قول همکاری انگلیس برای پرداخت سهم ایران ازمیدان گازی رهوم دراسکاتلند

قول همکاری انگلیس برای پرداخت سهم ایران ازمیدان گازی رهوم دراسکاتلند

به گزارش جلفابازار میدان گازی رهوم در شمال اسکاتلند در بخش شمالی اروپاست که شرکت ملی نفت ایران و شرکت بی.پی انگلیس (بریتیش پترولیوم) به طور برابر در آن سهم دارند.
در دوران تحریم، انتقال سهم ایران از درآمد حاصل از فروش تولید این میدان متوقف شده بود.
در همین پیوند به گزارش وزارت نفت، «امیرحسین زمانی نیا» امروز (دوشنبه) پس از دیدار با «لرد لامونت» نماینده ویژه تجاری نخست وزیر انگلیس در امور ایران و رئیس اتاق بازرگانی انگلیس- ایران، گفت:‌ در این دیدار درباره میدان «رهوم» به تبادل نظر پرداختیم و آنها برای حل و فصل مشکلات قول همکاری دادند.
زمانی نیا به دیدار نماینده ویژه تجاری نخست وزیر انگلیس با مسئولان بانک مرکزی اشاره کرد و ادامه داد: در این دیدار برای رفع مشکلات بانکی گفت و گو شد و هماهنگی هایی برای برطرف شدن این مسائل صورت گرفت.
وی افزود: همچنین درباره همکاری صندوق ضمانت صادرات انگلیس با ایران و کاهش ریسک سرمایه گذاری در سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی (OECD) به بحث و تبادل نظر پرداختیم.
وی افزود: طرف انگلیسی اعلام کرد صندوق ضمانت صادرات انگلیس (UKEF) آماده همکاری با ایران بوده و بودجه ای را برای پوشش بیمه ای اختصاص داده است.
معاون وزیر نفت در امور بین الملل ادامه داد: در این دیدار گفته شد انگلیس آماده همکاری با ایران است و شرکت های شل و بی.پی سرمایه‌گذاری و مشارکت در پروژه‌های ایران را می خواهند.
به گزارش ایرنا، شرکت های شل و بی.پی، تا پیش از تشدید تحریم ها با ایران همکاری می کردند؛ به طوری که شل یکی از خریداران نفت ایران بود.
شل پس از اجرای برجام، بدهی نزدیک به دو میلیارد یورویی خود را پرداخت کرد و موانع پیش روی همکاری با صنعت نفت ایران را از میان برداشت.
شامگاه بیست و ششم دی ماه با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه ۱+۵) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.

کپی رایت © 2019 جلفابازار. حقوق انتشار محفوظ است.