صادرات چمدانی کاهش یافت

صادرات چمدانی کاهش یافت

آمارها نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳، ارزش تجارت چمدانی کشور در حدود هشت میلیون دلار کاهش یافته است. همچنین در سال گذشته برخی گمرکات کشور نیز از قبیل نوردوز، پیله‌سوار و آستارا با کاهش چشم‌گیر حجم و ارزش تجارت چمدانی نسبت به سال قبل خود (۱۳۹۳)، رو به رو بوده‌اند.

به گزارش ایسنا، بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی سامانه گمرک ایران، در سال ۱۳۹۴، معادل ۷۱ میلیون و ۷۰۴ هزار دلار کالا از طریق تجارت چمدانی از گمرکات ایران به کشورهای CIS ارسال شده است که این رقم تنها دو درصد از ارزش کل کالاهای صادراتی ایران را تشکیل می‌دهد.

همچنین در سال ۱۳۹۳، صادرات چمدانی کشور به کشورهای CIS، معادل ۷۹ میلیون و ۹۲۱ هزار دلار بوده است و به این ترتیب در سال جاری ۱۰٫۲۸ درصد از صادرات چمدانی ایران کاهش یافته است.

بنا بر آمار گمرک، در سال گذشته ۲۳ میلیون و ۹۱۰ هزار دلار از تجارت چمدانی کشور از طریق مرز لطف‌آباد انجام شده و به این ترتیب این گمرک که پر رفت‌و آمدترین گمرک کشور محسوب می‌شود محل تجارت ۳۳٫۳۵ درصد از کل تجارت چمدانی ایران بوده است.

گمرک آستارا نیز ۹ میلیون و ۶۴۴ هزار دلار از تجارت چمدانی کشور را به خود اختصاص داده است و با داشتن سهم ۱۳٫۴۵ درصدی از کل تجارت چمدانی کشور جایگاه دوم را کسب کرده است.

اما سومین گمرک پر رفت‌و آمد کشور گمرک باج‌گیران است که ۱۲ میلیون و ۲۲۴ هزار دلار از تجارت چمدانی ایران از مجل این گمرک انجام شده است. این گمرک سهم ۱۵٫۳۰ درصدی از تجارت چمدانی کشور را به خود اختصاص داده است.

ارقام منتشر شده از سوی گمرک ایران نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۴، نسبت به سال ۱۳۹۳، تجارت چمدانی در گمرک نوردوز باکاهش ۹۳٫۱۱ درصدی، گمرک بیله‌سوار کاهش ۶۹٫۹۳ درصدی، گمرک آستارا با کاهش ۴۹٫۳۴ درصدی، گمرک سرو با کاهش ۲۹٫۰۳ درصدی، گمرک باجگیران با کاهش ۲۱٫۱۱ درصدی و گمرک سرخس با کاهش ۱۹٫۰۳ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۳ روبه‌رو بوده است.

در این مدت تجارت چمدانی از گمرک لطف آباد، جلفا، پلدشت، اینچه‌برون، به ترتیب با رشد ۱۵۹و۴۳ درصدی، ۱۴۶٫۵۱ درصدی، ۵۸٫۶۲ درصدی و ۱۵٫۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل رو به بوده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.