلیون دلار نسبت به سال قبل خود کاهش داشته است.

این کشورها که شامل روسیه، آذربایجان، ارمنستان، تاجیکستان، بلاروس، قزقیزستان، ارمنستان و قزاقستان می‌شود، در سال گذشته ۱٫۰۶ میلیارد دلار کالای ایرانی خریدند و این در حالی است که این رقم در سال ۱۳۹۳ معادل ۱٫۴۲ میلیارد دلار بود.

این آمار در حالی است که انتظار می‌رفت با توجه به ملاقات ها و توافقات تجاری که بین تجار و مسئولان کشورهای حوزه CIS و ایران در سراسر سال قبل صورت گرفت آمار،دلگرم‌کننده‌تر باشد که در این بین نکته قابل توجه، کاهش ۳۹ درصدی صادرات به روسیه است.

با توجه به وضعیت روابط سیاسی در منطقه و تیرگی روابط روسیه با ترکیه صحبت از جایگزینی ایران به عنوان تامین کننده محصولات کشاورزی به جای ترکیه در میان بود، در حالی که اولین کالای صادراتی ایران به روسیه به لحاظ ارزشی «خیار و خیارترشی، تازه یا سردکرده» به ارزش ۲۰٫۹ میلیون دلار در سال گذشته بود، محصولات کشاورزی هشت گروه کالایی صادراتی ایران را در بین ۱۰ قلم صادراتی اول به روسیه با مجموع ارزش آنها کمتر از ۷۰ میلیون دلار تشکیل می‌دهند.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.