شرکت الحشد الشعبی در عملیات موصل/ شرایط برای اعلام دولت مستقل کرد مهیا نیست

شرکت الحشد الشعبی در عملیات موصل/ شرایط برای اعلام دولت مستقل کرد مهیا نیست

بغداد- رییس جمهوری عراق در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا از شرکت تشکیلات داوطلب مردمی معروف به ‘الحشد الشعبی’ و همچنین نیروهای پیشمرگ کرد در عملیات آزادسازی موصل خبر داد و تاکید کرد که شرایط برای اعلام دولت مستقل کردها مهیا نشده است.
[شرکت الحشد الشعبی در عملیات موصل/ شرایط برای اعلام دولت مستقل کرد مهیا نیست]

به گزارش جلفا بازار به نقل از ایرنا ‘فواد معصوم’ روز چهارشنبه افزود: نیروهای مردمی الحشد الشعبی و پیشمرگ های کرد قطعا در عملیات آزادسازی موصل شرکت می کنند اما به دلیل حساسیت هایی که وجود دارد، فقط وارد شهر موصل نمی شوند.
وی اتهام های اخیر برخی کشورهای منطقه به نیروهای مردمی الحشد الشعبی را بی اساس خواند و ادامه داد: اتهام ها به نیروهای مردمی الحشد الشعبی ناشی از اختلاف های سیاسی بین دولت های منطقه است و هر دولتی از زاویه منافع خود به تحولات منطقه نگاه می کند.
وی خاطر نشان کرد ، تشکیلات مردمی الحشد الشعبی با فتوای آیت الله سیستانی شکل گرفت و توانست مقابل گروه تروریستی داعش بایستد و در این راه شهید بدهد و کل این تشکیلات زیر نظر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق است.
معصوم تاکید کرد: درصورت ثبات اوضاع امنیتی در عراق و نابودی داعش، بخشی از نیروهای تشکیلات مردمی الحشد الشعبی که توانایی خدمت نظامی و امنیتی دارند ٬ در دستگاه های امنیتی و نظامی به کار گرفته می شوند و مابقی بازنشسته شده و حقوق بازنشستگی دریافت می کنند.
رییس جمهوری عراق در ادامه گفت: ‘نباید نام تشکیلات مردمی الحشد الشعبی را در مشکلات موجود بین دولت وارد کرد زیرا این تشکیلات مردمی٬ محکوم به تصمیمات دولت عراق است و ما بیش از هرکس دیگری واقف به اداره امور خود هستیم.’
وی در ادامه افزود : شاید نسبت به برخی رفتارهای شخصی در این تشکیلات مردمی ملاحظاتی باشد اما این گونه رفتارها، طبیعی است و امکان وقوع آن در تشکیلات مشابه نظامی و امنیتی و حتی در ارتش نیز وجود دارد .
رییس جمهوری عراق همچنین تاکید کرد: عراق در حال حاضر به تشکیلات مردمی الحشد الشعبی نیاز جدی دارد اما این نیاز بدون شک دائمی و همیشگی نیست.
وی با اشاره به اینکه ما در عراق حساسیتی در قبال تشکیلات مردمی الحشد الشعبی نداریم گفت: فقط در خصوص آزاد سازی موصل، به دلیل برخی حساسیت ها، نیروهای پیشمرگ کرد و تشکیلات مردمی الحشد الشعبی ٬ در عملیات آزاد سازی موصل شرکت می کنند اما وارد شهر نمی شوند.
معصوم ادامه داد: پس از عملیات آزادسازی موصل ممکن است یکسری رفتارهای ناشایست اتفاق بیفتد و هرگونه رفتار اشتباه و ناشایست را به خاطر حساسیت ها ممکن است به کردها یا تشکیلات مردمی الحشد الشعبی منتسب کنند ٬ برهمین اساس این دو تشکیلات نظامی در عملیات آزادسازی شرکت خواهند کرد اما وارد شهر نمی شوند.

** بازگشت به اصل شهروندی راه حل خروج از بحران
فواد معصوم در خصوص آینده اختلاف های سیاسی داخلی در عراق گفت: نشست های روسای سه گانه شامل رییس جمهوری، نخست وزیر و رییس پارلمان به علاوه رییس شورای عالی قضایی به طور مستمر برگزار می شود و چند نشست هم با رهبران فراکسیون های پارلمانی و گروه های سیاسی برگزار کرده ایم.
رییس جمهوری عراق افزود: در آخرین جلسه با رهبران فراکسیون های سیاسی، یکسری اختلاف نظرها وجود داشت و در آن جلسه گفتم تا وقتی فهرست های انتخاباتی یا فراکسیون ها براساس جهت گیری فرقه ای و قومیتی عراق شکل می گیرند، شرایط سیاسی به همین منوال باقی خواهد ماند.
معصوم گفت: تا زمانی که جهت گیری فرقه ای و قومیتی ٬ اصل شکل گیری فهرست های انتخابی باشد ٬ عراق از این معضل خارج نمی شود زیرا هر طرف، فرقه یا قومیت را بهانه ای برای رقابت سیاسی با طرف دیگر قرار خواهد داد.
وی اعتقاد به اصل شهروندی را راه حل خروج از بحران سیاسی داخلی برشمرد و افزود: عراق چاره ای جز بازگشت به اصل شهروندی ندارد یعنی گروه های سیاسی براساس گرایش های ملی شکل بگیرند و در یک فراکسیون سیاسی اتباع عرب، کرد، ترکمان، مسیحی، مسلمان، ایزدی و دیگر اقوام و طوایف حضور داشته باشند.
رییس جمهور عراق در ادامه تاکید کرد: اگر فراکسیون ها به نحوی شکل بگیرند که گرایش شیعی، سنی یا کردی در آن برجسته نباشد ٬ می توان به حل مشکلات داخلی امیدوار بود.
فواد معصوم اطمینان خاطر داد که در حال حاضر نوعی همگرایی با این دیدگاه وجود دارد و راهپیمایی های اخیر و فراخوان هایی که خواستار شکل گیری احزاب به دور از سهم بندی های قومی و دینی است را در این راستا دانست و گفت: این خود یک گام درست به سمت اصل شهروندی است.

** خدمتگزار مورد انتظار مردم نبوده ایم
وی از هدردادن بیت المال در طول سال های گذشته در عراق انتقاد کرد و گفت: از سال 2004 میلادی تا به امروز٬ دولت و فراکسیو ن ها نتوانسته اند مدلی از دولت خدمتگزار را ارائه بدهند و همین امر باعث هدر رفتن دارایی های عراق شده است.
وی توضیح داد: ‘شما نجف را دیده اید؟ آیا این شآن نجف اشرف است که پایتخت معنوی شیعیان محسوب می شود، چنین شرایطی را در کربلای معلا و در بغداد پایتخت عراق نیز شاهد هستیم و نتوانسته ایم خدمت جدی ارائه بکنیم.’
وی خاطر نشان ساخت: باید به دنبال این بود که فراکسیون های سیاسی براساس شهروندی شکل بگیرند، این دیدگاهی است که من به عنوان رییس جمهوری مطرح کرده ام هرکس این دیدگاه را تایید می کند به او خوش آمد می گوییم – خواه اسلامگرا یا لیبرال و یا مسیحی باشد – اصل این است که دیگری را باور داشته باشیم.
وی خصومت های دینی و قومیتی در عراق را ناشی از پاره ای اغراض شخصی خواند و گفت: افرادی بوده اند که در گذشته و حال همواره کوشیده اند از دین و قومیت برای پاره ای اغراض شخصی خود بهره ببرند.

** فدرالیسم آری اما تجزیه عراق نه!
رییس جمهوری عراق با تاکید بر وجود تفاوت میان تجزیه و اصل فدرالیسم که در قانون اساسی این کشور تدوین شده ٬ گفت: تجزیه ٬ در صورت وجود ثبات و آرامش در کشور اتفاق نمی افتد اما امکان آن در شرایط نابسامانی و درگیری وجود دارد .
به گفته فواد معصوم، تجزیه در چنین شرایطی به معنی ایجاد دولت مستقل نیست بلکه هر طرف بر بخشی از اراضی کشور مستولی شده و به عنوان اماراتی در آن حکمرانی می کند .
وی ادامه داد: ادعا می شود که اهل تسنن به دنبال کشور ‘سنیستان’ هستند در حالی که سنی ها حتی مخالف فدرالیسم اند و به دولت مرکزی قدرتمند اعتقاد دارند بنابراین کسی که فدرالیسم را نمی خواهد ٬ چگونه خواهان استقلال است.
رییس جمهوری کردتبار عراق در خصوص مطالبات کردها برای ایجاد دولت مستقل کردستان گفت: کردها از نظر تاریخی و از زمان پیمان ‘سایس پیکو’ تا به امروز٬ خواهان دولت مستقل کرد بوده اند اما سوال این است که آیا در حال حاضر امکان تشکیل دولت مستقل کردستان وجود دارد؟’
به گفته وی، دولت مستقل کردستان به این معنی که یک طرح عملیاتی کامل وجود داشته باشد ٬ وجود خارجی ندارد .
وی درعین حال این نکته را یادآور شد: این دولت فقط بر سه استان شمال عراق شکل می گیرد یا کل مناطق کردنشین را شامل می شود؟ الان چنین شرایطی مهیا نیست و تاکنون هم به طور جدی مطرح نشده است.
این مصاحبه حوالی یک ساعت و اندی طول کشید و به رغم اینکه سوال های زیادی برای مطرح کردن داشتیم اما به خاطر مشغله کاری و وجود میهمانان دیگری که این روزها زیاد به کاخ صلح رفت و آمد می کنند، با فواد معصوم بعد از گرفتن چند عکس یادگاری خدا حافظی کردیم.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.