تامین آب را فارغ از بحث‌های غیرکارشناسی و حاشیه‌ای دنبال می‌کنیم

تامین آب را فارغ از بحث‌های غیرکارشناسی و حاشیه‌ای دنبال می‌کنیم

در کل کشور ۱۴۱ سد با حجم مخزن ۱۴ میلیارد متر مکعب در برنامه اجرایی وزارت نیرو قرار دارد که از این تعداد ، ۹۴ سد با سرعت بالا در دست اجراست و در سال ۹۵ نیز با جدیت پیگیری خواهند شد و براساس پیش‌بینی های صورت گرفته در طول سال های برنامه ششم توسعه به بهره برداری می رسند.

به گزارش جلفابازار محمد حاج رسولی ها، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به مهم ترین برنامه های شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران در حوزه تامین آب گفت: در کشور ما پراکندگی زمانی و مکانی بارندگی ها نامناسب وجود دارد، یعنی ریزش های جوی در فصولی صورت می گیرد که نیاز کمتری به آب است و قسمت اعظم نزولات در برخی مناطق متمرکز است وبه همین علت ایجاد مخازن ذخیره آب از طریق سدسازی یکی از راهکارهای مقابله با مشکل کم آبی محسوب می شود.

به گفته وی، وزارت نیرو که بر اساس قانون مسئولیت خطیر تامین آب در سه بخش شرب، کشاورزی و صنعت را بر عهده دارد همواره درانجام این وظیفه خطیر مصمم بوده و فارغ از بحث‌های غیرکارشناسی و حاشیه‌ای، اهداف خود را دنبال می کند.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه با افتتاح این سدها در مجموع ۱۴ میلیارد مترمکعب آب استحصال خواهد شد، اظهار کرد: به موازات این برنامه‌ها ساخت شبکه‌های آبیاری و زهکشی نیز در طول برنامه ششم پیگیری می‌شود و در سال جاری ۵۵۰۰۰ هکتار از این شبکه ها به بهره برداری خواهد رسید.

حاج رسولی ها در خصوص فعالیت های دولت یازدهم در حوزه سدسازی، خاطرنشان کرد: از آغاز فعالیت دولت یازدهم ۱۳ سد ملی با حجم مخزن تقریبی ۳٫۴میلیارد متر مکعب بهره برداری شده که ۷ سد آن روی رودخانه‌های مرزی ساخته شده است.

وضعیت سدسازی در سال ۹۵ ا
وی ادامه داد: ۳ سد ملی به ظرفیت ۳۸۳ میلیون متر مکعب آبگیری شده که در مجموع ۱۴ سد ملی به ظرفیت ۷٫۳ میلیارد متر مکعب آبگیری و افتتاح شده است همچنین عملیات اجرایی ۱۱ سد مخزنی با قابلیت تنظیم آب سالانه به میزان ۱۰۳۹ میلیون متر مکعب و حجم مخزن ۱۸۰۴ میلیون متر مکعب شروع شده است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه بیش از ۹۰ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در سطح کشور احداث شده است، گفت: در سال ۹۵ که سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است خوشبختانه تعداد ۱۴ سد با حجم مخزن ۱٫۵۲۳ میلیارد متر مکعب افتتاح ویا آبگیری می شود که از این تعداد۲ سد تنگ حمام با حجم مخزن ۶۹ میلیون متر مکعب و دایک سد گیلانغرب در استان کرمانشاه باحجم مخزن ۶٫۷ میلیون مترمکعب حجم مخزن، هفته گذشته بهره برداری شدند.

به گفته وی علاوه بر این ها یک سد در ماه جاری در استان لرستان به بهره برداری می رسد و همزمان عملیات انحراف آب در یکی دیگر از سدهای مهم استان لرستان آغاز وعملیات اجرایی برای تکمیل سد به سرعت در سال ۹۵ انجام می شود.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران با اشاره به این دو طرح در استان لرستان و زمان افتتاح آنها، اظهار کرد: در استان لرستان سد حوضیان الیگودرز با حجم ۳۱٫۲ میلیون مترمکعب آماده بهره برداری استکه هدف از اجرای این سد که طول تاج آن۵۳۳ مترو عرض تاج آن۱۰ متر است،تامین آب ۳۰۰۰ هکتار اراضی کشاورزی و تامین آب صنعت درالیگودرز به میزان دو میلیون مترمکعب در نظر گرفته شده است.

حاج رسولی ها با بیان اینکه برای اجرای سد حوضیان ۱۲۰ میلیارد تومان هزینه شده و با بهره برداری از آن هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی در لرستان ایجاد می شود،گفت:همزمان با افتتاح سد حوضیان الیگودرز، عملیات انحراف آب سد آبسرده بروجرد نیزدر استان لرستان با حجم مخزن ۶۰ میلیون مترمکعب آغاز خواهدشد.

وی ادامه داد: سدمخزنی آبسرده در فاصله ۱۶ کیلومتری شمال غرب شهر بروجرد و بر رودخانه آبسرده از سرشاخه‌های دز واقع شده است، این سد باهدف مهار سیلاب های رودخانه آبسرده و آبیاری حدود ۸۴۰۰ هکتار از اراضی پایاب و همچنین تامین بخشی از آب شرب شهر بروجرد و تولید ۶ مگاوات برق در حال اجراست.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران اظهار کرد: سد آبسرده به ارتفاع ۸۴ متر از پی می‌تواند ۷۵ میلیون متر مکعب از آب را جهت کشاورزی تنظیم کند، طول تاج سد ۴۵۰ متر، عرض تاج آن ۸ متر است و شامل دو رشته تونل جهت سیستم انحراف و آبگیر کشاورزی و شرب به ترتیب به طولهای ۳۰۶ و ۲۲۷ مترمی است که عملیات اجرایی این سد به سرعت در سال ۹۵ انجام می شود.

حاج رسولی ها در خصوص زمان اجرای این طرح نیز بیان کرد: با برنامه ریزی های انجام شده افتتاح و بهره برداری از سد حوضیان و عملیات انحراف آب سد آبسرده بروجرد ، دراردیبهشت سال جاری با حضورمقامات ارشد کشورآغازخواهند شد.

وی با اشاره به اهمیت تاثیرات بهره برداری از این سدها در سیمای اقتصادی و اجتماعی در مناطق مختلف کشور، گفت: به عنوان نمونه سدهایی که در استان های کرمانشاه و لرستان در دست افتتاح هستند، حسب بررسی های انجام شده تاثیرات بسیار مطلوبی در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی منطقه خواهند داشت که امیدوارم با استفاده از نظرات کارشناسان، این نتایج برای مردم بیان شوند.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: همچنین در سیلابهای اخیر شاهد بودیم سدها چه نقش مهمی در مهار سیلابها داشتند. در استان خوزستان، سد دز به تنهایی حدود ۴۰ درصد از پیک(اوج) سیل را کاهش داد وهمچنین با مدیریت خروجی در سدهای حوضه رودخانه کارون، از تشدید خسارت جلوگیری به عمل آمد.

حاج رسولی ها در خصوص سایر برنامه های این شرکت گفت:علاوه بر سدسازی جهت استحصال منابع آب سطحی ، وزارت نیرو در زمینه حفظ منابع آب زیرزمینی نیز برنامه های مهمی دارد. از جمله این برنامه ها طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی اشاره کرد که با اجرای این طرح و انسداد چاه های غیرمجاز در سال ۱۳۹۵ میزان برداشت از آب های زیرزمینی یک میلیارد کاهش خواهد یافت و این به معنای ذخیره بیشتر منابع آب زیرزمینی است.

وی ادامه داد:در اجرای این طرح ۵۰۰۰۰ کنتور هوشمند نیز در چاه های مجاز کشاورزی نصب خواهد شد که موجب مصرف بهینه از طریق اندازه گیری برداشت آب خواهد شد همچنین همزمان تعداد ۷۰۰۰ کنتور حجمی نیز به عنوان مکمل بر روی این چاهها نصب خواهد شد.

به گفته مدیرعامل شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران برای اندازه گیری منابع آب سطحی نیز ۱۰۰۰ ایستگاه در نظر گرفته شده که ابزارهای مناسب در این ایستگاه ها نصب خواهد شد و از این طریق انضباط بیشتری در مصرف ایجاد می شود،البته مجموعه کامل اقدامات درقالب برنامه های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده است.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.