İran ve Azerbaycan İşbirliği anlaşmaları imzaladı

İran İslam Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti arasında dört işbirliği anlaşması imzalandı.

İran’ın ‘Darupahş şirketi’ ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ‘Bakü Azersun’ arasında Azerbaycan’da 52 çeşit ilaç üretimi anlaşması İran’ın iletişim ve teknoloji bakanı Mahmud Vaizi ve Azerbaycan cumhuriyeti ekonomi katılımıtla imzalandı.

İran’ın İrankhodro ile Azerbaycan Cumhuriyetinin AzyuruCar otomotiv firması arasında, Azerbaycan’ın Neftçalay sanayi bölgesinde ortak binek tipi araç üretimi konusunda imzalandı.

Mahmud Vaizi, anlaşmaların imzalanma töreninde yaptığı açıklamada, bunu iki ülkenin birbirlerine olan güvenlerinin göstergesi olarak nitelerken, bunun aynı zamanda iki ülke arasında işbirliğinin gelişmesini gösterdiğini ve böylece bu gibi anlaşmaların ikili ilişkilerin daha da gelişmesine vesile olacağını söyledi.

Vaizi, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinin iki ülke liderlerindeki siyasi iradeye bağlı olduğunu ifade eden Vaizi, ilk 3 ayda iki ülka arasındaki ticaret hazminin yüzde 53 arttığını ve bu artışın da iki ülke özel sektörlerinin birbirine olan güvenlerinin sonucu olduğunu ifade etti.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.